O standardzie Unicable wprowadzonym na rynek przez konsorcjum SES Astra ponad 3 lata temu napisano dotąd niewiele. To dziwi - biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje ww. technologia.

Data dodania: 2009-09-02

Wyświetleń: 2229

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zbiorowe instalacje satelitarne w małych domach jednorodzinnych wymagają położenia wielu odcinków kabli koncentrycznych. Nie jest to problem, gdy projektant obiektu pomyśli o tym odpowiednio wcześnie, jednak wiercenie i kucie ścian w już istniejących budynkach jest zmorą dla ich mieszkańców.
Unicable przychodzi z pomocą tym, którzy planują rozbudować istniejącą instalację do 4 gniazdek (do 4 tunerów jednogłowicowych), bądź chcą zamienić tuner jednogłowicowy na coraz bardziej popularny tuner PVR (Personal Video Recorder), wyposażony w 2 głowice i wymagający dodatkowego przewodu poprowadzonego od konwertera.

Jak to działa?
Konwerter odbiera sygnały z czterech różnych pasm i częstotliwości, które następnie przechodzą przez niskoszumowy wzmacniacz. Sygnały z każdego pasma i polaryzacji są przesuwane w pasmo L, a następnie wchodzą na specjalny multiplekser (rodzaj multiswitcha) i na układy SCR. Układy SCR wybierają żądany przez tuner transponder i dokonują jego przesunięcia do jednego z 4 kanałów w paśmie IF (kanał 1 - 1680 MHz, kanał 2 - 1420 MHz, kanał 3 - 2040 MHz, kanał 4 - 1210 MHz). Wyjścia z układów SCR są sumowane w jeden sygnał za pomocą filtrów i przesyłane jednym kablem. Sterowaniem całego układu konwertera zajmuje się układ MCU (Micro Controller Unit). Tunery podłączamy bezpośrednio do konwertera za pomocą jednego kabla, rozdzielając sygnał na rozgałęźnikach, które są sprzedawane w komplecie z konwerterem.
Wybrany przez użytkownika transponder kojarzony jest z jednym z czterech pasm obsługiwanych przez odbiorniki końcowe. Częstotliwości nośne sygnałów to kolejno: 1 - 1680 MHz , 2 - 1420 MHz, 3 - 2040 MHz, 4 - 1210 MHz. Zamiana taka następuje w konwerterze, po czym 4 sygnały dystrybuowane są w jednym kablu.

Technologia Unicable

Licencja: Creative Commons
0 Ocena