Rozważając na czym polega pożyczka konsolidacyjna zacznijmy od znaczenia słowa „konsolidacja”

Data dodania: 2009-07-18

Wyświetleń: 4793

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozważając na czym polega pożyczka konsolidacyjna zacznijmy od znaczenia słowa „konsolidacja”. Konsolidacja posiada wiele znaczeń w zależności od dziedziny w jakiej jest rozpatrywana. Konsolidacja w znaczeniu ekonomicznym to spojenie, utwierdzenie, umacnianie. Inaczej rzecz ujmując to działania mające na celu uzyskanie wewnętrznej spójności.

Kredyt konsolidacyjny (pożyczka konsolidacyjna) to rodzaj kredytu przeznaczonego na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Konsolidacji może podlegać liczny wachlarz kredytów np.: gotówkowe, samochodowe, ratalne, hipoteczne.

Podstawową zaletą konsolidacji jest zamiana kilku kredytów na jeden, zazwyczaj długoterminowy i o niższej stopie oprocentowania.

Banki oferują taki kredyt w dwóch wariantach, pierwszy pozwala na połączeniu kilku zobowiązań, ale jednym z nich musi być kredyt hipoteczny. Taki kredyt konsolidacyjny zabezpieczony będzie wówczas hipoteką na nieruchomości. Drugi wariant łączy zobowiązania wyłącznie o charakterze konsumpcyjnym, a więc pożyczek gotówkowych, zadłużeń na kartach kredytowych, kredytów samochodowych czy kredytów ratalnych.

Celem łączenia kredytów jest zmniejszenie wysokości miesięcznych rat. Dzięki zabezpieczeniu w postaci mieszkania lub domu bank może bowiem udzielić kredytu ze znacznie niższym oprocentowanie. Jednocześnie wydłuża się okres kredytowania, co dodatkowo uszczupla miesięczne raty. Należy jednak pamiętać iż wraz ze wzrostem okresu kredytowania rośnie suma odsetek. Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego jest uzależniony od banku, przeważnie wynosi on od 20 do 30 lat.

Kredyty konsolidacyjne możemy zaciągać również w walutach obcych. Najczęściej banki proponują nam: polski złoty PLN, dolar amerykański USD, europejskie euro EUR, oraz najbardziej popularny frak szwajcarski CHF.

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego zazwyczaj nie przekracza 70% - 80 % wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem spłaty kredytu. Szczegóły każdorazowo są ustalane z klientem. Forma spłaty kredytu to raty malejące bądź stałe.

Przed zaciągnięciem takiego kredytu oraz przed podpisaniem umowy o kredyt konsolidacyjny należy zadać sobie kilka podstawowych pytań i dać odpowiedź na nie: na jaką kwotę chcemy się zadłużyć, na ile lat zaciągamy kredyt, czy posiadamy nieruchomość o odpowiedniej wartości do zabezpieczenie kredytu oraz czy możliwe będzie wcześniejsze spłacenie kredytu.

Nie bez powodu musimy zastanowić się nad takimi pytaniami, ponieważ w banku będziemy musieli udzielić na nie odpowiedzi.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena