Jak pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, zarobić na tym  i przy okazji zadbać o przyrodę? Dzięki internetowi powstaje alternatywna gospodarka, wolna od pieniądza dłużnego i spekulacji finansowych. Dziś wolność gospodarcza nabiera nowego znaczenia.

Data dodania: 2009-09-14

Wyświetleń: 2370

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyrzucanie do śmietnika niepotrzebnych przedmiotów nie jest rozsądnym sposobem na pozbycie się czegoś, co nam już wydaje się niepotrzebne. Właściwie to najgorszy pomysł, jaki mógł nam przyjść do głowy. Łatwy i szybki, ale bardzo niemądry.

Ponieważ:
1. Zaśmiecamy świat czyniąc go bardziej niebezpiecznym.
2. Odmawiamy tego przedmiotu komuś, kto pragnie go mieć.
3. Wyrzucamy własne „pieniądze", bo przecież musieliśmy kiedyś za to zapłacić.
4. Tracimy szansę na własny zysk, bo przecież nadal to ma jakąś wartość.

Podsumowując - nie dość, że odbieramy komuś prawo do posiadania tego, co nam już nie jest potrzebne to jeszcze sami tracimy szansę na zdobycie czegoś, co by nam się przydało. Oczywiście zawsze możemy to coś sobie kupić, ale do tego trzeba pieniędzy, a nigdy nie mamy ich tyle, by starczyło na zaspokojenie każdej naszej potrzeby.

Większość z nas żyje beztrosko, nie potrafimy oszczędzać, wydajemy za dużo wpadając w długi. Za pożyczone pieniądze kupujemy coś, co po jakimś czasie bezmyślnie wyrzucamy, by kupić następny gadżet za kolejne pożyczone pieniądze. Czy ty tak postępujesz? A może chciałbyś żyć mądrzej, mniej pożyczać, a więcej mieć?

Producenci i handlowcy pragną możliwie jak najwięcej takich klientów, którzy po wyjściu ze sklepu od razu wyrzucą to, co przed chwilą kupili. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista by interes się kręcił. Wyrzuć i kup następne to idea dzisiejszego handlu. Nie jest to jednak w Twoim interesie.

Ponieważ należę do tej części polskiego społeczeństwa, która zamiast narzekać woli coś zrobić,
z myślą o zmianie nawyków na bardziej korzystne, założyłem internetowy serwis www.opchaj.pl. Jego celem jest uprościć wymianę, uczynić ją przyjemną i przede wszystkim łatwą. Barter uważano kiedyś za trudny i bardzo kosztowny sposób handlu. Dziś, dzięki komputerom i internetowi barter jest nie tylko łatwy do przeprowadzenia, ale również bardzo nowoczesny.

Pieniądz tradycyjny razem ze swoim systemem zadłużania obywateli przestaje być potrzebny odchodzi do lamusa. Barter to wstęp do nowoczesnej gospodarki, to alternatywny rynek, na który nie mają wpływu finansowi spekulanci. W tym systemie prawdziwym pieniądzem jest towar lub usługa.

Podobno 30 proc. światowego handlu opiera się na barterze. W Polsce najpopularniejszą platformą tego typu jest bartersystem.pl, jednak jest on przewidziany tylko dla firm. Dodatkowym utrudnieniem są wysokie opłaty za przynależność do systemu. Inną bardzo popularną ideą są kluby LETS (ang. Local Exchange and Trade System). W naszym kraju powstają one dość spontanicznie, ale niestety nie potrafią utrzymać się dłużej przy życiu. Postanowiłem, że Opchaj.pl będą całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego, a dodatkowo łączą ideę klubów barterowych i klubów LETS w skali całego kraju.

Czy nasze społeczeństwo jest gotowe na tak nowoczesną ideę? Na pewno nie każdy przyjmie ją ze zrozumieniem, ale każdy może zacząć od siebie. Zmień swoje nawyki. Wymieniając niepotrzebne przedmioty na coś innego bardziej Tobie potrzebnego masz urozmaicone życie bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Żyjesz mądrzej z uwagi na własne oszczędności, ale również z uwagi na ochronę środowiska. Im mniej przedmiotów wyrzucisz tym czyściej i zdrowiej będzie nam się żyło.

Jeszcze dziś wymień to, czego nie potrzebujesz, na coś, czego pragniesz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena