W sieci można znaleźć wiele różnego typu programów, które specjalizują się w konwertowaniu plików lub tylko wspierają taki proces w szerszym lub węższym zakresie swoich funkcji. Wszystkie one mają jednak tą zasadniczą wadę, że po pierwsze wymagają instalacji w systemie a po drugie nie są w stanie na ogół konwertować plików w tak szerokim zakresie jak robi to Zamzar. A tu według deklaracji autorów można konwertować najpopularniejsze formaty plików z wszystkich możliwych kategorii: dokumenty tekstowe (.csv, .doc, .docx, .odp, .ods, .odt, .pdf, .ppt, .ps, .rtf, .wpd, .wps, .xls), pliki graficzne (.bmp, .gif, .jpg, .pcx, .png, .tga, .tiff, .wamp) oraz formaty muzyczne (.aac, .ac3, .flac, .m4a, .mp3, .ra, .ram, .wav, .wma) i filmowe (.3gp, .avi, .flv, .gvi, .m4v, .mov, .mp4, .mpg, .rm, .rmvb, .vob, .wmv). Z uwagi na poziom zaawansowania niektóre formaty można jednak konwertować tylko w jedną stronę (np. xls na xml). Trzeba też pamiętać, że czasami przekonwertowanie pliku może pociągnąć za sobą nieodwracalną utratę części informacji zawartej w oryginale (np. konwersja graficznego pliku bmp na gif). Dlatego po przekonwertowaniu warto się upewnić, czy plik w nowej wersji na pewno nam odpowiada. Poniżej krótki przewodnik przedstawiający na przykładzie tryb konwertowania pliku graficznego z jednego formatu na inny.
W dowolnej przeglądarce otwieramy stronę http://www.zamzar.com.
Klikamy na widoczny w dolnej części, w sekcji „Step 1”, przycisk „Przeglądaj”. Otworzy się systemowe okienko wyboru plików. Otwieramy w nim katalog, w którym znajduje się plik do przekonwertowania (jego wielkość nie może przekraczać 100 MB). Zaznaczamy go i klikamy na polecenie „Otwórz” .
Alternatywnie, można też wskazać plik, który znajduje się już gdzieś w sieci. Musimy jednak w takim wypadku znać jego pełny adres URL. W takim wypadku klikamy na odsyłacz umieszczony w tekście objaśnienia – URL. Formularz na stronie zmieni wówczas nieco swoje oblicze i pozwoli wpisać lub skopiować internetowy adres zasobu .
Po zatwierdzeniu wyboru w dolnej części strony zobaczymy pełną ścieżkę dostępu do naszego pliku.
Teraz czas wybrać docelowy format. W sekcji „Step 2” rozwijamy dostępną listę formatów, na jaki wskazany plik może zostać przekonwertowany.
Kolejny krok, „Step 3”, to podanie adresu pocztowego, na który przyjdzie link do przekonwertowanego już pliku. W okienku tej sekcji należy wpisać adres email.
Ostatni krok, „Step 4” to zatwierdzenie wprowadzonych informacji. Klikamy najpierw na polecenie „Convert”, a zaraz potem jeszcze raz na „OK” w okienku, które się wyłoni .
Nastąpi teraz proces ładowania wskazanego pliku na serwer Zamzar. Tempo tego procesu zależy o wielkości pliku i szybkości naszego połączenia. Widoczna w dolnej części okna belka postępu informuje na bieżąco, jaka część pliku została już przekopiowana.
Jeśli kopiowanie pliku zakończy się powodzeniem, strona zostanie automatycznie przeładowana i zobaczymy na niej informacje potwierdzającą prawidłowe zakończenie tej części operacji.
Czekamy teraz jakieś 15 minut (czasami może to potrwać nieco dłużej), po czym zaglądamy na konto pocztowe, do którego adres podaliśmy wcześniej w oknie formularza. Powinien tam dotrzeć mail z linkiem, który otworzy nam ponownie stronę www serwisu Zamzar.
Na stronie tej wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Download Now”, aby domyślnym menadżerem ściągania plików skopiować przekonwertowany plik na nasz komputer. Uwaga, ze ściąganiem przekonwertowanych plików nie należy zwlekać, gdyż są one przechowywane na serwerze Zamzar tylko jedną dobę.
URL=http://www.softdesign-studio.plSoftdesign Studio/URL
www.softdesign.prv.pl