Nastały czasy, w których coraz częściej sięgamy po pożyczkę czy kredyt żeby móc zakupić swoje wymarzone mieszkanie, samochód czy pojechać na zagraniczne wakacje. Często okazuje się jednak, że nie jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek na czas i zaczynamy zalegać z płatnościami. Wtedy sprawa zostaje skierowana do komornika, który ma za zadanie odzyskać od nas zaległe należności.

Data dodania: 2022-09-28

Wyświetleń: 328

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co można zrobić w przypadku wizyty komornika?

Komornik może odwiedzić Twój dom, jeśli nie spłacasz swoich długów - takich jak rachunki, mandaty za parkowanie lub inne wykroczenia, grzywny sądowe czy alimenty. Dzieje się tak, gdy zignorujesz listy przypominające i wzywające do zapłaty, chociaż warto pamiętać, że komornik musi zazwyczaj powiadomić Cię o swojej pierwszej wizycie, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Może też odwiedzić Twój dom z innych powodów, na przykład w celu doręczenia dokumentów sądowych lub przekazania zawiadomień i wezwań. Jeśli wiesz, że masz dług i komornik może odwiedzić Cię w celu jego ściągnięcia, możesz temu zapobiec płacąc należne pieniądze. Uzyskaj jak najszybciej poradę o tym, jak spłacić swój dług od osoby, której jesteś winien pieniądze i dowiedz się, czy jest coś, co możesz zrobić, jeśli nie możesz tego długu z jakiś ważnych powodów spłacić.

Jak postępować z komornikiem?

Zazwyczaj nie musisz otwierać mu drzwi ani go wpuszczać do domu. Komornicy nie mogą wejść do Twojego domu siłą, np. przepychając się obok Ciebie, jeśli w domu są tylko dzieci poniżej 16 roku życia lub osoby wymagające szczególnej opieki (np. niepełnosprawne) czy w godzinach nocnych między 22 a 6 rano. Komornicy mają prawo wtargnąć do Twojego domu w celu ściągnięcia niezapłaconych należności, ale tylko w ostateczności. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli nie wpuścisz komornika i nie zgodzisz się mu zapłacić, może on zabrać rzeczy spoza twojego domu, na przykład samochód, natomiast jeśli go wpuścisz, ale nie zapłacisz mu, może on zabrać jakieś materialne przedmioty z Twoich rzeczy jak telewizor czy inny sprzęt. Wszystko po to, aby je sprzedać, spłacić długi i pokryć swoje opłaty.

Sprawdź tożsamość komornika

Zanim wpuścisz komornika, aby zabrał Twoje rzeczy lub mu zapłacisz, poproś o okazanie dowodu tożsamości lub zaświadczenie o prowadzeniu egzekucji oraz na czyje polecenie działa. Możesz poprosić o dowód tożsamości i upoważnienie komornika, nawet jeśli był już u Ciebie wcześniej - na przykład poproś o włożenie go do skrzynki na listy lub pokazanie w oknie. Wszyscy komornicy muszą mieć certyfikat, chyba że są zwolnieni lub pracują z kimś, kto ma certyfikat. Każdy, kto podaje się za komornika, a nim nie jest, popełnia oszustwo. Sprawdź rejestr certyfikowanych komorników, jeśli podają się za certyfikowanych agentów egzekucyjnych a jeśli twierdzą, że są komornikami sądowymi - sądów okręgowych czy sądów rodzinnych to skontaktuj się z sądem, który ich wysłał. Upewnij się, że masz pokwitowanie na dowód zapłaty. Jeśli nie możesz zapłacić całej kwoty od razu, porozmawiaj z komornikiem o tym, jak mógłbyś spłacić pieniądze. Zaproponuj, że zapłacisz tyle, na ile cię stać w ratach tygodniowych lub miesięcznych. Oczywiście komornik nie musi się na to zgodzić i przyjąć Twojej oferty to jedynie jego dobra wola.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena