Najważniejsza zasada przy kupnie ubezpieczenia brzmi: ubezpieczenie powinno posiadać jak najszerszy zakres przy jak najniższej składce. Polisa OC samochodu, jak wiadomo, jest obowiązkowa i chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami za szkody wyrządzone innym. Jeśli jednak chcemy, aby ubezpieczeniem objęte były nie tylko osoby trzecie, ale też szkody w naszym samochodzie - wtedy można wykupić polisę autocasco (AC), także z rozszerzeniem o ryzyko kradzieży. Wysokość składki, choć bardzo ważna, nie powinna być jednak jedynym parametrem wyznaczającym atrakcyjność ubezpieczenia AC. Jedynie przy zakupie samego OC należy się kierować tylko ceną ubezpieczenia. Wiele zakładów oferuje duże zniżki za ubezpieczenie w ramach pakietu (AC OC) i warto z takiej możliwości skorzystać, jak również z ubezpieczeń dodatkowych. Przy wyborze oferty warto kierować się także renomą zakładu ubezpieczeń. Tu najczęściej sugerujemy się wiadomościami w prasie oraz opiniami znajomych. Warto się w te opinie dobrze wsłuchać.
Kolejnym krokiem do niższych kosztów związanych z samochodem jest ekojazda. Eco-driving, a po polsku ekojazda to ekonomiczna, oszczędna jazda samochodem, czyli takie prowadzenie, aby zużycie paliwa, a przez to koszty jego utrzymania były jak najmniejsze. Ekojazda to odpowiedni styl jazdy samochodem w dobrym stanie technicznym.
Podstawowe zasady ekojazdy:
- Nie należy rozgrzewać silnika na postoju przez zwiększanie prędkości obrotowej silnika. W ten sposób jednostka napędowa powoli się nagrzewa, połykając większe ilości paliwa. Należy powoli ruszyć, wtedy silnik nagrzeje się dużo szybciej.
- Należy zrezygnować z jazdy na luzie. Samochody palą najmniej paliwa podczas hamowania silnikiem. W czasie takiego hamowania silnik napędzany jest przez koła pojazdu, a dopływ paliwa jest zamknięty. Paliwo zaczyna ponownie płynąć do silnika dopiero przy około 1300 obr/min.
- Jeżeli chcesz jeździć taniej musisz nauczyć się jeździć płynnie. Rozpędzanie pojazdu wymaga sporo więcej energii niż utrzymanie stałej prędkości. Staraj się więc jak najrzadziej hamować i przyspieszać.
Kilka powyższych informacji na pewno pozwoli zwiększyć oszczędności niejednemu kierowcy. Zachęcam do pogłębiania wiedzy. Powodzenia!