Internet we współczesnym świecie odgrywa niezwykle istotną rolę informacyjno-społeczną i większość użytkowników internetu nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez tego narzędzia.

Data dodania: 2018-02-08

Wyświetleń: 1916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

NAUKOWY, POPULARNONAUKOWY

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Internet i jego poziomy

Dzieci już od najmłodszych lat potrafią posługiwać się tabletami, telefonami komórkowymi, komputerami stacjonarnymi czy też laptopami, jednak nie każdy wie, że internet ma wiele poziomów, a te z których przeciętny użytkownik korzysta, to jedynie ziarno piasku, które znajduje się na pustyni. Dzięki internetowi możemy bez problemu porozumiewać się z rodziną, znajomymi, przeglądać serwisy informacyjne, obserwować pogodę, słuchać muzyki, oglądać filmy bądź też grać w gry sieciowe. Mało kto jednak wie, że internet posiada kilka poziomów, w których im głębiej będziemy schodzić, tym na większe niebezpieczeństwo możemy się narazić. Poniżej prezentuję listę owych poziomów wraz z ich opisem.

 

 

 • Poziom 0 internetu, to tak zwany Common Web – Najłatwiejsza i najprostsza w obsłudze część internetu. Na tym poziomie znajduje się praktycznie każdy początkujący użytkownik internetu. W Common Webie możemy umieścić np. oglądanie filmików w serwisie youtube, sprawdzanie poczty elektronicznej, przeglądanie stron związanych z wiadomościami.

   

 • Poziom -1, to sieć zindeksowana, która nosi nazwę Surface Web. Najlepszym przykładem tego poziomu jest umiejętność korzystania z wyszukiwarki takiej jak np. google.com. Na tym poziomie, można umieścić użytkowników, którzy potrafią wyszukiwać strony, których nazwy nie znali. Ponadto użytkownicy znajdujący się na tym poziomie, potrafią docierać do informacji poprzez odpowiednie zadanie pytania w wyszukiwarce, dzięki czemu są w stanie znaleźć różne zdjęcia, filmy bądź też muzykę.

 

 • Poziom -2, to Bergie Web. Jest to ostatni poziom, na który można się dostać bez używania specjalnych programów. Warto również zwrócić uwagę na to, że poziom ten, mimo tego, że jest łatwo dostępny, oferuje rzeczy, które mogą nie być do końca legalne. Przykładem tego poziomu są np. torrenty, które umożliwiają pobranie gry bądź filmu od innego użytkownika. Należy jednak pamiętać, że korzystając z torrentów nie tylko My pobieramy pliki od innych, ale też inni mogą pobierać pliki, które udostępniliśmy bądź sami wcześniej pobraliśmy. Tutaj należy bardzo uważać, ponieważ złe skonfigurowanie torrenta, może spowodować problemy prawne ( Udostępnianie cudzych tworów jak np. filmów, bez zgody twórcy, może prowadzić do postępowania sądowego ) .

   

 • Poziom -3, to Deep Web. Jest to ukryta sieć internetu, do której nie dostaniemy się poprzez typową wyszukiwarkę internetową. Aby wejść w ten rejon sieci potrzebujemy już oprogramowania takiego jak tor. Deep web ma również swoją wikipedie, która wbrew pozorom jest zupełnie inna niż ta, która wszyscy znamy. Podam tylko część jej adresu, którą należy wpisać używając oprogramowania tor aby się na nią dostać : zqktlwi4fec***. Dlaczego podaje tylko połowę linku? Dlatego, że nie chce nikogo namawiać do korzystania z tej części sieci. Każdy, kto jest zainteresowany pełnym linkiem na pewno go znajdzie.

  W deep webie możemy kupić nielegalnie broń, paszporty, zieloną kartę, karty kredytowe z wysokimi środkami, prawo jazdy do USA, a także wynająć hakerów. Tutaj pojawia się więc pytanie – czy deep web jest legalny? Odpowiedź brzmi: tak i nie. Samo przeglądanie stron nie jest nielegalne. Deep web to nie tylko czarny market, ale też różne teorie spiskowe, których czytanie nie jest przecież zabronione, jednak gdy będziemy nielegalnie kupować np. broń, to już oczywiście łamiemy prawo. Dla przykładu NASA również ma własną sieć w deep webie, ponieważ logicznie rzecz biorąc, nie będą wysyłać w otwarty internet ważnych informacji, a muszą przecież gdzieś je zachowywać lub przesyłać dane. Ważną kwestią jest tutaj fakt, że od tego poziomu handel nie odbywa się za realne pieniądze, ponieważ bardzo łatwo byłoby wszystkich namierzyć. W darknecie główną walutą są bitcoiny Obecnie koszt 1 bitcoina to 26500 zł. Składając zamówienie poprzez deep web zazwyczaj wiemy tylko na jakiej stronie mamy przesłać np. 0.1 bc. Od deep webu zaczyna się już sieć cebulowa. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ tutaj przechodzimy między stronami z warstwy do warstwy, a nie jak w przypadku otwartego internetu po jego powierzchni. Sieć cebulowa gwarantuje bardzo dużą anonimowość, ponieważ dotarcie do danego użytkownika jest niezwykle trudne.

 

 • Poziom -4 internetu, to charter web. Tutaj również musimy użyć tora, jednak w tej części internetu znajdziemy np. przemyt narkotyków, handel ludźmi, nielegalne filmy i książki. Aby wejść jeszcze dalej musimy wyłączyć powłokę systemową i wtedy będziemy mieć dostęp do np. eksperymentów na ludziach.

  Należy pamiętać, że przeglądanie deep webu czy charter webu nie jest nielegalne. Można tam znaleźć również teorie dotyczące ciemnej strony Watykanu, możliwego położenia Atlantydy, a także wielu teorii spiskowych. Sieci zamknięte są również bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm aby przesyłać między sobą poufne dane. Jak widać deep weeb to nie tylko narzędzie dla przestępców, ale też dla ludzi, którzy chcą chronić interesy firmy bądź po prostu są ciekawi różnych teorii spiskowych, których nie da się zobaczyć w otwartym internecie. Trzeba jednak pamiętać, że będąc w tej części internetu jesteśmy niezwykle narażeni na różnego rodzaju wirusy. O ile założenie własnej strony na deep webie nie jest niebezpieczne, to o tyle przeszukiwanie deep webu już jak najbardziej tak. Zazwyczaj nie wiadomo co kryje się pod linkiem zaczynającym się np. na „w17e12klt” itd. Oczywiście, jest to zmyślony adres jednak tak one wyglądają. Bardzo często próbując przejść na jakiś link możemy pobrać chociażby wirusa.

   

 • Poziom -5 internetu to Marianas Web. Niestety o tym poziomie nie wiadomo zbyt dużo, ponieważ nie dostaniemy się tutaj poprzez program Tor, a tym bardziej poprzez system Windows. Sieć ta prawdopodobnie jest typem kodu strukturalnego opartym na dynamice kwantowej. Jak widać, aby wejść do tej sieci potrzebowalibyśmy komputer kwantowy, którego koszt może wynosić około 50 milionów złotych. Niestety, nie wiadomo dokładnie czy poziom ten istnieje, dlatego też nie będę podawał niezweryfikowanych informacji na temat zawartości tej części internetu.

         

 Jak widać, internet to narzędzie, które daje wiele możliwości. Jeżeli będziemy rozważnie z niego korzystać, to nic Nam nie grozi, jednak należy pamiętać, że cyberprzestępczość w sieci jest zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym i trzeba bardzo uważać, aby nikt nie wykradł nam danych, których sami nie chcemy ujawniać.

 

Spis rysunków

 

Ikona wpisu, Deep Web, https://pixabay.com/pl/deep-web-ciemny-internetowej-1292336/, 07.02.2018.

 

 

Źródła

 

http://www.cyberdefence24.pl/ciemna-strona-internetu-exatel-security-day-2017, 07.02.2018.

https://www.torproject.org/about/overview.html.en, 07.02.2018.

https://rationalwiki.org/wiki/Deep_web, 07.02.2018.

 

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena