Miłość czy uzależnienie. Czy możesz kochać z rozsądku? Czy można zdefiniować rodzaje miłości?
Najpierw pokochaj siebie byś potem mógł kochać innych.

Data dodania: 2009-06-18

Wyświetleń: 2680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ktoś mnie zapytał: „co to jest miłość nie wiem, kiedy milosc jest przyzwyczajeniem”.

Odpowiedzi na pytanie czym jest miłość z pewnością można podać wiele. Z pewnością też wiele z nich będzie fałszywa.

Jeśli zadasz takie pytanie sceptykowi, zapewne usłyszysz coś w rodzaju: „miłość to tylko chemia”. Jeśli zadasz je osobie nieszczęśliwie zakochanej możesz usłyszeć, że „miłość to ciernie w twoim samopoczuciu”. Nie trudno się domyśleć, że osoba czująca w przeciwny sposób, poda równie przeciwną definicję.

Zatem nasuwa się wniosek, że nie można podać jednoznacznej odpowiedzi. Czy aby na pewno?

Wielu próbuje nadać temu uczuciu, coś co ja określiłbym jako stopień istotności, próbując je zaszufladkować. Pojawiają się takie określenia jak: „miłość prawdziwa”, „ta jedyna”, czy też - całkowite nieporozumienie - „miłość rozsądna”.

Tymczasem miłość po prostu jest. Nie może być ani prawdziwa ani jedyna a tym bardziej rozsądna, czy też nie. Miłość po prostu jest! Kochasz albo nie kochasz. Jeśli kochasz, to nie możesz kochać „tylko trochę”.

Z tego samego powodu, miłość nie może być przyzwyczajeniem. Przyzwyczajenie pojawia się z braku entuzjazmu lub chęci spojrzenia na drugą osobę „tak, jak to się kiedyś robiło”. Więc jeśli jesteś w niewygodnym związku i łudziłeś się, że to jest miłość, teraz możesz zrewidować powody jego trwania.

Miłość jest jak Red Bull. Dodaje skrzydeł. Powoduje, że chcesz żyć. Tak, pod tym względem to prawda, że miłość jest chemią. Chemią neuronową, możliwą do zaobserwowania jedynie w ludzkim działaniu.

Najważniejsza jest miłość do samego siebie. Zacznij właśnie od tego. Daleki tu jestem od chęci zaproponowania Ci egoistycznego samouwielbienia. Kochaj siebie po to, abyś mógł dać tę miłość bliźniemu. Bo jeśli nie znajdziesz tego w sobie, to jak możesz dać?

Kochaj ludzi takimi jacy są. Za to, że są. To ich prawo! Prawo, żeby po prostu istnieć i być za ten fakt kochanym. Nawet jeśli Twoim zdaniem są mierni, pozwól im na to! Pozwól i kochaj. To jest właśnie Twoja ścieżka. Dla większości z nas, włącznie ze mną, to nie lada wyzwanie. Jednak wszystko jest możliwe. Przy odrobinie wysiłku z Twojej strony uda Ci się na pewno, bo miłość to najwspanialsze z uczuć. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena