Co należy zrobić w przypadku nagłego zatrzymania krążenia? Jak pomóc osobie, którą ma zaburzenie pracy serca? Odpowiedź na te pytania jest banalnie prosta — należy przywrócić naturalny rytm serca. Niestety, w wymienionych przypadkach podstawowe zabiegi resuscytacyjne (tzw. BLS) nie zawsze przyniosą zamierzony efekt. Basic Life Support to bezprzyrządowe czynności mające na celu przywrócenie oddechu i podtrzymania podstawowych czynności życiowych.

Data dodania: 2022-11-09

Wyświetleń: 379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ratowanie prostsze niż myślisz – czyli o sprzęcie AED.

Resuscytacja krążeniowo oddechowa (RKO) podejmowana jest w momencie, gdy mamy do czynienia z zanikiem pulsu. Szybkie podjęcie resuscytacji oraz rozszerzenie czynności o użycie defibrylatora AED zwiększają szanse na przeżycie osoby potrzebującej.

AED – każdy może zostać bohaterem.

AED to urządzenie medyczne, które mówiąc potocznie, ma na celu ‘zresetować pracę serca’. Sam skrót AED (Automated External Defibrillator) w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza Automatyczny Zewnętrzny Defibrator. Urządzenie w bardzo intuicyjny sposób pomaga podczas prowadzenia RKO. Defibrylatory możemy znaleźć niemal na każdym kroku w przestrzeni publicznej, np. sklepach, restauracjach, urzędach, galeriach itp. W Internecie dostępne są mapy z zaznaczonymi punktami dostępu AED. Informacje zawarte na opakowaniu sprawiają, że użycie AED jest bardzo proste. Bez względu na model, defibrylator po włączeniu instruuje jakie kroki należy podjąć. Dołączone do urządzenia elektrody posiadają specjalne rysunki, które obrazują rozmieszczenie na ciele poszkodowanego. Sprzętu AED należy używać bez wahania, ponieważ samo urządzenie określa czy defibrylacja jest zalecana bądź nie. O potrzebie użycia sprzętu poinformuje nas donośny komunikat głosowy lub informacja na wyświetlaczu.

O czym należy pamiętać podczas użycia defibrylatora?

Poniżej kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas defibrylacji:

 • diody należy nakleić na suchą, oczyszczoną i wolną od nadmiernego owłosienia skórę,
 • w przypadku kobiet zaleca się usunięcie stanika, gdyż pozwala to na lepsze umiejscowienie elektrod,
 • należy ściągnąć z poszkodowanego biżuterię,
 • w trakcie defibrylacji nie wolno dotykać poszkodowanego.

AED – jakie wymogi powinno spełniać urządzenie?

Bez względu na to, czy urządzenie znajduje się w miejscu publicznym, czy też na wyposażeniu np.: Państwowej Straży Pożarnej, defibrylator musi spełniać szereg norm. Samo opakowanie urządzenia powinno spełniać normę PN-EN 60529. Ważniejsze cechy urządzenia, zależne od kategorii, prezentują się następująco:

Oprogramowanie urządzenia AED:

 • tryb pracy musi być dostosowany do przeprowadzenia pomocy dorosłym oraz dzieciom,
 • urządzenie musi podawać komendy w języku polskim,
 • wewnętrzna pamięć powinna zapisać minimum 30 minut pracy urządzenia,
 • algorytm urządzenia musi być zgodny z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Wygląd i funkcje:

 • widoczny, intuicyjny przycisk do włączania urządzenia oraz do przeprowadzenia defibrylacji,
 • musi wydawać sygnały świetlne lub komendy dźwiękowe świadczące o gotowości urządzenia.

Komunikaty głosowe w defibrylatorze muszą informować o:

 • błędnym podłączeniu elektrod lub ich braku,
 • potrzebie wykonania defibrylacji,
 • przeprowadzaniu przez urządzenie analizy rytmu serca,
 • zakłóceniach w trakcie badania.

Opakowanie oraz akcesoria:

 • defibrylator musi być przechowywany wraz z podłączonymi elektrodami
 • 2 pary elektrod dla osoby dorosłej oraz 1 para dla dzieci
 • bateria pozwalająca na min. 300 wyładowań o żywotności min. 4 lata

Jaki model defibrylatora wybrać?

Spośród dostępnych na rynku modeli niemal każdy charakteryzuje się unikalnymi właściwościami. Na szczególną uwagę zasługuje defibrylator z kluczem pediatrycznym. Klucz ten po podłączeniu do urządzenia automatycznie dostosowuje swoją pracę do postępowania podczas defibrylacji dzieci. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczna wymiana elektrod ze standardowych (stosowanych u dorosłych) na elektrody pediatryczne. Jest to innowacja, która wpływa na skrócenie czasu potrzebnego na udzielenie pomocy.

Ze względu na charakter przeznaczenia, istnieją również urządzenia bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Defibrylator o solidnej konstrukcji może być stosowany w najbardziej wymagających warunkach. Sprawdzi się zarówno w ujemnych temperaturach, jak i na mokrych i metalowych powierzchniach. Z powodzeniem mogą go używać służby ratownicze takie jak WOPR, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Państwowa Straż Pożarna. Chcesz uzyskać więcej informacji? Sprawdź tutaj.

Defibrylator szkoleniowy jest szczególnym rodzajem urządzenia. Sprzęt ten, zwany również defibrylatorem treningowym, nie jest w stanie wygenerować mocy niezbędnej do defibrylacji. Urządzenie posiada natomiast scenariusze oraz komendy głosowe identyczne z profesjonalnym defibrylatorem. Defibrylator szkoleniowy jest idealnym sprzętem ćwiczebnym dla osób, które chcą przeszkolić się w scenariuszach RKO. Posiada wgrane 10 różnych scenariuszy tak, aby zmieniać warunki pozoracji. Polecany jest głównie dla ośrodków szkoleniowych podczas przeprowadzania kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jeżeli szukasz solidnego defibrylatora szkoleniowego, to koniecznie sprawdź tutaj.

Automatyczny defibrylator dla straży.

Pomimo dobrego dostępu do AED w strefach życia publicznego należy pamiętać, że defibrylator znajduje się nie tylko w galeriach czy też na pływalniach.
Według rozporządzenia dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego defibrylator jest elementarnym elementem wyposażenia straży pożarnej. Kupując AED dokładamy cegiełkę pomocy do ogólnodostępnej mapy defibrylatorów w Polsce.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena