Rozwój technologiczny dzieje się na naszych oczach. Co robisz, gdy chcesz znaleźć tłumaczenie obcego słowa? Wyciągasz słownik czy wklepujesz wyraz do przeglądarki? Odpowiedź jest oczywista. Każdy z teraźniejszych smartfonów ma tysiące razy większą moc obliczeniową niż komputery na których udało się wysłać pierwszych ludzi na powierzchnie Księżyca. Jeśli prawo Moore'a będzie dalej działać to przyszłe komputery oraz smartfony będą setki razy potężniejsze od obecnych.

Data dodania: 2021-10-11

Wyświetleń: 552

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

NAUKOWY, POPULARNONAUKOWY

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Człowiek i maszyna

ZALETY ROZWOJU TECHNOLOGICZNEGO
Spójrzmy wspólnie na pozytywy tak dynamicznego postępu technologicznego. Pierwszym i zarazem największym plusem jest ułatwienie sobie życia. Po co stać w kolejce do skasowania zakupów, jak można iść do kasy samoobsługowej? Po co jeździć konno do miasta, jak można jechać samochodem? Udogodnień jakie niesie za sobą technologia jest cała masa. Kto by pomyślał 112 lat temu, że będziemy mogli bezprzewodowo wysyłać wiadomości z Warszawy do Tokio? No właśnie ktoś o tym pomyślał, a był to dokładniej Nikola Tesla. Tutaj jego wypowiedź z 1909r. "Wkrótce będzie możliwe bezprzewodowe wysyłanie informacji na cały świat, tak, że każdy człowiek będzie mógł  to robić przy pomocy małego urządzenia noszonego przy sobie." Zdumiewające słowa człowieka, który swoimi myślami wykraczał daleko poza swoje pokolenie. Rozwój był, jest i zawsze będzie nam towarzyszył- dopóki nie zastaniemy generacji idiotów. Jak sami możecie zauważyć technologia otacza nas z każdej strony, a jej ingerencja w nasze życie prywatne oraz rodzinne jest już chlebem powszednim dla współczesnego pokolenia.  

WSPÓŁPRACA POMIĘDZY CZŁOWIEKIEM I MASZYNĄ
Nikt nie prosi, ale każdy potrzebuje tej współpracy. Zasady gry będą banalnie proste- człowiek wymyśla, robot analizuje. Jesteśmy świadomi, że już w tym momencie taka współpraca ma miejsce- nie jest to żadna tajemnica. Człowiek współdziała z maszynami na każdym kroku. Jednak według mnie, komputerów i ludzi nie ma sensu mierzyć jedną miarą. Różnica między nami, a maszynami nie leży w mocy czy sile, ale w kategorii działań.  Nie konkurujemy z komputerami, tak jak nie konkurujemy z wiatrakami czy żelazkami. Komputery są narzędziami, a nie rywalami. 
Spójrzmy na pracę jaką wykonuje dobry nauczyciel. Niedość, że posiada znakomitą specjalistyczną wiedzę to jeszcze musi ją przekazać w odpowiedni sposób do grupy docelowej. Zobaczmy co robią prawnicy. Przychodzi do nich klient z danym problemem, który muszą rozwiązać i to najczęściej na kilka sposobów- zależy od tego z kim mają rozmowę. Każdy klient jest inny, a więc nie możemy go zaszufladkować do konkretnej grupy ludzi. Komputery nie mogą na ten moment wykonywać takich prac, gdzie dużą wagę ma kreatywność oraz wypowiadane słowa. Wysoko rozwinięta technologia pomoże prawnikowi znaleźć rozwiązanie problemu, ale go nie zastąpi.
Inteligentni pracownicy nie muszą się bać, że jakaś maszyna zajmie ich stanowisko. Uważam, że na rynkach rozwiniętych będziemy widzieć trend odwrotny od wyobrażanego. Dzięki sztucznej inteligencji zobaczymy wzrost stanowisk pracy na przykład, dzięki takim rozwiązaniom jak Oracle ERP Cloud lub Oracle CX Cloud można stworzyć dogodne miejsca pracy dla osób niewidomych lub niedowidzących w dziale finansów lub w dziale obsługi klienta. 

ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z ROZWOJU TECHNOLOGICZNEGO
Obserwując postęp nowoczesnych technologii musimy również przeanalizować możliwe zagrożenia wynikające z tego procesu. Moim zdaniem największe niebezpieczeństwo będące skutkiem rozwoju technologii to uzależnienie od IoT (Internet of Things). Model biznesowy IoT to wprowadzenie internetu wszędzie tam gdzie tylko się da.  Dotyczy to urządzeń użytku codziennego jak również maszyn i urządzeń wykorzystywanych w fabrykach produkcyjnych. Głównym zagrożeniem IoT jest ciągła kontrola naszych zachowań oraz zbieranie danych na temat użytkowników. Ponadto, rejestrowane dane są wykorzystywane bez wiedzy klienta przez inne osoby lub zaawansowane algorytmy. Na pewno miałeś kiedyś taką sytuację, że szukałeś nowej karty graficznej do komputera, odwiedziłeś takie strony jak morele, xkom itd., a na następny dzień wszystkie reklamy jakie Ci się wyświetlały były o kartach graficznych. Konsekwencją udostępniania danych mogą być niechciane maile, kradzież haseł do prywatnych poczt, kont bankowych czy ważnych informacji z innych portali i stron internetowych.

NAJWIĘKSI GRACZE NA RYNKU AI
Czym większe zainteresowanie budzi sztuczna inteligencja tym więcej czołowych firm  interesuje się stworzeniem biznesu  w tym obszarze. Idealnym tego przykładem jest Amazon, który na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z AI. Otóż Amazon Web Services jest największym dostawcą usług w chmurze oraz hostingu na świecie. W tym momencie chmury Amazona używa ponad 1mln aktywnych użytkowników. Amazon Echo wprowadza sztuczną inteligencję do domu za pośrednictwem inteligentnego sprzętu oraz IoT. 
Drugą ogromną firmą z zakresu działania w obszarze AI jest Facebook. Mark Zuckerberg i spółka odnieśli przerażający sukces w korespondencji pomiędzy robotami. Alice i Bob (tak zostały nazwane roboty) w pewnym momencie podczas testów zaczęli rozmawiać w swoim nieznanym dla ludzi języku, co odbiło się dużych echem w czołowych mediach. Przez ten fakt Facebook ogłosił wstrzymanie projektu. 

Mieliśmy chmurę, mieliśmy roboty to teraz czas na chipy Elona Muska. Firma Neuralink zajmująca się produkcją chipów została założona w 2016  roku przez "Technokróla Tesli" oraz Maxa Hodaka. Efekty prac tej firmy są cały czas udostępniane w mediach (głównie na Twitterze), dzięki czemu wiemy na jakim poziomie rozwoju aktualnie się znajdujemy. Ostatnio było bardzo głośno o sukcesie małpy, która miała w swoim mózgu chip Neuralink N1 umożliwiający transmisję danych pomiędzy zwierzęciem i komputerem. Sprzęt został wszczepiony w obszary mózgu odpowiedzialne za kontrole lewej oraz prawej strony ciała. Po wszczepieniu chipa zwierzę za pomocą umysłu grało w ping ponga z komputerem bez użycia rąk. Małpa z łatwością radziła sobie z graniem, co umożliwiały dwa urządzenia Neuralink wszczepione w mózg zwierzęcia.

Ostatnią firmą o której chciałbym wspomnieć podczas pisania tego artykułu jest NVIDIA. Procesory graficzne Nvidii są kolosalnie ważną sprawą dla sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Organizacja z siedzibą w Delaware wnosi wkład w opiekę medyczną, szkolnictwo wyższe, handel detaliczny i robotykę. Jednym z obszarów, na który Nvidia kładzie duży nacisk są samochody autonomiczne, oprócz samochodów rozwijają branże inteligentnych maszyn, analityki danych czy superkomputerów, które już mają okazje zasilać.

Sztuczna inteligencja przestaje już być odległą przyszłością, a staje się naszym bliskim kolaborantem. Nie zajmie naszych stanowisk w tej dekadzie, czy nawet wieku- zastąpienie nas przez komputery może być zmartwieniem XXII w. Gdy rozwiniemy dzisiejszą technologie i znajdziemy nowe sposoby jej wykorzystywania to nie stanie się ona jedynie lepsza w tym co dzisiaj już wykonuje świetnie, ale pozwoli nam realizować cele, o których jeszcze teraz nie mamy pojęcia.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena