Prowadzisz biznes i podejrzewasz, że Twoi wspólnicy Cię oszukują? A może chcesz wiedzieć czy są po prostu prawdomówni i uczciwi wobec Ciebie? W tym artykule znajdziesz wskazówki i ogólne porady dotyczące mowy ciała. Zdobądź i wykorzystaj tę wiedzę!

Data dodania: 2009-08-15

Wyświetleń: 2648

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez względu na narodowości, koloru skóry czy wykształcenia. Nieważne, czy to wczoraj, dzisiaj, za rok czy dwa tysiące lat temu. Za każdym razem obowiązywała nas, jako ludzi, mowa ciała, gestykulacji – komunikacja niewerbalna.

Już w początkowych okresach cywilizacji, kiedy ludzie nie znali żadnego języka mówionego, w celach komunikacyjnych stosowana była mowa ciała. Gesty, czyny, wygląd czy spojrzenie – czynniki te przesądzały o randze w grupie, postrzeganiu przez innych, czy sile osobowości i charakteru.

Również i dziś obowiązują te prawa. Nadal mowa ciała odpowiada za podstawowy kanał komunikacyjny. Jako ciekawostkę można dodać, że mowa werbalna stanowi tylko niewielki kawałek mowy niewerbalnej. Mowa ciała, jak i ton czy tembr głosu, szybkość wypowiadanych słów, nastawienie – to główne parametry zachęcające do Ciebie rozmówców.

Znając istniejące od tysięcy lat zasady mowy ciała, możesz równie łatwo wyśledzić zamiary Twojego rozmówcy. Możesz w ten sposób sprawdzić, czy rzeczy wypowiadana przez innych są prawdą, wyśledzić zamiary, czy chce obustronnych korzyści, czy może interesuje go tylko osobisty zysk. Wystarczy tylko wykonać łatwe testy języka jego ciała, o czym przeczytasz dalej.

Na nieszczęście istnieją też ludzie, którym kłamstwo przychodzi z dużą łatwością i umieją oszukiwać bez wyrzutów sumienia. Osoby te to tzw. socjopaci, a opisują ich poniższe przypadłości:

 - brak sumienia i przezorności wobec innych,
 - brak wstydu, poczucia winy i skruchy, osoby te nie są zdolne do większej troski o drugiego człowieka,
 - kontakty międzyludzkie są u socjopatów na niskim poziomie, nastawione na eksploatację drugiej osoby,
 - kłamliwość i manipulowanie jednostką, wyzyskiwanie do osobistych interesów,
 - nieprzywiązywanie się do drugiego człowieka, brak reakcji na ufność, miłość i bliskość; socjopata nie przyjmuje znaków z otoczenia, nie reaguje na przykłady innych, na to co jest normą, a co nie.

Wykrycie kłamstwa u takich osobników jest nadzwyczaj trudne, lecz także możliwe do osiągnięcia. Na pocieszenie jednak napiszę, iż ludzi takich jest poniżej 1% całej populacji.

Znając język ciała, możesz i Ty także umiejętnie oszukiwać innych. Chociaż nie jest to moralne, jest jednak wykonywalne. Mimo to kłamanie jest dużo cięższe niż wykrywanie oszustwa. Byłbyś zmuszony bardzo dobrze pojąć techniki kierowania ludźmi, by efektownie i z dużą skutecznością oszukać znajomego czy Twojego współpracownika. Warto jednak przed tym pomyśleć o skutkach nieudanej próby oszustwa.

Na poznanie kłamstwa u innych ludzi jest kilka sposobów. Osoby te bowiem obrazują poprzez język ciała swoje nieczyste intencje. Wśród takich objawów oszustwa można wyróżnić m. in. :

 - wystrzeganie się kontaktu wzrokowego (może to także oznaczać brak pewności siebie lub chęć ukrycia pewnych faktów),
 - przy zadawaniu drobiazgowych i skrupulatnych pytań, nie potrafi uściślić swoich wcześniejszych propozycji i wypowiedzianych słów,
 - unikanie gestykulacji, a jeśli gestykuluje to ruchy są nienaturalne,
 - mowa werbalna i niewerbalna nie jest ze sobą jednoznaczna, a wręcz przeciwna i przecząca sobie.

Naturalnie zjawisk tych jest więcej, lecz nie wypiszę tutaj wszystkich. Na ten temat nakreślono już całe książki, dlatego zaciekawionych odsyłam do osobnej lektury.

Podsumowując, warto pojąć choćby fundamenty mowy ciała. Znajomość ta pomoże Ci na jeszcze dokładniejsze poznanie samego siebie, Twoich pracowników, kolegów i najbliższych. Języka ciała to odosobniony świat, pełen ciekawych i intrygujących faktów. Im więcej ćwiczysz i poznajesz sztukę mowy niewerbalnej, im więcej ćwiczysz, tym efektywniejsze będziesz osiągać rezultaty. Niedługo i dla Ciebie ten temat stanie się jasny i naturalny. Będziesz umiał bez większego trudu rozpoznać najmniejsze oszustwo, poprawić swoje kontakty osobiste i być osobą jeszcze bardziej rozmowną i lepiej postrzeganą przez innych.

Mowa ciała pomoże Ci odkryć świat na nowo. Pozwoli dostrzec te same sytuacje i zjawiska jeszcze raz, lecz w innym świetle. Dostrzeżesz, jak dużo dzięki tej wiedzy możesz zyskać, poprawić swoje obecne życie, a nawet odnaleźć szczęście i zrozumienie – podstawową wartość wg Maslowa i jego piramidy potrzeb.

Chciałbyś przetestować swoją dotychczasową znajomość języka ciała? Przetestuj się w zawodowym kwestionariuszu - test na znajomość mowy ciała.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena