oferty pod lupą MyBankier.com

Data dodania: 2009-06-24

Wyświetleń: 4647

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowy gracz na rynku bankowym zapewne skutecznie daje się we znaki konkurencji. O tyle ile w ostatnim okresie większość banków podnosi swoje cenniki usług bankowych począwszy od zmiany opłaty za prowadzenie rachunku do większości opłat za obsługę w oddziale, obsługę telefoniczną , to Alior Bank widocznie chce skorzystać z okazji i przyciągnąć do siebie więcej klientów.Na pewno przekazy reklamowe Alior Banku’u chociażby: ” za niektóre rzeczy nie powinno się płacić...” nie jednemu klientowi dały powody do refleksji nad własnymi wydatkami..Postanowiłem się bliżej przyglądnąć i zweryfikować konto z lokatą nocną w Alior Bank’u.


Jakie opłaty ????
Z przekazu reklamowe można dowiedzieć się że większość opłat jest za 0 zł. A więc zacznijmy, prawdą jest że otwarcie konta i prowadzenie jest za 0 zł, wszystkie bankomaty w Polsce i zagranicą są za 0 zł, co dla osób które dużo podróżują po świecie na pewno przypadnie do gustu. Jest opłata za kartę do bankomatów – 3 zł/ miesięcznie co w skali roku daje nam koszt 36 zł- więc nie jest tak źle, jeśli w zamian za to mamy dostęp do wszystkich bankomatów.


Przelewy za 0 zł?
W reklamach pojawia się informacja o darmowych przelewach internetowych z czym nie dokońca można się zgodzić, tzn. w skali miesiąca darmowych przelewów jest 49, 50 przelew kosztuje 0,75 PLN. Zapewne 49 przelewów większości z nas wystarczy, ale obecnie czym potwierdzasz w swoim banku przelew? Zdrapkami, tokenem , czy kodami sms?.W Alior Banku do potwierdzeń przelewów są właśnie kody sms, a jest ich 10 darmowych , czyli od 11 i każdy jeden kosztuje już 0,30 pln.Przykład :

1.pierwsze 10 przelewów kosztuje nas –0 zł
2.11 – 49 przelewu w miesiącu- 30 gr( za kod sms)
3.50 i każdy następny przelew w miesiącu – 0,75+0,30= 1,05 pln


Oczywiście wychodzę z założenie ze koszt 30 gr. za kod sms nie jest jakąś kwotą wygórowaną jeśli chodzi o darmowy dostęp do konta internetowego oraz darmowe prowadzenie rachunku. Plusem jest na pewno online przelewy między rachunkami w Alior Banku jeśli posiadasz więcej niż jeden.

Konto internetowe nie sprawia większych trudności jest dosyć przejrzyste i nie zdarzyły mi się jeszcze żadne przestoje ani przerwy techniczne. Co najważniejsze do konta zalogować możesz się z każdego miejsca na kuli ziemskiej logując się swoim identyfikatorem oraz hasłem.Zobacz szczegóły rachunku Alior Banku Tutaj


Oprocentowanie rachunku a lokata nocna?
Standardowe oprocentowanie rachunku jak w większości banków jest na poziomie 0,1%w skali roku. Zaletą jest usługa( bezpłatna) tzw. lokaty nocnej 8% w skali roku , połowa środków na koncie pracuje na takim oprocentowaniu w godzinach nocnych 24.00-6.00

Przykład.

Jeśli dzisiaj na konto wpłynęło ci np. 1000 pln, i są to jedyne środki na koncie to w nocy o 24.00 zostanie zablokowana połowa kwoty czyli 500 pln i ona będzie pracować do rana na 8% w skali roku. Drugie 500 pln jest dostępne. Następnie o godzinie 6.00 ponownie masz do dyspozycji 1000 PLN + wypracowane odsetki( automatycznie dopisywane do rachunku).Kapitalizacja jest codzienna więc pojawia się efekt tzw. procentu składanego, ponieważ codziennie połowa środków z konta pracuje na wyższej kwocie.2 przykład: lokata nocna jest automatyczną bezpłatną usługą dla klienta więc nie wiąże się to z koniecznością ustawiania jakiś sum, godizn itp. W ciągu dnia masz dostęp do 100% pieniędzy a w nocy połowa pracuje ci na 8%. Np. jeśli wynagrodzenie będzię wpływało na konto to automatycznie w nocy te same środki będą pracowały generując nam dodatkowe zyski.Jeśli w nocy często potrzebujesz pieniędzy jest możliwość ustanowienia sobie progu kwoty tzn. jak wyżej mając 1000 pln na koncie, potrzebuje w nocy 700 zł, i taką kwotę ustawiam sobie jako próg. Na lokatę nocną wówczas nie zostanie przelane 500 zł tylko różnica 300 zł.

Podatek belki?
W lokacie nocnej podatek belki pojawia się przy kwocie ok. 20 000 pln dopiero, jeśli zdarzy się że od wypracowanych zysków jest naliczony podatek , bank sam automatycznie pobiera go a nam na konto wpływa kwota po opodatkowaniu.Inne opłaty konta z lokatą nocną 8% w Alior Bank:

-przelew do innego banku:
- w oddziel/ elixir – 6zł
- sorbnet < 1 mln – 30 zł

- sorbnet > 1mln – 15 zł

- za pośrednictwem konsultanta telefonicznego call center- 5 zł

- za pośrednictwem konsultata telefonicznego IVR – 3 zł

- za pośrednictwem bankowości internetowej – 0 zł

- autoryzacja zleceń- kody sms do 10 – 0 zł, następnie 11 i każdy kolejny 0,30 pln.

- Przelew zagraniczny koszt 50 zł, chyba że jest to tzw przelew europejski , czyli do krajów unii europejskiej – 5zł

Zlecenia stałe

- w oddziale i konsultant call center- 2 zł

- w bankowości internetowej – 0 zł

Polecenie zapłaty- 0 złPrzelew do innego banku, firmy w oddziale jeśli nie jesteśmy klientami Alior Banku kosztuje 5 PLN, więc jest to też alternatywa dla opłat w innych bankach od 8-20 zł.

Załóż konto w Alior Banku i oszczędzaj na opłatach -Wypełnij Wniosek-kliknij

Zapewne każdy indywidualnie powinien zastanowić się nad ewentualną zmianą swojego dotychczasowego konta w celu zmniejszenia sobie podstawowych opłat usług bankowych. Zapewne jest to bardzo konkurencyjne konto na rynku szczególnie dla osób robiących 99% operacji przez Internet.Pozdrawiam Paweł z MyBankier.com
Licencja: Creative Commons
0 Ocena