Data dodania: 2013-09-13

Wyświetleń: 1232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIADOMOŚĆ

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Między sztuką a kartografią – MCK zaprasza na spotkanie z cyklu Dojrzali do sztuki

W najbliższy piątek 13 września o godzinie 11:00 w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone zagadnieniu otwierania się dzieła sztuki na przestrzeń oraz wykorzystania przez artystów środków wyrazu zaczerpniętych z kartografii. Warsztaty stanowią uzupełnienie wystawy Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) i odbywać się będą w ramach cyklu Dojrzali do sztuki.

Kartografia już od kilku dziesięcioleci wyłamuje się ze ścisłych ryz nauk technicznych by wkraczać na grunt eksperymentów artystycznych. Sama również stała się inspiracją dla twórców dostarczając bogate zaplecze tematów, instrumentów badawczych i środków wypowiedzi, poszerzając granice świata sztuki, oferując alternatywne modele percepcji i wprowadzając nowe metody przekazu. Pierwsze zajęcia Między sztuką a kartografią przybliżą uczestnikom zjawisko otwierania się dzieła sztuki na przestrzeń wokół niego samego oraz coraz wyraźniejsze wkraczanie artefaktów w swoje fizyczne otoczenie. Omówione zostaną wybrane przykłady realizacji z kręgu Minimal Art i Land Art, a także nowe techniki wykorzystywane przez artystów takie jak mapping czy détournement. Podczas zajęć przedstawiona zostanie również twórczość kilku obecnie działających w Polsce artystów, dla których odwołania do kartografii, problematyki miejsca i przestrzeni są ważnym elementem ich sztuki. Partnerem spotkania jest Cukiernia Michalscy i Preston Centre.

Cykl Dojrzali do sztuki to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i pragnących poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i sztuce. Po krótkiej prelekcji lub warsztatach aromatyczna kawa i słodki poczęstunek otwierają uczestników na swobodne dyskusje i komentarze na temat sztuki. Zajęcia odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca, trwają ok. 1 godz. 30 min. Kolejne zajęcia z serii Między sztuką a kartografią odbędą się 11 października i 8 listopada.

Wstęp wolny.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk, Mateusz Bieda

Licencja: Creative Commons
0 Ocena