Trądzik pospolity jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń skóry. Choroba ta, w różnym stopniu nasilenia, dotyka głównie młodzież między 12 a 18 rokiem życia.

Data dodania: 2009-10-23

Wyświetleń: 1820

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ale na trądzik pospolity cierpią również dorośli. Czasem zmiany skórne dotyczą osób po 30, a nawet po 35. roku życia.

Objawy tej choroby to: zaskórniki otwarte (małe, czarne punkty w otwartych porach) i zamknięte (wypukłe, jasne grudki). Są to zmiany niezapalne. Ropne krostki  i głębokie, bolesne, ostro-zapalne guzy, krosty, cysty to zmiany zapalne. Trądzik pojawia się  na twarzy, dekolcie, ramionach i  plecach.

Dlaczego powstaje trądzik?

Czynniki odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości skóry to łojotok, wzmożone rogowacenie ujść mieszków włosowych spowodowane zwiększoną produkcją hormonów, oraz rozwój bakterii beztlenowych, które na tłustej skórze maja doskonałe warunki do rozwoju. Chorobie towarzyszy przetłuszczanie włosów.

Jakie skutki powoduje trądzik?

Nieleczone stany zapalne mogą doprowadzić do powstania trwałych blizn, zgrubień i przebarwień, które pozostają na całe życie. Ale nawet niewielkie zmiany skórne powodują u bardzo młodych ludzi, którzy są  zainteresowani swoim wyglądem i oceną swojej postaci przez rówieśników, niepokój i zmartwienia. Dlatego należy dbać o należytą pielęgnację skóry trądzikowej, a w stanach bardziej zaawansowanych trzeba podjąć leczenie pod kierunkiem dermatologa.

O codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej

Podstawą codziennej pielęgnacji cery trądzikowej powinno być stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych, które oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i łoju, niszczą bakterie powodujące trądzik oraz ograniczają nadmierne wydzielanie sebum.

Należy stosować następujące preparaty:

-myjące o działaniu przeciwbakteryjnym,

-kremy na noc działające złuszczająco i przeciwłojotokowo,

-kremy na dzień, matujące i regulujące wydzielanie sebum,

-kremy nawilżające.

Przy niewielkich zmianach można sobie pomóc,  stosując na twarz maseczki z borowiny, gliny i owsianki, usuwają one nadmiar tłuszczu ze skóry. Pomaga picie naparu z bratka polnego.

Do mycia twarzy należy używać łagodnego mydła o neutralnym pH.

Nie wolno wyciskać zaskórników i pryszczy, bo nawet, jeśli staramy przestrzegać higieny, można tym zaszkodzić jeszcze bardziej swojej cerze. Oczyszczanie skóry może się odbywać tylko w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym

Nie można stosować kosmetyków z zawartością alkoholu, bo wysuszając skórę, powodują jej złuszczanie. Z tego powodu nie należy też przesadzać z opalaniem, chociaż początkowo stan cery poprawia się, po kilku miesiącach następuje zaostrzenie objawów choroby. Dziewczyny powinny unikać nakładania na twarz grubej warstwy tłustego kremu i pudru.

Leczenie trądziku

Trzeba sobie zdawać sprawę, ze leczenie trądziku jest długotrwale i musi być przeprowadzane pod kontrolą lekarza dermatologa. Kuracja trwa do 6 miesięcy, ale trądzik może nawracać.

Do leczenia miejscowego najczęściej stosuje się preparaty z zawartością nadtlenku benzolu, antybiotyków lub retinoidów.  Mają one działanie bakteriobójcze i antyzapalne. Należy przemywać lub smarować całą powierzchnię skóry pokrytą wypryskami, nie tylko punktowo.

Często leczenie miejscowe łączy się z przyjmowaniem leków doustnie lub w zastrzykach.

Na stany zapalne trądziku zaleca się stosowanie doustne antybiotyków:  erytromycyny, tetracykliny czy minocykliny.

W najcięższym przebiegu choroby zaleca się przyjmowanie retinoidów – syntetycznych pochodnych witaminy A. Jeszcze w 2 miesiące po skończonej kuracji należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę, bowiem retinoidy powodują wady płodu.

Jeśli trądzik pozostawił trwałe ślady: blizny, zgrubienia i przebarwienia, możliwe jest ich usunięcie podczas laserowej terapii lub przez zastosowanie mikrodermabrazji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena