Jedno zdjęcie nie zawsze jest w stanie oddać szczegółów fotografowanego przedmiotu lub uroku architektury budynku a wariant sfilmowania obiektu z różnych przyczyn może nam czasem nie odpowiadać.

Data dodania: 2009-01-05

Wyświetleń: 1942

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W takiej sytuacji, alternatywnym rozwiązaniem, pozwalającym przedstawić komuś z drugiej strony łącza realistyczny obiekt z naszego otoczenia, będzie ukazanie go w formie trójwymiarowej prezentacji. Firma Microsoft proponuje wykorzystać w tym celu projekt Photosynth (http://photosynth.net), który realizuje tego typu zadania na podstawie szeregu dostarczonych zdjęć.

Przygotowanie własnej prezentacji nie wymaga wnoszenia żadnych opłat, a na stronie projektu można już znaleźć liczną bibliotekę przykładów, które pozwolą z grubsza ocenić użyteczność tego pomysłu. Trójwymiarowe wizualizacje mogą przedstawiać małe przedmioty, budynki bądź ich wnętrza. Fotograf przygotowując materiał zdjęciowy, powinien przy tym unikać pewnych scen przedstawiających np. lustrzane odbicia sąsiadujące z kadrowanym obiektem czy ujęć przedstawiających jedynie część fotografowanego przedmiotu. Szczegóły i wymagania techniczne odnośnie wykonywania zdjęć znajdziemy w pliku PDF na stronie projektu. Photosynth jest pomysłem firmy Microsoft i chcąc skorzystać z tej usługi potrzebne nam będzie konto w systemie Windows Live (https://login.live.com). Logujemy się wykorzystując identyfikator ID, po czym rejestrujemy w usłudze własny profil, podając jakąś unikalną nazwę. W dalszej kolejności musimy ściągnąć i zainstalować dwa specyficzne rozszerzenia. Jedno odpowiada za renderowanie trójwymiarowych prezentacji w oknie przeglądarki a drugie nadzoruje proces ich wykonywania na lokalnym komputerze. Oba rozszerzenia dostarczane są w jednym pliku instalacyjnym (8,17 MB). Poza tym renderowanie trójwymiarowych prezentacji narzuca też pewne wymagania względem wydajności komputera i systemu operacyjnego. Musimy mieć przynajmniej 256 MB pamięci RAM, w miarę nową kartę graficzną a na pokładzie Windows XP lub Vistę. Potrzebny będzie też Internet Explorer lub Firefox w miarę najnowszych wersjach.

Po zalogowaniu i utworzeniu własnego profilu, poleceniem „Create a synth” uruchamiamy prosty menadżer zdjęć, do którego ładujemy z aparatu wykonane wcześniej ujęcia. Na tym etapie schemat trójwymiarowej prezentacji można jeszcze opisać tytułem, otagować i zilustrować graficzną ikoną zaczerpniętą z któregoś zdjęcia. Polecenie „Synth” rozpoczyna rendering fotografii, a czas trwania tego procesu zależy od ilości dostarczonych zdjęć i wydajności karty graficznej. Gdy operacja dobiegnie końca, w oknie przeglądarki widzimy finalną prezentację w formie szeregu nachodzących na siebie zdjęć, które razem dają złudzenie trójwymiarowości prezentowanego obiektu. Dostępne opcje nawigacji pozwalają zbliżać lub oddalać obiekt, zmieniać kąt podglądu a także indeksować użyte zdjęcia w formie miniatur. Opracowany projekt jest także automatycznie wysyłany na nasz internetowy profil i udostępniany wszystkim internautom (na razie nie ma możliwości blokowania dostępu do wykonanych prezentacji). Autor projektu, ma natomiast możliwość wypromowania swego dzieła w sieci. W formie zagnieżdżonego okienka można osadzić prezentację na stronie www, wysłać komunikatorem bezpośredni link do swojego profilu bądź osadzić odwołanie do prezentacji na geograficznej mapie świata.BURL=http://www.softdesign-studio.plSoftdesign Studio/URL/B
www.softdesign.prv.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena