Naturalnym następstwem śmierci bliskiej osoby jest żałoba, czyli stan smutku i cierpienia związany z utratą ważnego dla nas człowieka. U niektórych trwa ona zaledwie kilka miesięcy, jednak u wielu ludzi potrafi ciągnąć się latami. Mało kto wie o tym, że żałoba składa się z kilku ważnych części. Poszczególne etapy mogą być odczuwane na różne sposoby, jednak u większości ludzi wyglądają one relatywnie podobnie. 

Data dodania: 2025-02-10

Wyświetleń: 24

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Żałoba i jej etapy

Ile tak naprawdę trwa żałoba?

Żałoba to naturalna reakcja na stratę członka rodziny czy bliskiego przyjaciela. U każdego przebiega ona jednak nieco inaczej. Długość trwania żałoby jest związana przede wszystkim z wrażliwością danej osoby oraz relacjami, jakie łączyły ją ze zmarłym. W większości przypadków przyjmuje się, że żałoba trwa od roku do dwóch lat, aczkolwiek zdarza się, że okres bólu i smutku związany ze śmiercią bliskiego jeszcze bardziej się wydłuża. Najdłużej żałoba trwa przeważnie u matek, które utraciły swoje dziecko.

Przebieg żałoby jest zdecydowanie najmocniejszy w pierwszym półroczu po śmierci. Z biegiem czasu żałoba powinna stawać się coraz łatwiejsza, ponieważ uczymy się funkcjonować na nowo bez zmarłej osoby. Pierwszych kilka miesięcy jest jednak bardzo trudnych i nierzadko jest to okres, kiedy wpadamy w stany depresyjne. W poradzeniu sobie ze śmiercią bliskiej osoby bardzo istotną rolę odgrywa zakład pogrzebowy. Dzięki jego pomocy uporanie się z formalnościami związanymi z pożegnaniem zmarłego powinno być o wiele prostsze. 

Jakie są początkowe etapy żałoby?

Pierwszym etapem żałoby jest przeważnie szok i otępienie. Wówczas osoba, która straciła kogoś ważnego dla siebie, będzie starała się wypierać fakty i zaprzeczać nim, sądząc, że śmierć nie wydarzyła się naprawdę. Na tym etapie bardzo często dochodzi do fazy odrealnienia, kiedy to gubimy kontakt z rzeczywistością i nie potrafimy normalnie funkcjonować. W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie rodziny i znajomych, ponieważ poradzenie sobie z utratą bliskiego na własną rękę jest przeważnie bardzo trudne. Przy organizacji pożegnania zmarłego pomocny powinien okazać się także zakład pogrzebowy, który zadba o dopełnienie wszelkich formalności. 

W dalszej kolejności pojawia się druga faza żałoby, czyli tęsknota i żal. Wówczas zaczyna dochodzić do nas, że ważna część naszego dawnego życia naprawdę odeszła. W tym okresie świadomość straty jest niezwykle bolesna. Zdarza się, że obarczamy wtedy winą lekarzy czy osoby, które nie uchroniły zmarłego od śmierci. Podczas drugiej fazy żałoby wielu ludzi sięga po profesjonalną pomoc psychologiczną. Emocje w tej fazie są silne i zmienne, a etap tęsknoty i żalu często jest najdłuższą częścią żałoby.

Kolejne etapy żałoby - co dzieje się później?

Następstwem fazy tęsknoty jest zupełna dezorganizacja dotychczasowego trybu życia. Wówczas zaczyna do nas docierać, że nasza codzienność już nigdy nie będzie taka sama. Na tym etapie musimy nauczyć się kompletnie nowej rzeczywistości i konieczności życia bez bliskiej osoby. Podczas etapu dezorganizacji sporo osób zmaga się z olbrzymią samotnością i marazmem. Dla osób będących na tym etapie żałoby wykonywanie najprostszych czynności może stanowić bardzo poważny problem.

Kolejną fazą jest reorganizacja, czyli stopniowe przyzwyczajanie się do życia w nowych realiach. Nie oznacza ona, że smutek i tęsknota za zmarłym znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Są one dalej obecne w naszym życiu, jednak stopniowo zaczynają maleć, a my staramy się ułożyć wszystko na nowo. Reorganizacja niekiedy potrafi trwać nawet kilka lat, ale dopiero po jej zakończeniu możemy mówić o oficjalnej akceptacji obecnej sytuacji i zakończeniu żałoby. W poradzeniu sobie z tym trudnym okresem kluczową rolę odgrywa zakład pogrzebowy - zadba on nie tylko o organizację pożegnania zmarłego, ale także dostarczy wszelkie profesjonalne usługi pogrzebowe pozwalające na przebrnięcie przez ten trudny okres. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena