Święta uznawane są za okres wypoczynku, czas, w którym głębiej zastanawiamy się nad własnym życiem, analizujemy jego sens. Więcej się modlimy i myślimy o Jezusie Chrystusie, jego życiu i wszystkiemu co nam poświęcił. Taka jest niestety wersja oficjalna świąt Bożego Narodzenia, jak zatem wyglądają one w praktyce?

Data dodania: 2009-07-25

Wyświetleń: 2734

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Corocznie w 24 grudnia obchodzona jest wigilia. W zasadzie trudno powiedzieć, że jest ona obchodzona, zdecydowanie łatwiej zaznaczyć, iż Polacy zbierają się przy wigilijnych stołach. Bez znaczenia jest to czy są wierzącymi czy też nie. Liczy się dla nich przede wszystkim możliwość posiedzenia z rodziną, nie zastanawiają się na sensem i przyczyną tego wszystkiego. Składają sobie świąteczne życzenia , a następnie przechodzą do konsumowania tego co gospodarz na ten wieczór przygotował. Wracając jeszcze do tematu życzenia ludziom wszystkiego co najlepsze to jest to uznawane za jeden z najbardziej fałszywych momentów podczas cały świąt, ale mniejsza z tym.
Na wigilii w wielu domach pojawiają się już potrawy mięsne jak rownież alkohol. Po uroczystej kolacji duża część ludzi wybiera się do kościoła na pasterkę, a później następują dwa dni, które niestety dla Polaków mają ponad przeciętną wartość. Polegają one na spotykaniu się w rodzinnym gronie, rozmawianiu i spożywaniu dużych ilości alkoholu. To właśnie drugiego dnia świąt bite są kolejne policyjne rekordy złapanych pijanych kierowców. Niestety tak właśnie wyglądają święta w dużej części polskich domów. W tle pozostają rodziny, które żyją w zgodzie z tradycją i starają się ją pielęgnować niemalże na każdym kroku swojego życia.
Czy możliwa jest zmiana obecnego charakteru świąt, który zyskał opinię święta pieniędzy i rozpusty? Raczej nie - święta przybierać będą coraz to bardziej komercyjną wersję, aż pewnie kiedyś dojdziemy do czasów, w których zniknął one z kalendarza.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena