Znany studentom (wykładowca, homileta, duszpasterz akademicki); znany parlamentarzystom (kapelan Kaplicy RP, duszpasterz parlamentarzystów); znany słuchaczom radiowym wielu rozgłośni katolickich i wreszcie znany całej rzeszy uczniów, studentów oraz małżeństw dla których głosi rekolekcje w całej Polsce. Mówi w sposób zdumiewający, bardzo prosty, a jednocześnie niezwykle barwny. Jest wnikliwy obserwatorem ze wspaniałym poczuciem humoru.
Wydawnictwo Rhetos wydało na płytach CD dwie konferencje ks. Pawlukiewicza. Obie zatytułowane Sex. Poezja czy rzemiosło?. Pierwsza część została wygłoszona 20 lutego 2003 roku, a kaseta z tym wykładem "była nieźle piracko kopiowana i w Polsce, i w Stanach, i w Szwecji". Z kolei druga część została nagrana 5 grudnia 2005 roku. Obie zostały wygłoszone w ramach cyklu "Duchowość kobiety i mężczyzny", który to cykl został zapoczątkowany w 1995r. na KUL. "Jest to próba pochylenia się nad fenomenem męskości i kobiecości. Spotkania te poruszają zagadnienia tożsamości kobiety i mężczyzny, podobieństw i różnic obu płci, relacji chłopak ? dziewczyna oraz relacji w rodzinach, przygotowania do odpowiedniego ojcostwa i macierzyństwa itd."
Przyznam, że słuchałem - mówiąc kolokwialnie - "z otwartą gębą". Rzadko ma się do czynienia z takim mówcą. A do tego treść, która wspaniale dowartościowuje nasze człowieczeństwo. Przychodzi mi tu na myśl książka Romana Ingardena Książeczka o człowieku. Tam autor również, z tym że z pozycji filozofa, wspaniale pokazuje fenomen człowieczeństwa.
Główną myślą obydwu konferencji ks. Pawlukiewicza jest twierdzenie, że ?esencją miłości jest wolność?, a my nie jesteśmy "uroczymi marionetkami". Co się dzieje gdy nasze ciało zaczyna służyć egoizmowi, gdy zaczyna się wymykać spod kontroli? Między innymi te pytania stawia oraz próbuje na nie odpowiedzieć ks. Pawlukiewicz.
Wolno, a nawet trzeba polemizować z tym co słyszymy, wszak granica jest najowocniejszym miejscem spotkania. Ręczę za to, że te płyty będą wspaniałą przygodą intelektualną i duchową. Temat ważny, a my musimy szukać odpowiedzi na naprawdę ważne pytania.
Sebastian Rusak