Nasz charakter ma duży wpływ na to, jakie prezenty lubimy otrzymywać, a jakie zwykliśmy dawać innym. Można rzec: pokaż mi, jak kupujesz przenty, powiem ci kim jesteś! W zależności od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami czy introwertykami, cieszą nas zupełnie inne rzeczy, innymi czynnikami też kierujemy się przy zakupach.

Data dodania: 2009-04-22

Wyświetleń: 1846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszyscy lubimy dostawać prezenty – to pewne. Również obdarowywanie prezentami bliskich osób sprawia nam przyjemność. Wszelkie podarunki świadczą o sympatii, zaangażowaniu , a przede wszystkim są miłym gestem. Oprócz tego dając komuś prezent, mamy nadzieję na to, że osoba ta zrewanżuje nam się w taki sam sposób. Tym samym zacieśniamy więzi, paktujemy nasze przyjaźnie i umacniamy znajomości.
To, jakie prezenty wybieramy dla innych, jakie sami lubimy dostawać, świadczy o naszym charakterze. Ludzie typu ekstrawertycznego, lubiący być w centrum uwagi, nie kryjący się ze swoimi emocjami, lubią takie prezenty, które obrazują ich osobowość. Chcąc sprawić przyjemność takim osobom, musimy zwrócić uwagę na to, żeby prezent był oryginalny. Co więcej im mniej praktyczny, tym lepiej. Ludzie typu ekstrawertycznego nie znoszą bowiem nudy . Nie ucieszą się zatem z kompletu ręczników , ani z książki kucharskiej. Oczy zaświecą im się na widok indyjskiej figurki boginię płodności albo specjalnie przygotowanej dla nich gazety z ich zdjęciem na pierwszej stronie. Bywają bowiem próżni i lubią przejawiać swoją ekspresję w każdej dziedzinie życia. Wybierając prezent dla żony, która jest ekstrawertyczką, panowie mogą spokojnie pokusić się o y komplet bielizny – na pewno nie spotka to się z oburzeniem. Panie takie nie należą zwykle do nieśmiałych i wstydliwych.
W przypadku ludzi o typie introwertycznym sprawa prezentów ma się zgoła inaczej. Ludzie tacy zwykle są dość skryci i nie lubią, kiedy narusza się sferę ich prywatności. Prezenty zatem winny być jak najbardziej anonimowe, jak najmniej odnoszące się do nich samych. Ludzie tacy cenią sobie użyteczność przedmiotów, lubią rzeczy, które znają, ucieszą się więc z kompletu otwieraczy do wina, a nawet ze skarpetek. Panie wybierając prezent dla męża/url o takim usposobieniu, spokojnie mogą na każdą okazję kupować ulubioną wodę po goleniu. Obdarowany nie uzna tego za nietakt, wręcz przeciwnie, ucieszy się bardziej niż z jakiegokolwiek eksperymentu z nowym kosmetykiem.
Również to, w jaki sposób wybieramy prezenty, mówi dużo o naszym charakterze. Ekstrawertycy to ludzie aktywni, spontaniczni. W taki też sposób wybierają prezenty, często pod wpływem chwili. Osoby takie częściej też są skłonne do żartów. Samo kupowanie prezentów nie sprawia im trudności. Zawsze mają miliony pomysłów i potrafią zaskakiwać oryginalnością.
Introwertycy miewają problemy z wyborem prezentów. Sami nie lubiąc, jak narusza się ich intymność, boją się naruszyć prywatne sfery innych. Szukają więc takich prezentów, które nie przekraczałyby tej granicy. Nie oznacza to wcale, że ich prezenty nie mają osobistego charakteru. Są po prostu mniej ekspresyjne niż te, które wybierają ekstrawertycy. Ale za to ich podarunki częściej są trafione w gust obdarowanego. Introwertycy bowiem dłużej zastanawiają się nad wyborem i rzadko wybierają niepraktyczne rzeczy.
Wiedza o tym, jakim typem człowieka jest obdarowywany, jest bardzo przydatna. Wiedząc czy mamy do czynienia z ekstrawertykiem czy introwertykiem, pomoże nam wybrać coś odpowiedniego, a już na pewno pozwoli uniknąć pomyłek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena