Usiądź wygodnie, upewnij się, że nic Cię nie dekoncentruje i przygotuj sobie materiały potrzebne do robienia notatek. Czytanie w ciszy jest bardzo ważne, ponieważ będziesz mógł się skupić wyłącznie na lekturze.
Wyznacz sobie odpowiednią ilość czasu, jaki chcesz poświęcić na czytanie. Nie musisz kończyć od razu całej książki. Możesz ustalić sobie dzienny wyznacznik w postaci ilości rozdziałów lub stron.
Czytaj uważnie i wnikliwie, ponieważ pobieżne przekartkowanie nie zapewni Ci wystarczającej wiedzy. Możesz wtedy ominąć istotne szczegóły, pozwalające na zrozumienie treści.
Jeśli masz wystarczającą ilość czasu, dobrze by było gdybyś przeczytał lekturę dwukrotnie. Najpierw szybko, żeby zapoznać się z fabułą, a następnie powoli, zwracając uwagę na szczegóły i notując ważne informacje.
Rób dwa rodzaje notatek. Jedne w książce (przy użyciu ołówka, karteczek samoprzylepnych lub zakładek zrobionych z małych kartek), a drugie na kartkach bądź w zeszycie (wraz z własnymi spostrzeżeniami i odnośnikami do odpowiednich stron w książce).
Na osobnych kartkach zapisuj:
I. Charakterystykę postaci
1. imię i nazwisko
2. miejsce urodzenia i zamieszkania
3. wiek
4. zawód
5. wygląd
6. relacje z innymi postaciami
7. cechy charakteru wraz z przykładami
II. Streszczenie fabuły
1. czas i miejsce akcji
2. główne i poboczne wątki (ich przyczyny i skutki)
3. plan wydarzeń poszczególnych rozdziałów
III. Motywy
1. władza
2. cierpienie
3. ojczyzna
4. rodzina
5. ...
IV. Symbole
1. liczby
2. kolory
3. kwiaty
4. zwierzęta
5. ...
V. Środki stylistyczne
1. metafory
2. epitety
3. porównania
4. związki frazeologiczne
5. ...
VI. Ważne cytaty