Wczoraj w warszawskim Klubie The Cinnamon odbył się wernisaż wystawy fotografii Szymona Kobusińskiego. Fotograf pokazał cykl dwunastu zdjęć pod wspólnym tytułem „Pasja”.

Data dodania: 2008-12-16

Wyświetleń: 1957

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak o swoim projekcie mówi sam autor zdjęć: „12 fotografii, a na nich 12 osobowości i jedna pasja – narciarstwo. Miałem przyjemność i zaszczyt pracować z czołowymi zawodnikami polskiej kadry olimpijskiej. To wspaniała przygoda! Bohaterowie moich fotografii „promienieją” swoją pasją.
Mam nadzieję, że odnajdziecie Państwo w cyklu moich fotografii ludzi szczęśliwych, mających wielkie marzenia i potrafiących walczyć o najwyższe cele.”

Chętnych do obejrzenia zdjęć – i odszukania na nich wspomnianej przez autora Pasji – było wczoraj bardzo wielu. Jeden z najbardziej ekskluzywnych klubów w stolicy po brzegi wypełnili widzowie. Narciarze, czyli bohaterowie wieczoru, byli rozchwytywani i prawie każdy chciał sobie zrobić z nimi zdjęcia. Na podwyższeniu za barem DJ dodatkowo rozgrzewał atmosferę, puszczając energetyczną muzykę. Trzeba przyznać, że wernisaż był przygotowany na najwyższym poziomie: do wejścia do klubu prowadził rozłożony pomiędzy srebrzystymi słupkami najprawdziwszy czerwony dywan, na gości czekały napoje, przekąski i drinki, w klubie rozmieszczono też ekrany, na których można było zobaczyć zdjęcia (chętnych było tak wielu, że do oryginalnych fotografii trudno było się dostać).

Już sam pomysł na zdjęcia jest nietypowy: Szymon Kobusiński piękne narciarki i przystojnych narciarzy sfotografował bowiem... pod wodą. Zdjęcia są perfekcyjne technicznie – widz natychmiast staje, urzeczony niezwykłym światłem, rozproszonym pod wodą, pięknymi kolorami, dynamicznymi kompozycjami.
Dynamizm, energia – to pierwsze słowa, które przychodzą na myśl, gdy patrzy się na „jeżdżących” po niewidzialnych podwodnych stokach sportowców. Na twarzach modelek i modeli widać, że kochają, to co robią. Ale jednocześnie każdy, nawet mało wysportowany widz poczuje przypływ energii, patrząc na te fotografie. W porze zimowego spadku formy to doskonała terapia.

A oto treść informacji prasowej, w której sami twórcy opisują pokazywany w Warszawie projekt:

Bohaterami zdjęć są członkowie męskiej oraz żeńskiej Kadry Polski w Narciarstwie Alpejskim i w Skicrossie PZN, w tym m.in. zwyciężczyni klasyfikacji generalnej slalomu specjalnego Pucharu Europy, wielokrotna Mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, wielokrotna Reprezentantka Polski, uczestniczka Olimpiady w Turynie, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Pucharu Świata (12 miejsce w slalomie), Katarzyna Karasińska oraz Dagmara Krzyżyńska, wieloletnia członkini Kadry Narodowej i Olimpijskiej w Narciarstwie Alpejskim, uczestniczka: zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie (25 miejsce w slalomie gigancie), Pucharu Europy (5 miejsce w klasyfikacji generalnej), dwudziestokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim. Obecnie Reprezentująca
Polskę w konkurencji Skicross, w której już w debiutanckim sezonie, zajęła 8 miejsce w edycji Pucharu Świata oraz pierwsze w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy.

Unikalność oraz niewątpliwa atrakcyjność prezentowanych zdjęć polega na tym, że Bohaterowie zdjęć są fotografowani pod wodą. To nietypowe otoczenie pozwala na połączenie ekspresji i finezji ich ruchów. Świetlista stylistyka i wyraziste światło nawiązuje do sportów zimowych. Fotografie podkreślają pasję i profesjonalizm Kadry Alpejskiej i SkiCrossu. Podobna technika zdjęć podwodnych została przez autora zastosowana w przypadku wcześniejszych projektów fotograficznych, w tym m.in. w zakończonej sukcesem wystawy „Yellow Inspirations” z 2007 roku, która stanowiła element kampanii promocyjnej domu szampańskiego Veuve Clicquot Ponsardin.

Celem wystawy jest przekazanie treści artystycznych, ale także popularyzacja narciarstwa w Polsce.
Wernisaż , który zaplanowany jest w godzinach wieczornych 4 grudnia 2008 roku w warszawskim klubie The Cinnamon, w Budynku Metropolitan, przy Placu Piłsudskiego 1 będzie pretekstem do oficjalnego rozpoczęcia sezonu Kadr Alpejskich i SkiCrossu oraz prezentacji nowych strojów treningowych i startowych reprezentacji Polski. Termin organizacji wernisażu, u progu sezonu zimowego doskonale wpisuje się w charakter wydarzenia.

Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie wystawa zostanie pokazana w centralnym punkcie zakopiańskich Krupówek, na rynku w Wiśle, a także podczas Światowego kongresu FIS w
sezonie 2009/2010 oraz innych miejscach związanych ze sportem i rekreacją na terenie całego kraju.

W planach jest również organizacja wystaw / pokazów przy okazji spektakularnych wydarzeń sportowych w nadchodzącym sezonie zimowym, w tym Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanym, Mistrzostw Europy w Narciarstwie Alpejskim w Zakopanym, Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w Francuskim Val d I’sere.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena