Myślisz o tym, żeby prowadzić własny biznes? To może być Twój sposób na uniezależnienie się od długich godzin spędzanych w biurze i zostanie własnym szefem. Jednak zanim przejdziesz od marzeń do działania, dowiedz się, jak wygląda założenie działalności gospodarczej i z czym się wiąże. Oto najważniejsze informacje.

Data dodania: 2023-08-30

Wyświetleń: 134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Założenie działalności gospodarczej – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat!

Założenie działalności gospodarczej – kto musi to zrobić?

Na początek najważniejsze: założenie działalności gospodarczej nie jest obowiązkowe w każdym przypadku. Od kilku lat przepisy w tym zakresie są mniej restrykcyjne i zakładają możliwość prowadzenia tzw. działalności nieewidencjonowanej. Kiedy ta opcja jest dostępna? W telegraficznym skrócie, gdy:

 • na przestrzeni ostatnich 5 lat nie zdarzyło Ci się prowadzenie działalności gospodarczej;
 • przychody, które z niej osiągasz nie przekraczają w żadnym miesiącu połowy pensji minimalnej (od lipca 2023 wynosi ona 3 600 zł, a zatem 50% tej kwoty to 1 800 zł);
 • nie prowadzisz działalności regulowanej, a więc np. nie sprzedajesz dóbr, na które trzeba mieć koncesję.

Rejestracji nie podlegają też działalność agroturystyczna rolników, produkcja wina przez rolnika czy rolniczy handel detaliczny.

Jeżeli wpisujesz się w kryteria do prowadzenia działalności nierejestrowej, nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Wystarczy, że:

 • będziesz prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży;
 • wykażesz i rozliczysz przychody z tego tytułu w rozliczeniu rocznym PIT-36.

Jako sprzedawca będziesz też zobowiązany przestrzegać praw konsumentów oraz wystawiać na żądanie kupującego faktury lub rachunki – w świetle prawa cywilnego nadal jesteś przedsiębiorcą!

A co, jeżeli przewidujesz, że Twoje zarobki – np. z małego e-sklepu – przekroczą próg połowy pensji minimalnej miesięcznie? Wówczas trzeba założyć działalność gospodarczą.

Jak założyć działalność gospodarczą? Online!

Jeżeli myślisz o założeniu działalności gospodarczej prowadzonej osobiście, czyli tzw. JDG, możesz to zrobić prosto i szybko przez Internet. Jak wygląda założenie działalności gospodarczej online? Wystarczy:

 • przejść na stronę Biznes.gov.pl;
 • wybrać opcję „Zarejestruj firmę”;
 • zalogować się do systemu, np. przy pomocy Profilu Zaufanego lub e-Dowodu;
 • postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Do rejestracji biznesu będą potrzebne m.in. Twoje dane osobowe, nazwa firmy, numery PKD działalności (definiujące obszary jej specjalizacji) czy numer rachunku, poprzez który będziesz rozliczać prowadzenie działalności gospodarczej.

Co ważne, założenie działalności gospodarczej online uwzględnia też rejestrację w wymaganych urzędach – w tym w ZUS, urzędzie skarbowym czy GUS. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie opcje.

Prowadzenie działalności gospodarczej – co trzeba określić na początek?

Podczas rejestracji firmy musisz zadeklarować m.in., z jakiej formy opodatkowania przychodów chcesz skorzystać. Do wyboru są obecnie trzy opcje:

 • zasady ogólne według skali podatkowej (progi 12% do 120 000 zł i 32% powyżej);
 • podatek liniowy 19%;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy m.in. od wysokości prognozowanych przychodów czy od branży działalności. Jeżeli masz wątpliwości, co wybrać, najlepiej skonsultować się z księgowym. Każda z tych form opodatkowania ma swoje zalety i wady.

Pamiętaj też, że przez pierwsze 2 lata działalności możesz korzystać z ulg związanych z regulowaniem składek. Przykładowo, przez pierwsze 6 miesięcy możesz w ogóle nie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne (wymagane będą te na ubezpieczenie zdrowotne!), a przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe korzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Warto rozważyć skorzystanie z tych rozwiązań, ponieważ pozwolą one zmniejszyć koszty prowadzenia działalności w pierwszym, najtrudniejszym okresie.

Jak zatem widzisz, samo założenie działalności gospodarczej nie jest trudnym zadaniem. Wyzwania pojawiają się podczas jej prowadzenia. Jeśli jednak masz dobry pomysł na biznes i wystarczająco dużo determinacji, Twoje szanse na sukces są wysokie. Powodzenia!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena