Choć dyski M.2 NVMe charakteryzują się wysoką wydajnością i prędkością, z czasem mogą działać dużo wolniej niż od razu po zakupie. Zwykle winą obarczamy wówczas dysk. A co, jeśli problem leży gdzie indziej? Poznaj najczęstsze przyczyny spowolnienia dysków SSD.

 

Data dodania: 2024-02-15

Wyświetleń: 139

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dyski M.2 SSD – dlaczego z czasem działają wolniej?

Dyski M.2 a pełna pamięć

Zapełnienie pamięci podaje się jako jedną z głównych przyczyn, która może bezpośrednio wpływać na wolniejsze działanie dysku SSD po jakimś czasie od jego zakupu. Do sytuacji takiej może dojść, gdy nośnik jest zapełniony w ok. 70-75%. Oczywiście nie jest powiedziane, że wszystkie dyski M.2 będą z czasem wolniejsze, ponieważ wpływ na to ma również zastosowana kości pamięci czy kontroler.

W takim przypadku rozwiązaniem jest po prostu zwolnienie pamięci. Możemy przenieść dawno nieużywane pliki na dysk twardy w komputerze czy inny, przenośny SSD. Dobrym pomysłem jest też wykorzystywanie nośnika PCIe M.2 NVMe wyłącznie do instalacji systemu operacyjnego. Wszystkie pliki i programy możemy trzymać na dysku HDD, który będzie nam służył jako magazyn danych.

Dysk M.2 PCIe NVMe nieznanego producenta

Czasami chcemy nieco zaoszczędzić na kupnie dysku i zamawiamy dużo tańszy model na chińskich platformach zakupowych. Niestety chęć oszczędności może nie wyjść nam na dobre. Mało znane, chińskie marki często korzystają z komponentów słabej jakości. Nie zapewniają też wsparcia gwarancyjnego czy chociażby aktualizacji oprogramowania. Z tego też powodu dyski SSD mało znanych producentów mogą nie działać prawidłowo albo z czasem ich sprawność się obniży, co będzie wynikało ze zużycia się zastosowanych komponentów. Dlatego też w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się kupno urządzenia na lata od sprawdzonej marki, np. Samsung. Wówczas nie będziemy mieć problemu ani z wymianą czy naprawą, o ile w ogóle taka będzie konieczna. 

Dysk M.2 do laptopa a nieaktualne oprogramowanie

Na spadek wydajności dysku PCIe M.2 NVMe może mieć wpływ oprogramowanie, a konkretnie – brak jego aktualizacji. Nowe wersje dedykowanych aplikacji mogą eliminować jakieś błędy w działaniu dysku, poprawiać jego wydajność czy ułatwiać szyfrowanie danych. Dlatego też warto zadbać, by oprogramowanie nośnika było aktualne. W przypadku wspomnianego już modelu Samsung 990 PRO mamy do czynienia z programem Samsung Magician, który daje nam narzędzia do optymalizacji wydajności dysku i monitorowania jego stanu.

Dyski M.2 a chłodzenie

Spadki wydajności nośnika mogą być spowodowane również jego dużym obciążeniem, np. podczas kopiowania dużej ilości filmów i zdjęć czy w trakcie grania w bardzo zaawansowane i rozbudowane tytuły. W takim wypadku istotne jest, by dysk miał zapewnione odpowiednie chłodzenie. Rozwiązaniem jest najczęściej kupno nośnika z wbudowanym radiatorem, który odprowadza ciepło.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena