Lubawka to malownicze miasteczko położone u podnóża Gór Kruczych na granicy z Czechami. Miasto to jest położone nad Bobrem i Czarnuszką.

Data dodania: 2009-08-05

Wyświetleń: 2407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lubawka to malownicze miasteczko położone u podnóża Gór Kruczych na granicy z Czechami. Miasto to jest położone nad Bobrem i Czarnuszką. Miejscowość początkowo nosiła nazwę Lubavia, co z języka słowiańskiego oznacza „lubić”. Lubawka w historii miała wiele nazw: w latach 80 XIII wieku – Lubavia, lata 90 tego wieku – Civitas Lubavia, początek XIV wieku ponownie Lubavia, połowa XIV Lobov, lata 60 Lubov, w XVI wieku nazwy zmieniały się Lubau, Liebau, w XVIII wieku nazwa zmieniła się na Liebenau, w XIX w. nazwa uległa spolszczeniu – Lubawa.

Lubawka, dzięki swemu położeniu, bogactwu historycznemu i przyrodniczemu oraz dobrej sieci szlaków turystycznych stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku.

W Lubawce można spotkać wiele zabytków min. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który powstał w XIII wieku, przebudowany w latach 1605-1615, oraz w latach 1735-1736. Wystrój wnętrza ma barokowy charakter, szczególną uwagę przyciąga ołtarz dłuta J. Lachela, chrzcielnica z XVIII wieku, oraz piękna drewniana ambona.

Lubawka wiąże się ściśle z pięknym kościołem wiejskim św. Krzysztofa wzniesionym w latach 1685-1686, Kościół św. Anny wzniesiony w latach 1696-1698.

Lubawka to także zabytkowe kamieniczki.

Oprócz przepięknej architektury Lubawka przyciąga przepięknym krajobrazem, znajdują się tam tereny doskonale nadające się do uprawiania sportów zimowych. Na stoku Świętej Góry zlokalizowany jest wyciąg narciarski ma on długość 650 metrów. Stok ten posiada trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności oraz o różnej długości – 650, 810 i 1560 metrów. Dla miłośników kolarstwa i turystyki rowerowej doskonała sieć oznakowanych ścieżek rowerowych o malowniczych polnych drogach.

Rowerzyści mogą skorzystać z przygotowanych tras rowerowych o długości 18 i 40 km. Trasy biegną przepięknymi duktami leśnymi zlokalizowanymi w Lubawce i okolicach. Corocznie we wrześniu organizowane są Międzynarodowe Otwarte Zawody w Kolarstwie Górskim.

Doskonałym miejscem „postojowym”, kwatera w Lubawce to „Hotel Lubavia”, hotel posiada restaurację, gdzie można zjeść smaczne potrawy regionalne i nie tylko ! Hotel ten ma ponad 100 lat tradycji.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena