Co zrobić, kiedy na naszej twarzy pojawiły się brązowe plamy, a nie są to bynajmniej piegi? Czy jest jakiś sposób na zlikwidowanie przebarwień? Czy z tymi plamami można walczyć domowymi sposobami, czy konieczna będzie kosztowna kuracja w salonie kosmetycznym?

Data dodania: 2009-10-17

Wyświetleń: 2471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spokojnie, na niektóre przebarwienia wystarczą w zupełności kremy rozjaśniające skórę. Warto więc zapoznać się ze specyfikami, które oferuje nam rynek kosmetyczny i farmaceutyczny. Na początku jednak dowiedzmy się czego więcej na temat samych przebarwień.

Przyczyny powstawania przebarwień

Na wstępie warto zaznaczyć, że przebarwienia nie należą do chorób skóry, lecz są po prostu niezbyt estetycznym defektem kosmetycznym. Brązowe plamki pojawiają się najczęściej u kobiet w wieku trzydziestu kilku lat. Rzadko kiedy występują u osób młodszych.

Przebarwienia powstają wtedy, gdy proces produkcji melaniny przez komórki zwane melanocytami zostaje zaburzony. Zaburzenia te mogą wynikać z różnych przyczyn. Na powstawanie przebarwień mają zarówno wpływ czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych, które przyczyniają się do powstawania plam zaliczyć można promieniowanie słoneczne. Słońce, w połączeniu z przyjmowaniem niektórych leków oraz piciem ziół (na przykład z dziurawca) mogą powodować przebarwienia.

Ale to nie wszystko. Na przebarwienia mają wpływ również hormony. Podwyższony poziom estrogenów (niezależnie od tego czy łykamy doustne środki antykoncepcyjne, czy jesteśmy w ciąży) sprawia, że na naszej twarzy mogą pojawić się przebarwienia. Istnieją przypuszczenia, że na powstawanie plam mają wpływ dysfunkcje tarczycy bądź wątroby.

Kremy rozjaśniające przebarwienia

Bardzo wiele firma farmaceutycznych i kosmetycznych dąży do tego, żeby wszelkie kremy mające na celu zlikwidowanie przebarwień zawierały składniki, które będą nie tylko skuteczne w zwalczaniu plam, ale i przy okazji będą łagodne dla skóry.

Jednym z najbardziej skutecznych oraz w miarę łagodnym środkiem stosowanym w kremach rozjaśniających skórę jest hydrochinon. Jest to substancja, która wykazuje silne właściwości wybielające. Środek ten jest skuteczny w zwalczaniu plam soczewicowatych, przebarwień powstających po zapaleniach skóry czy piegów. Niestety istnieją przypuszczenia, że hydrochinon może przyczyniać się do powstawania nowotworów oraz ma negatywny wpływ na środowisko. Z tego też powodu kremy, które zawierają tę substancję są dostępne w aptekach wyłącznie na receptę, a w niektórych krajach europejskich sprzedaż specyfików zawierających hydrochinon jest zabroniona.

W zwalczaniu przebarwień pomocne mogą okazać się kremy, które zawierają w swoim składzie hydroksykwasy. Jednym z najbardziej znanych i chętnie wykorzystywanych hydroksykwasów jest kwas glikolowy. Związek ten przyczynia się zarówno do wyrównania kolorytu skóry, jak i do przyspieszenia odnowy naskórka. Dodatkowo posiada właściwości redukujące zmarszczki oraz przyczynia się do nawilżenia i poprawy faktury cery.

Alternatywą dla hydrochinonu mogą być pochodne witaminy A. Moc ich działania jest zbliżona do „zakazanej” substancji, aczkolwiek na widoczne rezultaty kuracji należy nieco dłużej poczekać. Niestety stosowanie kremów, które zawierają pochodne witaminy A mogą wywoływać działania niepożądane w postaci świądu, zaczerwienień czy złuszczania oraz suchości skóry.

W składzie kremów rozjaśniających skórę mogą znaleźć się również skwalen oraz alantonina. Ta pierwsza substancja wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, a więc przyczynia się do zwalczania wolnych rodników. Z kolei alantonina, czyli pochodna mocznika, ma kojący i łagodzący wpływ na skórę. Ponadto przyspiesza odnowę oraz proces gojenia się uszkodzonego naskórka. Dodatkowo alantonina wykazuje działanie nawilżające oraz przyczynia się do zmiękczania i wygładzania skóry.

Niektóre kremy rozjaśniające zawierają składniki, które niestety nie zlikwidują obecnych przebarwień, ale nie dopuszczą do powstawania nowych.

Jak stosować kremy rozjaśniające?

Sposób użycia kremów rozjaśniających opisany jest zazwyczaj na opakowaniu lub ulotce dołączonej do opakowania kremu. Aczkolwiek w większości przypadków zasada jest taka sama. Najczęściej niewielką ilość kremu należy nanieść na odbarwione miejsca i delikatnie wmasować w skórę. W zależności od zaleceń specjalisty (w przypadku kremów dostępnych na receptę) krem należy stosować raz lub dwa razy dziennie.

Dodatkowe zalety kremów rozjaśniających

Niektóre kremy nie tylko przyczynia się do zlikwidowania przebarwień, ale i sprawią, że nasza cera zacznie wyglądać zdrowiej i młodziej. Dzięki specjalnym składnikom nasza cera zostanie rozświetlona i dzięki temu będzie wyglądała na bardziej promienną.

Kremy rozjaśniające a inne sposoby na przebarwienia

Oczywiście kremy rozjaśniające skórę nie są jedyną metodą zwalczania przebarwień. Z plamami równie dobrze poradzą sobie panie w salonie kosmetycznym. Bowiem w takich miejscach istnieje możliwość laserowego usunięcia przebarwień. Zabieg ten, choć skuteczny, niestety jest bardzo kosztowny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena