Jesteś studentem i chcesz dorobić, a może absolwentem który szuka stażu? Jesteś młodym pracownikiem i chcesz rozwinąć skrzydła? Nie satysfakcjonuje Cię Twoje dotychczasowe zajęcie?

Data dodania: 2009-05-12

Wyświetleń: 2180

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Straciłeś pracę w wyniku redukcji, albo przeżywasz kryzys pracownika +50? Co zrobić, kiedy nie potrafisz poprzestać na jednym doświadczeniu zawodowym przez kilka lub kilkanaście lat? Albo kiedy marzysz o łączeniu pracy z podróżami?

Jednym z najczęstszych problemów studenta jest brak funduszy. Gdy pomoc socjalna uczelni jest niewystarczająca, a rodzice nie chcą lub nie mogą sponsorować wszelkich studenckich potrzeb, warto zastanowić się nad pracą dorywczą. Pomimo kryzysu, jeśli naprawdę szukamy zajęcia, znajdziemy je. Podstawowe warunki to dobra wola i aktywne zamieszczanie i przeglądanie ofert, rejestracja w bazach danych i agencjach.

Najpowszechniejszym medium, dostarczającym wiedzy o aktualnych ofertach pracy, jest prasa. Dociera do szerokiego grona odbiorców, jest łatwo dostępna. Większość tytułów regionalnych i gazet codziennych zamieszcza rubryki „dam pracę”. Praca we Wrocławiu w każdy poniedziałek, wraz z „Gazetą Wyborczą” wychodzi dodatek „Praca”, a w nim rubryka „PRACA DLA ŻAKA”.. Podobny suplement zawiera „Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”. Równie prasa studencka może być źródłem wiedzy o wolnych wakatach.

Z kolei Internet bez wątpienia stanowi najtańsze medium. Dużą popularnością cieszą się portale internetowe, zasadniczo ze względu na wysoką częstotliwość modyfikacji zamieszczanych ogłoszeń. Funkcjonują na stronach poświęconych zagadnieniu pracy, w ramach witryn rekomendujących poszczególne miasta, lub na stronach dla studentów (w przypadku Wrocławia będą to np. www.pracawroclaw.org; wroclaw.gumtree.pl; www.wroclawiak.pl, wroclaw.dlastudenta.pl).

Inne rozwiązanie, to poszukiwanie pracy - zarówno pierwszej, fizycznej lub umysłowej wysokospecjalistycznej, poprzez agencja pracy Wrocław. Rejestracja w agencjach zatrudnienia nic nie kosztuje. Dostarczamy niezbędnych informacje dotyczących naszych kwalifikacji, wykształcenia, dobytego doświadczenia oraz typu poszukiwanego zajęcia. Wygoda takiego układu, to przede wszystkim pozostawienie innym spraw związanych z aktywnym poszukiwaniem odpowiedniej dla nas pracy. We Wrocławiu i jego okolicach działa kilkadziesiąt agencji pracy (m.in. Work Express. Addeco, Randstad).Jeśli pojawi się zlecenie, które pasowałoby  naszego profilu, to na pewno zostaniemy niezwłocznie powiadomieni o tym fakcie drogą telefoniczną. Biorąc pod uwagę liczbę osób oczekujących w bazach pośredników, warto zarejestrować się w kilku miejscach naraz. Nie zaszkodzi przypominać agencjom pracy od czasu do czasu o swoim zainteresowaniu szybkim znalezieniem posady.
 
Studentom i absolwentom znane jest największe Studenckie Biuro Pracy działające przy Fundacji MANUS na Politechnice Wrocławskiej. Biuro prowadzi ewidencję firm, które szukają osób do prac dorywczych w rozmaitych branżach: od budowlano-remontowej, przez informatyczną i prace biurowe, na sprzątaniu kończąc. Studenci podpisują zwykle umowę-zlecenie lub umowę o dzieło. Zdarzają się także oferty staży i praktyk. Nie należą do rzadkich przypadki, gdy zadowolony z praktykanta pracodawca współpracuje z danym studentem przez całe studia, albo proponuje mu stały etat po obronie. ([email protected], http://praca.manus.pl). Do wykonywania zleceń proponowanych przez biuro niezbędna bywa książeczka zdrowia wydawana przez Sanepid. Uprawnia ona do pracy w miejscach, gdzie pracownik ma do czynienia z żywnością (na produkcji w zakładach spożywczych, jako barman czy hostessa).
Cennym kanałem informacji są również nasi znajomi. Możemy być niemal pewni, że dostarczą nam wszelkich szczegółów odnośnie przyszłej posady. Dowiemy się o relacjach zawodowych i atmosferze panującej w firmie.

Możemy również pracować w domu. Zatrudnienie w każdym wieku i nawet przy niepełnej dyspozycji zdrowotnej zapewnia tak elastyczna forma zatrudnienia jak telepraca. Wystarczy zaledwie komputer, dostęp do Sieci i konkretne zamówienie oraz umowa, aby zostać telepracownikiem. Najczęściej zdalna praca obejmuje obszar grafiki komputerowej, zarządzania systemami informatycznymi, usług księgowych, analiz i ekspertyz ekonomicznych, projektów technicznych, architektonicznych, artykułów do prasy, tłumaczeń i korekt. Ten typ pracy jest w Polsce stosunkowo nowy i mało rozpowszechniony. Aczkolwiek stanowi szanse na podjęcie pracy osobom niepełnosprawnym, kobietom w ciąży młodym matkom oraz osobom z terenów o utrudnionej komunikacji.
Metody szukania zatrudnienia- i tego dodatkowego i stałego- są różne. Trzeba w każdym razie pamiętać, iż jedynie zaangażowanie oraz wielopłaszczyznowe poszukiwania dają nam naprawdę spore szanse na znalezienie pracy, która będzie nie tylko źródłem dochodu i codziennym obowiązkiem, ale także powodem do satysfakcji i okazja do poznania ciekawych ludzi.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena