Co zrobić, gdy na naszej głowie zamiast dawnego gąszczu włosów mamy przerzedzoną czuprynę? Szczególnie martwi nas ten stan, ponieważ jeszcze nie czas na łysinę? W obecnych czasach nadmierne wypadanie włosów nie jest już ogromnym problemem. Dlaczego?

Data dodania: 2009-08-30

Wyświetleń: 5300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieją skuteczne płyny na porost włosów. Jednakże, zanim zdecydujemy się na jakiś produkt, warto zapoznać się z przyczynami łysienia i jego charakterystycznym przebiegiem.

Czym jest łysienie i z czego wynika?

Zwykło się przyjmować, że łysienie to naturalny proces, który wraz z upływem lat dopada każdego – zarówno mężczyzn, jak i kobiety, z tym że u panów łysienie bardziej rzuca się w oczy. Włosy wypadają, ponieważ starzeją się. Jednak na ich miejsce pojawiają się nowe włosy, które po pewnym czasie również wypadają. Jeżeli jednak zaczynamy łysieć w młodym wieku (a zdarza się to coraz częściej – łysieją już osoby w wieku trzydziestu lat), wówczas to znak, że jest z nami coś nie tak.

Najczęstszą odmianą łysienia jest łysienie androgenowe, które w większym stopniu dotyka mężczyzn. Ten typ łysienia związany jest z występowaniem testosteronu, dlatego też bardziej spotyka się to schorzenie u panów. Jednak kobiety, u których odnotowuje się wyższy poziom testosteronu również mogą mieć problem z łysieniem androgenowym.

Łysienie androgenowe spowodowane jest obecnością dihydrotestosteronu. Hormon ten jest bardzo aktywną odmianą testosteronu i ma niekorzystny wpływ na mieszki włosowe. Dihydrotestosteron powstaje w wyniku katalitycznej reakcji przekształcania testosteronu pod wpływem 5-alfa reduktazy. Jest to enzym, który produkowany jest między innymi w gruczole prostaty, gruczołach nadnerczy oraz w skórze głowy. Dihydrotestosteron osłabia, a czasami „usypia” mieszki włosowe, co prowadzi to spowolnienia procesu wzrostu włosów, a powstające włosy są już słabsze i cieńsze od pierwotnych.

Choć każdy z nas ma w sobie choć odrobinę testosteronu, to jednak nie wszyscy łysieją w młodym wieku. Dlaczego tak się dzieje? Niekorzystne działanie dihydrotestosteronu na mieszki włosowe wiąże się z ich nadwrażliwością na działanie tego hormonu. To właśnie ta szczególna wrażliwość jest cechą, którą niektórzy dziedziczą. Dziedziczenie może odbywać się po linii obojga rodziców. Jeśli więc przykładowo ojciec naszej matki miał tendencję do łysienia, wówczas nie powinien nas dziwić fakt, że zaczynamy łysieć za młodu.

Jak zwalczyć łysienie?

W obecnych czasach łysienie to nie tylko problem zdrowotny. Wypadanie i stopniowe przerzedzanie się włosów to proces, który może niekorzystnie wpływać na naszą psychikę. W czasach, gdzie wygląd zewnętrzny bardzo się liczy i jest swojego rodzaju wizytówką nas samych, łysienie może odbijać się na naszym psyche i stać się powodem kompleksów. Chodzi tu szczególnie o kobiety, dla których łysienie jest ogromnym problemem względów estetycznych.

Jednak z pomocą przychodzą koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne. W laboratoriach opracowywane są najbardziej nowatorskie technologie, dzięki którym zwalczymy łysienie w sposób skuteczny. Rynek obfituje w różnego rodzaju specyfiki – od specjalnych medykamentów, maści i kremów do stosowania miejscowego, aż do leczniczych szamponów i płynów na porost włosów.

Płyny na porost włosów

Ostatnio bardzo popularne stają się płyny na porost włosów, które mają skutecznie zwalczać łysienie i przyczyniać się do poprawy jakości naszej czupryny. Co zawierają takie specyfiki i czy ich stosowanie jest skuteczne, a co ważne - całkowicie bezpieczne?

Wraz z coraz szerszym i coraz wcześniej występującym łysieniem nastąpił wysyp różnego rodzaju płynów na porost włosów. Specyfiki te niestety nie pomogą na wszystkie typy łysienia. Płyny na porost włosów ostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach cierpiących z powodu łysienia androgenowego. Ale czy wszystkie są skuteczne?

Efektywna kuracja przeciwdziałająca łysieniu androgenowemu powinna zwalczać nie tylko skutki łysienia, ale również i jego przyczyny. W związku z tym specyfiki takie powinny zawierać odpowiednie substancje. Po pierwsze składniki płynu na porost włosów powinny aktywizować mieszki włosowe do pracy ,czego efektem będzie pojawienie się nowych włosów. Ponadto substancje, które zawierają skuteczne płyny na porost włosów powinny blokować proces powstawania dihydrotestosteronu, który jak wiadomo, powoduje degradację mieszków włosowych. Zatem substancje te powinny stanowić inhibitory reakcji katalitycznej.

Aktywizatorem i stymulatorem wzrostu włosów jest przede substancja o nazwie minoxidil. Jest ona bardzo często spotykanym składnikiem płynów na porost włosów, ale także leczniczych maści i leków. Minoxidil jest skuteczny, o ile jest stosowany codziennie i długotrwale. Odstawienie preparatu zawierającego tę substancję powoduje nawrót schorzenia. Dobrze by było, gdyby płyny na porost włosów zawierały również retinol, który wzmacnia działanie minoxidilu.

Jeśli chodzi o inhibitory  - są nimi między innymi: kwas azealinowy, ekstrakt z Saw Palmetto czy finasterydy (zwykle znajdują się one w lekach zwalczających łysienie).

Pamiętajmy, że skuteczność preparatów na łysienie zależy przede wszystkim od typu schorzenia i jego stopnia zaawansowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena