Jak często Tobie zdarzyła się sytuacja, gdy byłeś poza domem i potrzebowałeś na gwałt jakiegoś numeru telefonu, konta bankowego czy zwykłej listy zakupów, którą zostawiłeś niechcący w domu? Jakie jest Twoje nastawienie, gdy w pracy szef zmienia projekt, produkt lub usługę, nad którą do tej pory pracowałeś i musisz uczyć się znowu czegoś innego?

Data dodania: 2008-12-28

Wyświetleń: 3393

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak często Tobie zdarzyła się sytuacja, gdy byłeś poza domem i potrzebowałeś na gwałt jakiegoś numeru telefonu, konta bankowego czy zwykłej listy zakupów, którą zostawiłeś niechcący w domu?

Jakie jest Twoje nastawienie, gdy w pracy szef zmienia projekt, produkt lub usługę, nad którą do tej pory pracowałeś i musisz uczyć się znowu czegoś innego?

Ile razy słyszałeś taki dialog:
- Kochanie, wiesz co dzisiaj mamy?
- Oczywiście – piątek :)
- 30 rocznicę naszego ślubu Ty idioto!
Dlaczego nigdy nie pamiętasz o tym co najważniejsze!?


Ludzie często uważają, że techniki pamięciowe dobre są tylko dla uczniów. Wydaje im się, że nie warto jest uczyć się mnemotechnik, bo już skończyli edukację i nie będą tego więcej potrzebowali.

Jednak czy naprawdę tak jest? Czy to tylko mit, który z łatwością można obalić?

Jak by to było, gdybyś przestał się obawiać, że czegoś zapomnisz? Jak bardzo przydatna byłaby umiejętność szybkiego i trwałego zapamiętania ciągu cyfr każdej długości, dowolnej daty czy kilkudziesięciu przedmiotów w kolejności?

W dzisiejszych czasach obcujemy z tysiącami numerów. Dostajemy numer rachunku bankowego, login do konta, PESEL, NIP, REGON. Chodzimy na spotkania biznesowe lub towarzyskie, wymieniając się numerem telefonu z nowo spotkanymi osobami. Obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń, takich jak ślub, urodziny, imieniny czy święta.

Oczywiście, wszytko to można dziś zapisać w komórce lub palmtopie i nosić ze sobą w kieszeni. Jednak często technologia zawodzi... Przynajmniej raz w życiu, każdemu
z nas zdarzyła się awaria komputera. Podobnie bywa z komórkami i innymi urządzeniami, które stają się coraz bardziej skomplikowane.

Drugi problem występuje wtedy, gdy takiego urządzenia nie mamy przy sobie. Codziennie zdarzają się kradzieże, często też wychodząc z domu nie weźmiemy takiego sprzętu ze sobą.

Co wtedy robisz?

Natomiast naszą głowę, mamy zawsze na karku. Jeśli jej tam nie będzie, również żadne dane nie będą nam już więcej potrzebne ;)

Do zapamiętywania takich liczb, wymyślono specjalne mnemotechniki.

Są to zaczynając od najbardziej podstawowego: metoda liczbowo-kształtowa (podstawniki cyfr), metoda liczbowo-skojarzeniowa oraz Główny System Pamięciowy (GSP). Dokładne omówienie znajdziesz w osobnych artykułach (na stronach url=http://www.projektgeniusz.pl">Projektu: Geniusz).

Kolejne wykorzystanie mnemotechnik, to zapamiętywanie wszelkich list.

Może to być lista rzeczy do zrobienia danego dnia, lista zakupów czy spraw
do załatwienia na mieście. Takie listy często piszemy na karteczkach. Jednak jak często zdarza się, że zostaje ona w domu...

Z pomocą przychodzą tu techniki: Łańcuszkowa Metoda Zapamiętywania (ŁMS) oraz pokój rzymski i jego wszystkie odmiany.

Następnym pomysłem na wykorzystanie mnemotechnik, to zapamiętywanie wszelkich treści. Chodzi przede wszystkim o książki, artykuły i strony internetowe oraz szkolenia. Czytając tekst którego się uczysz, początkowo zaznaczasz słowa klucze. Następnie łączysz je za pomocą metody ŁMS.

Jeśli jest to książka, kolejnym krokiem jest połączenie podstawnika GSP z pierwszym ze słów kluczy. I już masz zapamiętaną książkę! Mało tego, w ten sposób pamiętasz dokładnie co na której stronie książki było napisanie! Spróbuj nauczyć się tego w zwyczajny sposób...

Dlaczego słowa-klucze? Ponieważ nasz umysł myśli na zasadzie hologramu. Przypominając sobie kluczowe słowo, dzięki połączeniom nerwowym i skojarzeniom, przypominasz sobie obraz całości zagadnienia!

Równie ważnym zastosowaniem mnemotechnik, jest zapamiętywanie imion i nazwisk. Każdy z nas, lubi czuć się kimś ważnym. Gdy spotykasz po raz drugi kogoś kto wita Ciebie wymawiając Twoje imię, od razu czujesz się lepiej. Jest Ci miło usłyszeć swoje własne imię w ustach drugiego człowieka.

Ponieważ wiele osób uczęszcza na spotkania lub szkolenia, dobrą praktyką jest zapamiętanie imion i nazwisk nowo poznanych osób. Jak bardzo ważne są kontakty w dzisiejszych czasach, mogą świadczyć rozwijające się burzliwie sieci networkingowe zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Problemem wielu osób jest zapominanie imion i nazwisk, zaraz po spotkaniu. Jest to spowodowane mało efektywną techniką zapamiętywania przez powtarzanie imienia lub nazwiska dialogiem wewnętrznym (czyli w myślach).

Dużo skuteczniejsza jest metoda wykorzystująca pracę z obrazami. Jeszcze lepszą praktyką, jest używanie kilku zmysłów jednocześnie. Właśnie tego uczą techniki pamięciowe.

Wspomnę też krótko, jak wykorzystać kreatywne notatki, czyli Mapy Myśli, ponieważ zasady ich tworzenia są takie same jak praca z mnemotechnikami. Jeśli nie wiesz jeszcze czym są Mapy Myśli, przeczytaj zaraz artykuł który specjalnie
jest im poświęcony!

Mapy myśli, czyli nie-linearne notatki wymyślone przez T. Buzana, wykorzystują naturę ludzkiego mózgu. Dzięki nim, oszczędzasz na tworzenie, jak i powtarzanie ich do 90% czasu (który normalnie poświęca się na standardowe notatki). Kolejną zaletą jest znacznie lepsze zapamiętywanie, zarówno trwalsze jak i bardziej całościowe.

Gdzie można wykorzystać takie notatki? Otóż wszędzie!

Pomijając szkołę czy uczelnię, bo to oczywiste (wszelkie notatki z lekcji, wykładów czy ćwiczeń), możesz stosować je chociażby w biznesie. Aktualnie korzystają z nich największe firmy takie jak IBM czy Microsoft. Dzięki nim możesz planować spotkania, zarządzać czasem, organizować i planować przedsięwzięcia, zapisywać przebieg burzy mózgów, ustalać cele, tworzyć i przeprowadzać prezentacje.

W pracy możesz robić notatki ze szkoleń, retreningów, uczyć się nowych produktów czy usług, planować zadania i przydzielać je pracownikom.

W domu możesz planować budżet, planować wycieczki, tworzyć notatki z ciekawych filmów czy artykułów oraz stron internetowych, przydzielać zadania domownikom.

W życiu osobistym możesz skutecznie wyznaczać swoje cele, planować swoją przyszłość, notować treść książek, rozporządzać czasem i rozkładem zajęć.

Czy już przekonałeś się, jak ważne i przydatne są techniki pamięciowe?

W artykule omówiłem tylko kilka pomysłów na ich wykorzystanie. Natomiast wszystko zależy od Twojej kreatywności i chęci. Możesz wykorzystywać więcej niż kilka procent swojego mózgu, jak to robi większość szarych, zwyczajnych ludzi.

Pozdrawiam,
Marcin Kijak
trener szybkich technik nauki i czytania

--
PS.: Omówienie technik pamięciowych znajdziesz tutaj:
Szybka nauka
Licencja: Creative Commons
2 Ocena