Taki staż możesz odbyć praktycznie w każdym zakładzie pracy, jeżeli wystąpi on z taką propozycją do urzędu pracy. Taki staż będzie trwał od 3 do 12 miesięcy. Możesz w ten sposób szybko zdobyć umiejętności zawodowe. Na staż kierowane są głównie osoby, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia ( 27 lat jeżeli jesteś absolwentem szkoły wyższej).
Taki staż jest też atrakcyjny dla pracodawcy, ponieważ przyjmując stażystę nie ponosi on kosztów związanych z jego zatrudnieniem. Bezrobotny otrzymuje ponieważ tzw. stypendium z Funduszu Pracy.
Stażysta może liczyć :
na stypendium z urzędu pracy w wysokości 140 procent zasiłku dla bezrobotnychotrzymuje ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe2 dni wolne od pracy za każde 30 dni odbywania stażustażysta otrzymuje zwrot kosztów przejazdu, jeżeli odbywa staż poza miejscem swojego zamieszkania, a czas dojazdu do pracy wynosi łącznie 3 godziny dziennie
Stażysta po zakończeniu stażu, otrzyma od pracodawcy opinię, która będzie zawierać informacje o zdobytych przez niego kwalifikacjach. Tak opinia na pewno pomożę w znalezieniu pracy.
Przygotowanie zawodowe
Na staż mogą liczyć młodzi bezrobotni, bezrobotny np po 50 roku życia może złożyć wniosek o skierowanie na przygotowanie zawodowe. Przygotowanie zawodowe odbywa się w rożnych zakładach pracy, są to firmy prywatne np sklepy, ale może to być także budżetówka (urząd gminy, starostwo).
Przygotowanie zawodowe trwa 3-6 miesięcy. O skierowanie oprócz osób, które ukończyły 50 rok życia, mogą tez starać się:
bezrobotny, który samotnie wychowuje dziecko do 18 latbezrobotna kobieta, która po urodzeniu dziecka nie podjęła pracybezrobotny, który zarejestrowany jest w urzędzie pracy ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 latbezrobotny niepełnosprawny
Co otrzyma bezrobotny podczas przeszkolenia
Bezrobotnemu przysługują takie same świadczenia z urzędu pracy jak stażyście. Po zakończeniu przygotowania zawodowego, bezrobotny także otrzymuje opinię od pracodawcy.