Większość z nas uwielbia fajerwerki. Pokazy sztucznych ogni nieodłącznie wiążące się zarówno z sylwestrową nocą, jak i innymi imprezami potrafią bowiem zapierać dech w piersiach.

Data dodania: 2019-03-28

Wyświetleń: 1099

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Fajerwerki - zasada działania

Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się jak to się dzieje, że fajerwerki wybuchają w taki a nie inny sposób? Co sprawia, że świetliste gwiazdy i iskry mają różne kształty i kolory? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Długa historia fajerwerków

Wydawać by się mogło, że fajerwerki to stosunkowo nowa atrakcja, która ma nie więcej niż kilkudziesięcioletnią historię. Tymczasem ta niezwykła atrakcja swoje początki miała już w XII wieku. Wynalazcą fajerwerków byli Chińczycy. Co ciekawe, fajerwerki również w Polsce goszczą od wielu wieków - były bowiem uwielbiane przez polską szlachtę, która zaczęła uświetniać nimi imprezy już w XVI wieku.

Proch - podstawowy składnik fajerwerków

Podstawowym składnikiem fajerwerków, który zapewnia im wystrzał na odpowiednią wysokość jest proch. W pierwszych, tworzonych przez Chińczyków fajerwerkach wykorzystywano proch strzelniczy. W dzisiejszych produktach wykorzystywany jest proch czarny, który łączony jest z wieloma substancjami chemicznymi wpływającymi nie tylko na kolor ale również jasność sztucznych ogni.

Od czego zależy kolor sztucznych ogni?

Każdy, kto choć raz oglądał pokaz sztucznych ogni wie doskonale, że mogą przybierać one naprawdę różne kolory. Wśród tych, które obserwujemy najczęściej wymienić można biel, srebro, czerwień, zieleń oraz kolor żółty. Zdarzają się jednakże również fajerwerki w kolorze niebieskim, fioletowym oraz purpurowym. Z czego wynika kolor sztucznych ogni? Mówiąc najprościej, ma on związek z dodawanymi do fajerwerków substancji chemicznych. Konkretnie, aby uzyskać spektakularne efekty do fajerwerków dodaje się jony metali. I tak, aby uzyskać kolor czerwony do fajerwerków dodaje się związki strontu, aby cieszyć się kolorem niebieskim potrzebujemy związków miedzi a zielonym - baru.

Rodzaje efektów świetlnych

Fajerwerki różnią się między sobą nie tylko kolorami, ale również efektem świetlnym, który towarzyszy wybuchowi. Najogólniej możemy podzielić je na 3 główne rodzaje: wybuchy kuliste,świetliki oraz niezwykle efektowne eksplozje znacznikowe. Producenci wyróżniają jednak znacznie więcej efektów świetlnych, które mają w branży swoje nazwy. Są to między innymi chryzantemy, peonie, fale czy bukiety. Efekt świetlny jaki uzyskamy zależy od rozmieszczenia prochu w fajerwerkach - dzięki temu możliwe jest łączenie różnego rodzaju efektów świetlnych w jednym opakowaniu sztucznych ogni.

Mówiąc o zasadach działania fajerwerków warto również wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach firmy zajmujące się ich produkcją coraz częściej poszukują nowych rozwiązań, oraz zamienników, dzięki którym możemy wyeliminować szkodliwe metale. Nic więc dziwnego, że efekty widoczne na pokazach fajerwerków są naprawdę zachwycające. Aby przekonać się o tym odwiedź stronę firmy zajmującej się profesjonalnymi pokazami - www.saliutas.lt. Znajdziesz tam szeroką ofertę propozycji pokazów na różne okazje.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena