Grzyby halucynogenne są znane ludzkości od lat. Część z nich rośnie dziko, część jesteśmy w stanie uprawiać, tak jak inne grzyby zwykle wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Co więcej, wiele z nich nie różni się wyglądem od gatunków nie posiadających podobnych właściwości. Czym dokładnie są grzyby halucynogenne i jak wpływają na ludzki organizm? Jakie są ich rodzaje i gdzie możemy spotkać je w środowisku naturalnym?

Data dodania: 2023-02-01

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Grzyby halucynogenne - czym są i jaki mają wpływ na ludzki organizm?
  1. Czym są grzyby halucynogenne?
  2. Rodzaje grzybów halucynogennych
  3. Jaki wpływ na organizm mają grzyby halucynogenne?

Czym są grzyby halucynogenne?

Mianem grzybów halucynogennych określamy zarówno gatunki dzikie, jak i uprawne, które posiadają w sobie substancje zdolne do wpływania na umysł człowieka - wykazujących działanie psychoaktywne. Najczęściej występującymi środkami chemicznymi, które znajdziemy w tego typu grzybach, są psylocybina, psylocyna czy baeocystyna, a ich najpowszechniej występującym działaniem jest zaburzenie percepcji człowieka na różne sposoby. Do powszechnie występujących po zażyciu objawów możemy zaliczyć między innymi zmieniony odbiór kolorów lub dźwięków otoczenia, a także inny odbiór czasu oraz przestrzeni dookoła nas. Grzyby halucynogenne są znane człowiekowi od wieków i bardzo często wykorzystywano je np. w rytuałach religijnych.

Rodzaje grzybów halucynogennych

Na Ziemi istnieje wiele gatunków grzybów halucynogennych - do tej pory możemy mówić o około 180 odmianach. Ponieważ królestwo grzybów zrzesza w sobie organizmy o niespotykanej wytrzymałości, grzyby znajdziemy w naturalnym środowisku na niemal każdym kontynencie. Najwięcej gatunków grzybów halucynogennych możemy odkryć w Ameryce, Australii, na zachodzie Europy, a także w różnych rejonach Azji. Także i w Polsce możliwy jest ich wzrost. Przykładem naszego rodzimego gatunku może być jest łysiczka lancetowata.

Jaki wpływ na organizm mają grzyby halucynogenne?

Spożycie grzybów halucynogennych przez człowieka wywołuje w organizmie szereg reakcji. Zwykle pierwsze objawy możemy zaobserwować około pół godziny po ich zjedzeniu. W zależności od indywidualnych możliwości ciała człowieka efekty zniekształcenia percepcji mogą utrzymywać się od 4 do nawet 6 godzin po zażyciu. Wiele kultur wykorzystywało je nie tylko ze względu na ich właściwości psychoaktywne, ale także przez wzgląd na lecznicze działanie. Substancje zawarte w grzybach halucynogennych wykazują zdolności także do regulacji snu oraz apetytu, a nawet mogą pomóc w uspokojeniu się czy przy okazji występowania działań impulsywnych. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie fhx.pl/.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena