Przebarwienia posłoneczne na skórze ramion, dłoni czy twarzy to najczęstszy typ przebarwień z jakim mamy do czynienia.

Data dodania: 2015-09-24

Wyświetleń: 5248

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przebarwienia posłoneczne skóry

Przebarwienia skórne tworzą się na skutek nieprawidłowego nagromadzenia melaniny czyli barwnika skórnego. Pigment ten odpowiada za kolor naszej skóry, oczu oraz włosów. Melanina jest produkowana w nadmiernych ilościach wtedy, gdy podamy się działaniu promieni słonecznych. Jeżeli nie stosujemy żadnej ochrony przed promieniowaniem UV typu: kremy ochronne z filtrem, okulary przeciwsłoneczne z filtrem uv, oraz zbyt długo i często się opalamy bardo często dochodzi do powstawania przebarwień. Wpływ na ich występowanie mają również takie czynniki jak: zażywanie leków hormonalnych ( m.in tabletki antykoncepcyjne), wiek, środki jak np. Perfumy czy dezodoranty stosowane bezpośrednio na skórę, które po zetknięciu się z promieniowaniem słonecznym pozostawiają przebarwienia.

Warto wiedzieć :

  • Hiperpigmentacja - zmiany barwnikowe ze zbyt duzo ilością pigmentu
  • Hipopigmentacja - zmiany barwnikowe z niedoborem pigmentu

Kiedy opalamy się zbyt długo, zbyt intensywnie nie stosując przy tym żadnej ochrony UV nasza skóra po jakimś czasie zaczyna się bronić. Bojąc się poparzenia postanawia "na wszelki wypadek" wytworzyć tak dużo melaniny żeby więcej nie musiała się poddawać promieniowaniu. To właśnie skutkuje jej nagromadzeniem w niektórych miejscach w takim stopniu, że niektóre przebarwienia są czasem wręcz niemożliwe do usunięcia.
Głównym czynnikiem, który powoduje ich występowanie jest jednak w głównej mierze słońce. Bez jego udziału prawdopodobieństwo  uniknięcia przebarwień zmniejsza się wielokrotnie i jeśli nawet dojdzie do pojawienia się, ich intensywność zabarwienia jest o wiele słabsza.
Walka z przebarwieniami skórnymi nie jest walka łatwą. Czasem potrzeba miesięcy i wielu zabiegów aby się ich pozbyć. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bardzo lubią powracać i pojawiać się w tych samych miejscach.
Z wiekiem niestety ich przybywa, zaczynają się pojawiać na rękach (plamy soczewicowate), nogach i twarzy. Usuwanie przebarwień nie jest sprawą prostą.
W zależności od tego jak głęboko sięga dane przebarwienie dobiera się indywidualne postępowanie  lecznicze. Kiedy przebarwienie umiejscowione jest tylko w naskórku i nie sięga skóry właściwej wystarczy klika zabiegów złuszczających typu: kwasy czy peling ziołowy zwany czasem peelingiem azjatyckim. Podczas takiego zabiegu naskórek ulega złuszczeniu. W przypadku peelingu ziołowego jest to do 4 jego warstw. Na jego miejsce pojawia się nowy naskórek. Jeśli wykonamy kilka takich zabiegów istnieje bardzo duża szansa, ze przebarwienie zniknie całkowicie. Pełna odbudowa naskórka następuje w przeciągu 30 dni dlatego zabieg peeligu ziołowego zaleca się wykonywać nie wcześniej niż po upływie 30 dni od daty zabiegu.
Jeśli przebarwienia sięgają skóry właściwej i tam są umiejscowione walka jest na prawdę trudna. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wizyta u lekarza medycyny estetycznej bądź u dermatologa/kosmetologa , którzy w swoim gabinecie posiadają laser, który przystosowany jest do walki z przebarwieniami. Niestety jedna wizyta nie wystarczy. Trzeba nastawić się na serię zabiegów oraz przygotować się zarówno pod względem psychicznym jak i finansowym.
Do środków rozjaśniających, dostępnych w drogeriach i sklepach z kosmetykami zalicza się kosmetyki z witaminą C.
Witamina C to jeden z najefektywniejszych naturalnych przeciwutleniaczy

  • efektywnie chroni komórki skóry przed atakiem wolnych rodników
  • uczestniczy w syntezie elastyny i kolagenu
  • zapewnia delikatne działanie przeciwbakteryjne
  • zmniejsza przetłuszczanie się włosów
  • działa rozjaśniająco na skórę.

Zabiegi rozjaśniające i wybielające wykonywane są z zastosowaniem tej witaminy. Zalecane stężenie to 5-20% . Czystą postać witaminy C w proszku należy przechowywać w szczelnie zamkniętych fiolkach lub butelkach. Bardzo szybko ulega procesowi utleniania co powoduje , że traci wszystkie swoje cenne właściwości.  Najlepiej przechowywać ją w ciemnych butelkach lub owiniętych folia aluminiową, żeby odciąć zupełnie dopływ światła.

Za każdym razem, kiedy zauważymy u siebie jakieś zmiany skórne w postaci jaśniejszych lub ciemniejszych plam zacznijmy z nimi walczyć jak najszybciej. Skórę mamy jedną i warto o nią dbać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena