Czym jest sztuka? Tak naprawdę chyba nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla jednego człowieka dany obraz będzie zwykłym bohomazem, a dla drugiego może stanowić urzeczywistnienie marzeń o pięknie i konkretnych emocjach.

Data dodania: 2009-08-23

Wyświetleń: 2828

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Malarstwo już od czasów starożytnych stało się dziedziną, która określana była mianem sztuki. Jednak najstarsze dzieła pochodzą z jeszcze wcześniejszych okresów naszej historii. Pierwsze dzieła- były to malowidła ścienne, pojawiły się już mniej więcej trzydzieści dwa tysiące lat temu- taki wiek podają między innymi historycy, którzy badali te malowidła. Znajdują się one w Jaskini Chauveta we Francji. Te pierwsze malowidła, wykonane za pomocą prostych czarnych barwników oraz ochry, przedstawiają różnorodne ówczesne zwierzęta (w tym także mamuty) oraz ludzi, którzy przeważnie na nie polowali. Takie odkrycia znaleziono nie tylko we Francji. Można zobaczyć je również w Portugalii, Hiszpanii czy Chinach.


Malarstwo od lat było dążeniem do odnalezienia sensu w otaczającym nas świecie. Nie było wyłącznie sposobem na zarabianie pieniędzy. Wręcz przeciwnie. Było próbą przedstawienia szerszej publiczności przemyśleń malarza, jego refleksji i emocji. Było sposobem na przekazywanie treści, które nie mogły być głoszone w inny sposób, lub które nie sposób było nazwać. Teraz również tak jest. Malarstwo jest postrzegane jako manifestacja odczuć czy doznań estetycznych artysty- jego wizja otaczającego go świata. To także odzwierciedlenie sytuacji politycznej, kulturowej czy religijnej. Artysta za pomocą swoich dzieł pragnie przekazywać ludziom różnorodne przesłania. Zmieniają się one z biegiem czasu. Kiedy jest źle- obrazy nawiązują do przeszłości, kiedy było lepiej. Kiedy jest lepiej- wspominają złą przeszłość ku przestrodze przyszłych pokoleń.

 
Tak naprawdę malarstwo może spełniać bardzo wiele funkcji w społeczeństwie. Na pewno jedną z nich będzie właśnie funkcja informacyjna czy poznawcza. Oprócz tego malarstwo nie pozostanie bez wpływu na kulturę i historię. Może mieć również znaczenie moralizatorskie lub potępiające. Za pomocą malarstwa czy sztuki można wyrazić praktycznie wszystko. Wystarczy odwiedzić miejsce takie jak chociażby galeria obrazów, a znajdziemy tam na pewno mnóstwo dzieł, które będą wywoływać w nas skrajne emocje. Jedne będą nas śmieszyć, a inne doprowadzać do łez. Jeszcze inne mogą tak przerazić, że nie będziemy mogli o nich zapomnieć. Lecz tak właśnie powinno być. Obrazy czy też reprodukcje obrazów powinny wywoływać u nas różnorodne emocje i zmuszać do przemyśleń i refleksji nad własnym życie. Takie jest ich zadanie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena