Wolno, a nawet trzeba polemizować z tym co słyszymy - wszak granica jest najowocniejszym miejscem spotkania. Ręczę za to, że płyty te będą wspaniałą przygodą intelektualną i duchową. Dotykają bardzo ważnego tematu, a przecież musimy szukać odpowiedzi na naprawdę ważne pytania.

Data dodania: 2009-05-15

Wyświetleń: 6888

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzadki to dar w dzisiejszych czasach mówić spokojnie o rzeczach naprawdę ważnych, a jeszcze trudniej usłyszeć spokojny ton w dyskusji o ludzkiej seksualność - wszak temat dość drażliwy, gdyż bardzo osobisty. Ks. Pawlukiewicz nie boi się pytań trudnych, także tych związanych z seksem. Znany to zarzut i niezwykle często przywoływany: "A co Ksiądz może widzieć o seksie?" Na takie pytanie odpowiada sam mówca: "A czy kardiolog musi chorować na serce?". A ja dodam: czy trzeba mieć za sobą narkotykowy epizod, aby móc cokolwiek na ten temat powiedzieć? Wydaje się raczej, że osoba "niewtajemniczona" może mieć czasem zdrowsze, chłodniejsze, a przede wszystkim głębsze spojrzenie, gdyż z całą pewnością dużo częściej zadaje sobie "te" pytania. Każda osoba jest istotą seksualną również ta, która świadomie decyduje się na celibat. Zresztą, czy pytamy seksuologa jak układa mu się życie seksualne? Słuchamy - jeśli oczywiście mamy odwagę - tego co mówi i konfrontujemy to z rzeczywistością, jeśli jego rady się nie sprawdzają przestajemy mu wierzyć. Zanim więc komuś zabronimy brać udział dyskusji, może wsłuchajmy się w jego zdanie - tolerancja to dziś modne hasło!

Znany studentom (wykładowca, homileta, duszpasterz akademicki); znany parlamentarzystom (kapelan Kaplicy RP, duszpasterz parlamentarzystów); znany słuchaczom radiowym wielu rozgłośni katolickich i wreszcie znany całej rzeszy uczniów, studentów oraz małżeństw dla których głosi rekolekcje w całej Polsce. Mówi w sposób zdumiewający, bardzo prosty, a jednocześnie niezwykle barwny. Jest wnikliwy obserwatorem ze wspaniałym poczuciem humoru.

Wydawnictwo Rhetos wydało na płytach CD dwie konferencje ks. Pawlukiewicza. Obie zatytułowane Sex. Poezja czy rzemiosło?. Pierwsza część została wygłoszona 20 lutego 2003 roku, a kaseta z tym wykładem "była nieźle piracko kopiowana i w Polsce, i w Stanach, i w Szwecji". Z kolei druga część została nagrana 5 grudnia 2005 roku. Obie zostały wygłoszone w ramach cyklu "Duchowość kobiety i mężczyzny", który to cykl został zapoczątkowany w 1995r. na KUL. "Jest to próba pochylenia się nad fenomenem męskości i kobiecości. Spotkania te poruszają zagadnienia tożsamości kobiety i mężczyzny, podobieństw i różnic obu płci, relacji chłopak ? dziewczyna oraz relacji w rodzinach, przygotowania do odpowiedniego ojcostwa i macierzyństwa itd."

Przyznam, że słuchałem - mówiąc kolokwialnie - "z otwartą gębą". Rzadko ma się do czynienia z takim mówcą. A do tego treść, która wspaniale dowartościowuje nasze człowieczeństwo. Przychodzi mi tu na myśl książka Romana Ingardena Książeczka o człowieku. Tam autor również, z tym że z pozycji filozofa, wspaniale pokazuje fenomen człowieczeństwa.
Główną myślą obydwu konferencji ks. Pawlukiewicza jest twierdzenie, że ?esencją miłości jest wolność?, a my nie jesteśmy "uroczymi marionetkami". Co się dzieje gdy nasze ciało zaczyna służyć egoizmowi, gdy zaczyna się wymykać spod kontroli? Między innymi te pytania stawia oraz próbuje na nie odpowiedzieć ks. Pawlukiewicz.

Wolno, a nawet trzeba polemizować z tym co słyszymy, wszak granica jest najowocniejszym miejscem spotkania. Ręczę za to, że te płyty będą wspaniałą przygodą intelektualną i duchową. Temat ważny, a my musimy szukać odpowiedzi na naprawdę ważne pytania.

Sebastian Rusak
Licencja: Creative Commons
0 Ocena