Mammografia jest jedną z metod pozwalających na wczesne zdiagnozowanie zmian patologicznych w gruczole sutkowym. Najczęściej kojarzymy ją z profilaktyką raka piersi, ale w rzeczywistości badanie mammograficzne jest w stanie wykazać również inne dysfunkcje naszych tkanek.

Data dodania: 2009-08-17

Wyświetleń: 3660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mammografia jest metodą badania radiologicznego tzn. do diagnozowania zmian wykorzystywane są promienie X, identyczne jak w przypadku innych prześwietleń rentgenowskich, tyle tylko, że są to promienie o nieco innym zakresie (tzw. promienie miękkie), a do utrwalania obrazu wykorzystywane są bardzo czułe błony. Nowoczesne mammografy wykorzystują już technologię cyfrową i obraz z aparatu przekazywany jest bezpośrednio do komputera.

Badanie mammografem można przeprowadzać częściej niż typowe badania radiologiczne i odbywa się to z mniejszą szkodą dla organizmu.Podobnie zresztą jak w przypadku innych badań tego rodzaju obraz gruczołu sutkowego utrwalany jest na kliszy rentgenowskiej bądź w formie zapisu cyfrowego, na tej podstawie lekarz radiolog dokonuje oceny zmian w gruczole sutkowym, ewentualnych zagrożeń, przedstawia wskazania odnośnie konieczności dalszych badań (na przykład ultrasonografem), bądź konieczności podjęcia leczenia.


Mamografia jest badaniem wstępnym, to ona generuje pierwsze sygnały ostrzegawcze, aczkolwiek zdarza się, że nie zawsze jest miarodajna.


Dlatego pamiętaj: mammografię trzeba powtarzać, a jeśli decydujesz się na badanie wybierz lekarza bądź ośrodek, do którego masz zaufanie!


Jakie zmiany patologiczne wykaże mammografia?

Mammograf prześwietla gruczoł piersiowy w całości tj. w projekcji osiowej i bocznej. Wykaże wszelkie zmiany w tkance gruczołowej, w podścielisku, przewodach mlecznych, żyłach i w tkance tłuszczowej. Dzięki takiemu kompleksowemu prześwietleniu udaje się zdiagnozować zmiany takie jak zagęszczenia tkanek (cienie i guzki), zwapnienia, zmiany w żyłach i w skórze, oraz w samej brodawce sutkowej (wciągnięcie brodawki) i w węzłach chłonnych, ponieważ badanie mammograficzne obejmuje swoim zasięgiem również część dołu pachowego.


Czy mammografia boli?
Badanie jest właściwie bezbolesne, ale niestety wiąże się z pewnym dyskomfortem. Piersi w czasie badania są uciskane i to jest źródłem nieprzyjemnych odczuć. Z drugiej strony kobiety w wielu przypadkach odczuwają lęk przed badaniem z uwagi na konieczność obnażenia piersi i obawy przed wynikiem badania. Lęki takie należy bezwzględnie pokonać, bo mammograf jest cennym narzędziem diagnostycznym. Nowotwory piersi ,jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, stosunkowo łatwo poddają się leczeniu.


Kiedy należy zrobić mammografię?
Po trzydziestym piątym roku życia należy wykonać przynajmniej jedno badanie. Po czterdziestce ryzyko zachorowania na raka znacznie wzrasta i badania mammograficzne należy przeprowadzać regularnie - przynajmniej raz na dwa - trzy lata. Po czterdziestym piątym roku życia dobrze jest zwiększyć częstotliwość badań - najlepiej do jednego badania w roku.
Jakimi innymi metodami można badać piersi?
Mammografia jest badaniem najbardziej miarodajnym, aczkolwiek w grupach niewielkiego ryzyka tj. w przypadku młodych kobiet i dziewcząt wystarczą badania ultrasonografem (tzw. sonomammografia).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena