Piękna gmina Zagnańsk położona w północnej części województwa Świętokrzyskiego na terenie powiatu kieleckiego.

Data dodania: 2009-08-05

Wyświetleń: 1913

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Piękna gmina Zagnańsk położona w północnej części województwa Świętokrzyskiego na terenie powiatu kieleckiego. Gmina ta leży na terenie Gór Świętokrzyskich w dolinie rzeki Bobrzy. Ponad połowę powierzchni gminy zajmują przepiękne lasy.

Jedną z głównych atrakcji tej miejscowości jest pomnik przyrody – potężny dąb szypułkowy o nazwie „Bartek”. Jest już z nami około 1000 lat, ma 30 metrów wysokości, a jego obwód pnia przy ziemi ma 13,4 m. Król Puszczy Świętokrzyskiej znajduje się przy pięknej alei drzew, na wysokiej skarpie nad rzeką Bobrzą. Bartek obecnie jest pomnikiem przyrody chronionym od 1954 roku. W pobliżu znajduje się kapliczka. Tradycją stały się odwiedziny nowożeńców, którzy w pobliżu kapliczki wznoszą toasty za długie i szczęśliwe życie.

Słynny dąb „Bartek” został umieszczony w herbie Gminy Zagnańsk.

Przez teren Gminy przebiegają szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe. Są to szlaki dobrze oznakowane, dwa rowerowe i pięć pieszych. Trasy te są niezbyt trudne w większości po asfalcie lub drodze szutrowej, przebiegające przez pola, lasy. Trasy te są niemal płaskie.

Gmina Zagnańsk to Gmina ekologiczna, nagrodzona dwukrotnie w konkursie „Na najbardziej ekologiczną Gminę województwa świętokrzyskiego”, otrzymała liczne nagrody z tego tytułu, w 2004 roku zajmując III miejsce otrzymała 70 tys. zł., w 2001 wyróżnienie finansowe za optymalny system gospodarki odpadami i realizację inwestycji pod nazwą: zbiornik małej retencji w Zachełmiu otrzymała 400 tys. zł. Pieniądze gmina przeznacza na inwestycje proekologiczne.

Gmina Zagnańsk posiada wiele innych atrakcji, dlatego naprawdę warto się wybrać w tak piękną okolicę wykorzystując swój urlop. Urlop to nie tylko sposób na chwilową ucieczkę od problemów codzienności, ale również czas wypoczynku oraz czas regeneracji sił przed ponownym powrotem do pracy.

Doskonałym ośrodkiem wypoczynkowym w Zagnańsku, godnym polecenia jest „Gościniec Świętokrzyski”. Pensjonat ten znajduje się na Bartkowym Wzgórzu, położony na skraju pradawnej Puszczy Jodłowej w sąsiedztwie 1000 letniego dębu „Bartka”. Bez względu na porę roku możemy znaleźć schronienie, ciepło i miłą atmosferę w tym pensjonacie. „Gościniec Świętokrzyski” jest ośrodkiem całorocznym.

Pensjonat jest urządzony w stylu retro, posiada 10 pokoi na 25 miejsc. Są to pokoje 1, 2 lub 3 osobowe. Pokoje te posiadają własną łazienkę, lodówkę turystyczną oraz TV, jest również możliwość dostępu do Internetu. Ośrodek posiada również parking strzeżony.

Goście mogą korzystać z różnych atrakcji: aerobik na świeżym powietrzu w lesie, ścieżka zdrowia, spacery duktami leśnymi. Dla osób chcących aktywnie spędzać czas możliwość gry w siatkówkę, tenisa stołowego, zimą narty, sanki, kulig. Specjalnością gospodarzy są kąpiele w ziołach i sianie, masaże, refleksologia.

W kameralnych warunkach pensjonat organizuje pobyty indywidualne i INTEGRACYJNE. Pełne wyżywienie dla grup. Turystom indywidualnym pensjonat wynajmuje pokoje ze śniadaniami (BB) lub świadczy same noclegi

Gościniec zdobywa nagrody i wyróżnienia. Stale plasuje się na czołowych pozycjach w rankingach. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu Polskiego Radia "Zielone Lato".

Pensjonat „Gościniec Świętokrzyski” – polecam !

Licencja: Creative Commons
0 Ocena