Idea demonstrowania swojej obecności w strukturze sieci Jabbera nie jest nowa. Pod adresem http://ralphm.net/world można znaleźć serwis, gdzie użytkownicy tej społeczności z niemal całego świata, oznaczać mogą na mapie miejsce swojego zamieszkania. Projekt ten ma jednak tę zasadniczą wadę, ze uwarunkowany jest czynnikiem ludzkim – kolejni chętni dopisywani są indywidualnie przez autorów serwisu, co znacznie wydłuża czas rejestracji. Wady tej pozbawiony jest rodzimy projekt mapy użytkowników Jabbera, gdzie każdy sam zaznacza swoją pozycje na mapie świata i to z precyzją, która pozwala zapalić żółtą żaróweczkę (symbol konta) niemal na dachu własnego mieszkania. Tak dużą precyzję można było uzyskać dzięki wykorzystaniu zdjęć satelitarnych, które w tym wypadku pełnią de facto role mapy. Użytkownik, chcąc zademonstrować swoją obecność, bieżący status i aktualną pozycje w wybranym zakątku świata, musi tylko zarejestrować swoje konto na wybranym serwerze Jabbera, zadeklarować chęć uczestnictwa w projekcie i wypozycjonować swoje położenie. Oto jak wygląda ten proces w kolejnych etapach realizacji.
Pierwsza niezbędna rzecz to oczywiście samo konto. Użytkownicy Spika (dawniej WP Kontaktu) mają je już właściwie założone, bo komunikator ten wykorzystuje sieć Jabbera do wzajemnej komunikacji (choć w wersji WP nie jest ono w pełni kompatybilne z innymi serwerami Jabbera, o czym na końcu artykułu). Więcej na temat samej sieci Jabber, jej klientach (komunikatorach) i regułach zakładania kont znajdziemy na stronie http://www.jabberpl.org. Zakładając, że mamy już aktywne i poprawnie skonfigurowane konto na wybranym serwerze Jabbera, dodajemy do swojej listy kontaktów nowego specjalnego (ro)bot-a – wirtualną asystentkę Livedelu. Znajdziemy ją za pomocą typowego w każdym komunikatorze polecenia „Dodaj kontakt”. Jej identyfikator (tzw. JID) to „[email protected]”. Po tym zabiegu należy się jeszcze spodziewać okienka z prośbą o autoryzacje kontaktu, po czym wysyłamy do niej krótką dwuliterową wiadomość - „PL”, „EN” lub „DE”, w zależności od tego, w jakim języku chcemy otrzymać zwrotny komunikat (zarówno bot jak i strona nastawione są na wielojęzyczność, aczkolwiek na razie obsługiwane są tylko 3 języki - autorzy pracują nad kolejnymi). Po chwili otrzymujemy krótkie wyjaśnienie (w wybranym wcześniej języku) i specjalny kod, który będzie odtąd identyfikatorem naszego profilu na mapie Jabbera.
Teraz, wykorzystując otrzymany kod, można zarejestrować się w serwisie (http://jobble.uaznia.net/registration) i skonfigurować/wypozycjonować swoje położenie. Wcześniej jednak, zalecałbym jeszcze małą modyfikację ustawień samego komunikatora. Poszukajmy w jego opcjach ustawień, które go identyfikują. Dane te znajdują się zwykle przy opcji zatytułowanej „Miejsce”, „Zasób” lub „Resource”. Domyślnie jest tam zazwyczaj wpisana nazwa komunikatora. W przypadku Spika, odpowiednią opcje znajdziemy w oknie Właściwości profilu (Menu | Profile | Edycja profili | Właściwości). Zmieńmy nazwę komunikatora na nazwę miejscowości, w której mieszkamy. Posunięcie to będzie miało później istotny związek z opisem położenia na mapie Jabbera. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu na swoje konto, Livedelu automatycznie utworzy profil aktywnego zasobu i nada mu nazwę adekwatną do nazwy wpisanej w komunikatorze. Teraz czas wypozycjonować swoje aktualne położenie na geograficznej mapie świata. Klikamy w tym celu na nazwę utworzonego zasobu i w oknie przeglądarki, która ukaże nam satelitarną mapę świata, manewrujemy dostępnymi suwakami zbliżenia i przesunięcia w taki sposób, aby uzyskać możliwie jak największe zbliżenie własnej miejscowości. Niestety na internetowej mapie wczytanej przez przeglądarkę, zaznaczone są jedynie kontury i nazwy państw. Może więc wyniknąć problem ze znalezieniem miejscowości w której mieszkamy, tym bardziej, że tylko niewielka część terytorium polski może poszczycić się wysoką rozdzielczością zdjęć. W takiej sytuacji pomóc nam mogą serwisy rekomendowane przez autorów projektu (patrz zakładka Pomoc), bądź też program Google Earth – http://earth.google.com (patrz MI 10/2005 str. 88). Aplikacja ta wykorzystuje te same zdjęcia, co Mapa Jabbera, ale nanosi na nie dodatkowo liczne informacje, w tym m.in. te dotyczące położenia większych miast (i dotyczy to również terytorium Polski). Co istotne, Google Earth poda nam szerokość i wysokość geograficzną zewidencjonowanego miasta, co ma kluczowe znaczenie w jego wyszukiwaniu. W programie trzeba tylko zaznaczyć podwarstwę Layers | Earth Browsing, znaleźć swoje lub najbliższe miasto, kliknąć reprezentującą miasto ikonkę, po czym wybrać polecenie „To here” jakie znajdziemy w informacyjnym dymku. Po tym zabiegu, w lewym górnym rogu aplikacji zobaczymy współrzędne geograficzne miasta. Zapisujemy je, przechodzimy z powrotem do okna przeglądarki i tam w pola „Podaj lokalizację” wpisujemy zdobyte współrzędne, po czym klikamy znajdujące się obok polecenie „Skocz”. Teraz, wizualnie próbujemy już zlokalizować na satelitarnym zdjęciu nasze mieszkanie/dom i klikamy na nie myszką. Livedalu sprecyzuje naniesione położenie i jeśli pozycja się zgadza, to zaproponuje zapisanie współrzędnych.
Istotnym walorem mapy Jabbera jest możliwość manewrowania między różnymi lokalizacjami. O ile tylko komunikator w każdym z obsługiwanych stanowisk będzie miał odpowiednią identyfikację zasobu i właściwie spozycjonowaną na mapie Jabbera lokalizację, to aktywne w danym momencie konto będzie się świecić na mapie tam, gdzie akurat jest użytkownik (chyba, że ktoś korzysta z laptopa i zawsze z tego samego komunikatora, wówczas musi przy każdej zmianie lokalizacji zmieniać także nazwę zasobu w komunikatorze). Livedelu przygotuje nam także dla każdego zasobu z osobna specjalny link, który po kliknięciu otworzy okno przeglądarki i wczyta do niej odpowiednio skalibrowane satelitarne zdjęcie wraz z naniesionym punktem lokalizacji reprezentowanym przez ikonkę żaróweczki. Jej kolor odzwierciedla przy tym bieżący status danego użytkownika – wolny, zajęty itd. (szczegóły na stronie projektu). Link taki można przy tym rozszerzyć, definiując odgórnie domyślny poziom zbliżenia – do adresu trzeba tylko dopisać odpowiedni ciąg w postaci „&zl=liczba z zakresu od 1 do 17” (1 - największe możliwe zbliżenie, 17 - największe oddalenie). Po rozszerzeniu adres zasobu może wyglądać np. tak - http://jobble.uaznia.net/map?rid=2220&zl=4. Link taki można osadzić na stronie www i każdy, kto na niego kliknie będzie mógł się szybko zorientować, gdzie jest dany użytkownik i jaki jest jego bieżący status. Autorzy przygotowali nawet specjalną grafikę, która może reprezentować link i go identyfikować – tzw. antypixel. Oprócz żaróweczki, każdy profil użytkownika może być rozszerzony krótką informacją podawaną w dymku. Znajdziemy w nim JID-a danego użytkownika, zdefiniowaną przez niego w komunikatorze nazwę miejscowości, datę ostatniego logowania i graficznego avatara ściągniętego z wizytówki vCard. Grafika niestety nie będzie widoczna, jeśli mamy konto Jabbera założone na serwerze Wirtualnej Polski. Analogicznie, na stronie projektu można podejrzeć dane wszystkich zarejestrowanych użytkowników mapy Jabbera i przeanalizować ich aktywność na graficznym wykresie w oknie przeglądarki. Na dzień dzisiejszy projekt zakłada jeszcze możliwość zintegrowania kilku kont w jeden wspólny profil, niemniej projekt jest ciągle rozwijany i można się spodziewać w przyszłości dalszych ciekawych rozwiązań.
Przykładowy link:
URL=http://jobble.org/map?rid=11701&zl=9http://jobble.org/map?rid=11701&zl=9/URL
BURL=http://www.softdesign-studio.plSoftdesign Studio/URL/B
www.softdesign.prv.pl