Jak myślisz, czy jest coś, co kontroluje Twoje życie? Jeśli tak, to co to takiego?

Dlaczego zmiana nawyków jest tak trudna, chociaż potencjalnie jest tak bardzo prosta?

Data dodania: 2009-06-11

Wyświetleń: 2194

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Są trzy etapy lotu samolotem: start, przelot do punktu docelowego i lądowanie. Do tego, żeby maszyna wystartowała a potem bezpiecznie wylądowała potrzebny jest pilot. Podczas samego lotu obsługą maszyny zajmuje się urządzenie cybernetyczne, zwane potocznie auto-pilotem.

Zadanie autopilota jest proste. Ma dopilnować, żeby maszyna pozostawała na kursie. Czytałem kiedyś, że aż 90% lotu, to korekcja błędów. Błędy te pojawiają się nie dlatego, że maszyna jest wadliwa, lecz z powodu warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr a w skrajnych przypadkach burze. W pilotażu takie zjawisko jest całkowicie normalne.

Po tym gdy napisałem artykuł wyjaśniający czym jest paradygmat w kontekcie naszego postępowania,  poprosiłem swoich znajomych i przyjaciół o opinie na jego temat. Zadałem im pytanie „co czujesz gdy to czytasz?”. Poniżej jedna z odpowiedzi - Ty dostajesz ją w tej samej formie jak ja ją dostałem: „nawyki... co czuje gdy to czytam? złość, na siebie. przemawia to do mnie ale na chwile, bo jak odejde od kompa i wyjde z bloku, dalej bedzie to samo. zapomne o tym i znow moje zycie bedzie nawykiem.” Wczoraj dostałem kolejny mail a w nim: „...znow mam ciezkie dni. mam dosc... rozstalem sie z dziewczyną i dopiero teraz widze kim jestem. i boli mnie to bardzo, te nawyki o ktorych pisalismy. to tak jakbym mial posozyta w mozgu...”

Tak jak w samolocie, w ludzkim organizmie również działa pewien instrument cybernetyczny. Mówiąc dokładniej, jest to instrument psychocybernetyczny - pewien obszar gdzieś w podświadomości, którego zadaniem jest utrzymanie Cię na kursie. Powtórzę: psychocybernetyka ma utrzymywać Cię na kursie, niezależnie od tego dokąd zmierzasz.

Nieświadomy umysł kontroluje większość Twoich zachowań. Ty zaś, w większości przypadków nie zdajesz sobie z tego sprawy. Dla przykładu: czy kontrolujesz teraz swój oddech? Prawdopodobnie zwróciłeś na niego uwagę, po tym jak Cię o to zapytałem ale jeszcze chwilę wcześniej nie miałeś takiej potrzeby.

Weź stery w swoje ręce! Bądź pilotem własnego życia. Wyłącz psychocybernetykę w swoim umyśle i świadomie kontroluj swoje postępowanie każdego dnia. Każdy ma możliwość dokonania tego, o ile taka będzie jego intencja a wraz z nią podążać będzie wiara w siebie.

Wystarczy powiedzieć: „tak, chcę być odpowiedzialnym za siebie”, „tak, chcę kontrolować swoje nawyki”. W przeciwnym razie „ten pasożyt” ciągle będzie tam siedział.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena