Czym jest SSD?
Dysk SSD (z ang. Solid State Drive) to urządzenie pamięci masowej, służące do przechowywania danych, zbudowane w oparciu o pamięć typu flash. Taki dysk nie posiada żadnych elementów ruchomych, w przeciwieństwie do tradycyjnego dysku twardego.
Z początku technologia SSD została przesłonięta atrakcyjną ceną oraz pojemnością tradycyjnych dysków HDD (z ang. Hard Disk Drive). Z SSD korzystało jedynie wojsko oraz duże koncerny. Dziś jednak dyski te są obecne na rynku w niższych cenach i posiadają większe pojemności, dając możliwość skorzystania z ich atutów przeciętnym użytkownikom komputerów.
Zalety SSD - szybkość i niezawodność
Niewątpliwie największą potwierdzoną zaletą korzystania z dysku SSD jest większa prędkość odczytywania danych, a pisząc precyzyjniej - czas dostępu do danych. Zastąpienie tradycyjnego dysku twardego komputera, dyskiem SSD na którym zainstalowany jest system operacyjny, z pewnością poprawi jakość pracy, przyspieszając czas reakcji systemu. Poprawi się również szybkość wyszukiwania danych na komputerze, a największą różnicę odczujemy przy... starcie systemu! Właśnie przy starcie trzeba szybko odczytać wiele małych plików z czym najlepiej radzą sobie dyski SSD.
Dyski SSD charakteryzują się także całkowicie bezgłośną pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (powodowane np. wstrząsami w czasie pracy lub upadkiem z wysokości) niż dyski HDD – są więc bardziej niezawodne. Wynika to z faktu, że nie posiadają one części ruchomej, czyli obracających się talerzy czy precyzyjnych ruchomych głowic jak w zwykłych dyskach HDD.
Taki dysk jest również bardziej odporny na zmiany temperatur (od -40 °C aż do +85 °C), co dodatkowo wpływa na jego niezawodność. Nie zaszkodzi mu również pole magnetyczne lub promieniowanie, którym można uszkodzić lub zniszczyć tradycyjny dysk twardy.
Ponadto, dyski SSD pobierają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne dyski, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla urządzeń mobilnych.
Wadą wczesnych generacji dysków SSD była stosunkowo krótka żywotność wynikająca z ograniczonej liczby cykli zapisu. We współczesnych produktach przestało to być problemem. Przykładowo dyski Intela z serii X25-V mają średni czas między uszkodzeniami na poziomie 1.200.000 godzin, czyli... ok. 136 lat.
Wiele z dostępnych dysków SSD zawiera zarówno tradycyjny interfejs SATA, jak i wejście na kabel USB, co czyni je uniwersalnymi urzędzeniami z możliwością zastosowania jako dysk twardy komputera lub jako dysk przenośny.
Szybkość kosztuje
Jeśli chodzi o wady takich dysków, to na pewno barierą jest wciąż ich cena. Za dysk o pojemności 80 GB zapłacimy ok. 800 zł, czyli około 3 razy więcej niż za tradycyjny dysk o tej samej pojemności. Ich ceny są jednak z roku na rok coraz niższe. Należy oczekiwać, że w miarę rosnącego zainteresowania stosowaniem SSD w urządzeniach mobilnych, a co za tym idzie zapotrzebowania na produkcję, staną się one bardziej konkurencyjne. Najtańsze dyski 40 GB kosztują ok. 390 zł.
W chwili obecnej, również pojemności dysków SSD są mniejsze, choć i tutaj przewiduje się szybkie zmiany. Wciąż najłatwiej jest o dyski w rozmiarach 40 GB, 80 GB i 160 GB – czyli w sam raz dla przeciętnego użytkownika. Dużo trudniej o dyski SSD o większej pojemności, co nie stanowi problemu w przypadku tradycyjnego dysku twardego.
Kto skorzysta na SSD?
Dysk SSD to doskonałe rozwiązanie dla graczy i projektantów, którym zależy na wydajnym systemie, radzącym sobie z zaawansowaną grafiką. Ale również zwykły użytkownik odczuje zmianę na lepsze, jeśli korzysta z jednego z nowoczesnych i zaawansowanych graficznie systemów operacyjnych, jak na przykład Windows 7.
Zainteresowani powinni być również użytkownicy ceniący sobie bezpieczeństwo swoich danych, którzy korzystają z laptopów i chcą mieć pewność, że ich dane będą odporne na wstrząsy czy uszkodzenia spowodowane zmianami temperatur. Dłuższa praca na bateriach będzie dla nich dodatkową korzyścią.
Czy dyski SSD zastąpią nam tradycyjne dyski twarde? Z pewnością jeszcze nie teraz. Biorąc jednak pod uwagę gwałtowny wzrost popularności podobnych technologii, np. pamięci typu pen drive, możemy podejrzewać, że wraz z pojawieniem się kolejnych większych i zarazem tańszych opcji SSD, mogą one stać się kolejnym hitem na rynku przechowywania danych. Z pewnością, rosnące potrzeby mobilności i wydajności będą sprzyjały takiemu rozwojowi wypadków.