E-book - określany także jako eBook, publikacja elektroniczna, czy książka elektroniczna, jest po prostu plikiem tekstowym. Plik ten możemy odtworzyć za pomocą programów rozpoznających pliki z rozszerzeniem PDF. Najpopularniejszym do tego celu programem, jest bardzo znany już chyba wszystkim internautom ADOBE READER. To właśnie między

Data dodania: 2009-05-31

Wyświetleń: 3137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

E-book - określany także jako eBook, publikacja elektroniczna, czy książka elektroniczna, jest po prostu plikiem tekstowym. Plik ten możemy odtworzyć za pomocą programów rozpoznających pliki z rozszerzeniem PDF. Najpopularniejszym do tego celu programem, jest bardzo znany już chyba wszystkim internautom ADOBE READER. To właśnie między innymi za pomocą tego programu możemy odczytywać pliki w formacie pdf.

Publikacja elektroniczna bardzo często jest teraz ujmowana w szerszym pojęciu, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy w programach komputerowych, lub aplikacjach w urządzeniach multimedialnych np. palmtop. Trudno precyzyjnie sklasyfikować e-booka i w gruncie rzeczy można przyjmować rozmaite jego zakresy definicji. Można jednak przyjąć, że elektroniczna książka jest przeniesieniem klasycznej książki czy czasopisma do świata urządzeń komputerowych, co wyraża się choćby w samej nazwie.


Jakie zalety posiada e-book?


To bardzo wygodna forma prezentacji książek zarówno dla ich autorów jak i samych czytelników. Konstruowanie książek elektronicznych (e-booków) ma tą zaletę, że nie wymaga papieru, a co za tym idzie, przyczynia się do ochrony środowiska. W dzisiejszej dobie różnych niekorzystnych dla nas zjawisk w przyrodzie, to bardzo ważne.

Mało tego, autor nie musi iść do wydawnictwa żeby rozpowszechniać, czy sprzedawać swoje dzieło. Taka forma książek nie wymaga żadnych nakładów wydawniczych.


Co zyskuje czytelnik e-booków?


Pierwszym zjawiskiem jakie spodobało mi się najbardziej jest to, że nie muszę wertować książki kartka po kartce szukając jakiegoś fragmentu, lub rozdziału. Dlaczego? A to za sprawą zawartych w e-bookach Anchor Linków.
Anchor tym różni się od zwykłego linku, że nie przenosi nas na inną stronę, ale do odpowiednio zdefiniowanego w nim tekstu w pliku lub stronie którą właśnie przeglądamy.


Co to oznacza w praktyce?


Wyobraź sobie, że zainteresował Cię szczególnie jeden z wielu rozdziałów w takim przykładowym e-booku. Klikamy zatem w nazwę rozdziału i w ułamku sekundy ekran ustawia się na wybranym rozdziale. Nie musimy wertować kartek. Przeniesienie następuje natychmiastowo. Prawda że wygodne?


E-booka możemy wysyłać również za pomocą wiadomości e-mail co przyczynia się do bardzo łatwej i bez kosztowej dystrybucji. Nie jest tu nam potrzebny żaden przewoźnik, więc koszty przesyłki przeważnie wynoszą 0zł.


Oszczędność miejsca


Książka w formie e-booka, nie zajmuje miejsca na naszych półkach. Wyobraź sobie jak byś zgromadził kilkaset książek w swoim mieszkaniu. Masz na to miejsce? Nieliczni pewnie tak, jednak zdecydowana większość powie że nie. Publikacja elektroniczna zajmuje przeważnie tylko kilka megabajtów na Twoim dysku twardym komputera. Nic więcej.


Zalety audiowizualne


E-booki to w dzisiejszej dobie nowinek technologicznych bardzo multimedialne publikacje. Wskutek zacierania się granic między zakresami mediów, tradycyjna książka jest wydawana na papierze, i tylko niekiedy towarzyszą jej materiały audiowizualne, zawarte na płytach CD lub kasetach. Książka elektroniczna (E-book) z natury łączy tekst z multimediami, co zawdzięczać można jednolitości elektronicznego medium.


Jakie jeszcze zalety posiadają e-booki?


- Natychmiastowa aktualizacja. Wystarczy że autor poprawi lub zmieni tekst i już może rozpowszechniać zaktualizowaną publikacje drogą internetową. Klasyczna książka, wymagała by w tym momencie nie tylko nowego nakładu ilości sztuk wydawniczych, ale przede wszystkim dodatkowych pieniędzy.


- Znacznie niższy koszt pozyskiwania informacji. Mówię tu o podręcznikach szkolnych, lekturach, czasopismach, czy nawet prac naukowych.


- System nawigacyjny i wyszukiwawczy. Jest to nieporównywalnie lepsza forma niż w zwykłej książce tradycyjnej. Bardziej przyjazna i bardzo skuteczna


- Dowolność w zamieszczaniu materiałów elektronicznych ze względu na swoją nieograniczoną objętość


- Bardzo łatwa archiwizacja materiałów. E-booki zajmują miejsce jedynie w Twoim komputerze i to bardzo niewiele. E-booki można przechowywać na urządzeniach przenośnych jak np pendrive (dodatkowy dysk wymienny)


- Łączenie przeróżnych typów mediów w jednolitej postaci elektronicznej. Takie rozwiązania nie są możliwe na taką skalę w książce tradycyjnej.


- Ułatwienie dostępu do informacji dla milionów osób w tym również dla osób o fizycznych upośledzeniach


- Coraz większa i bogatsza lista tytułów dostępnych na rynku wydawniczym. Obecnie każdy liczący się autor książki wydaje teraz swoją drugą wersję publikacji w postaci e-booka.


Jak widzisz e-book to bardzo przyjazna forma "wydawania" książek, wygodna dla obu stron - autora i czytelnika.
Taki właśnie jest E-book - książka elektroniczna
Licencja: Creative Commons
5 Ocena