Pokazy pirotechniczne, profesjonalnie zorganizowane i wyreżyserowane w przemyślany sposób, potrafią zachwycać, nawet jeśli nie trwają zbyt długo.

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 1459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z drugiej strony, nawet kupując najlepsze sztuczne ognie, z wyrzutniami, różnokolorowe może się okazać, że pokaz nie wzbudzi entuzjazmu gości na imprezie weselnej, na koncercie czy przy innej okazji.

Na rynku istnieje szeroki wybór fajerwerków. Sklepy co roku powiększają swoją ofertę petard. Pirotechnika jest dziedziną, która wciąż się rozwija. Jak zatem kupować tanie fajerwerki, aby były one bezpieczne i oryginalne? Na co się zdecydować?

Bezpieczeństwo najważniejsze

W pierwszej kolejności przy kupowaniu petard powinniśmy brać pod uwagę względy bezpieczeństwa. Kupujmy do pokazów sztucznych ogni wyłącznie atestowane produkty, ponieważ będziemy mieli pewność co do ich jakości. Bezpieczne fajerwerki powinny być opatrzone atestem EN, dopuszczającym je do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Najlepiej by było, jeśli firma sprzedająca petardy i organizująca pokazy pirotechniczne, posiadała certyfikat ADR, czyli certyfikat Międzynarodowego Przewodu Drogowego Towarów Niebezpiecznych oraz Koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi klasy 1.1 - 1.3G.

Rodzaje sztucznych ogni

Na rynku polskim istnieje szeroka gama wyrobów pirotechnicznych, wśród których wymienia się:

  • Baterie nazywane również kostkami - najbardziej popularne i widowiskowe petardy, wystrzeliwujące wiele pojedynczych petard w jednym czasie. Umożliwiają one w prosty sposób przygotowanie prywatnego pokazu sztucznych ogni. W baterii kilka petard połączonych jest ze sobą jednym lontem, którego zapalenie powoduje odpalenie sekwencji wystrzałów.
  • Rakiety - również cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, składają się z korpusu z ładunkiem, silnika i kijka stabilizującego rakietę w czasie lotu. Dają pojedyncze efekty świetlne na niebie.
  • Rzymskie ognie - najtańsze sztuczne ognie, nazywane również rurkami, które dają mało spektakularne rezultaty.

Chcąc na własną rękę przygotować pokaz ogni sztucznych warto posłużyć się baterią lub rakietą, albo oba takimi petardami w tym samym czasie. Przy symbolicznym, noworocznym wystrzeliwaniu petard wystarczą zaś tanie, łatwe do nabycia, rzymskie ognie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena