W dzisiejszych czasach coraz chętniej sięgamy po pożyczkę żeby móc zrealizować jakieś cele lub marzenia. Niestety zdarza się i tak, że nie jesteśmy w stanie jej spłacić i oddać pożyczonych pieniędzy na czas. W takiej sytuacji najczęściej sprawa zostaje skierowana do komornika, więc jeśli nie możesz spłacić długu w całości, istnieją inne opcje, które możesz podjąć a będą one zależały od budżetu i okoliczności.

Data dodania: 2022-08-23

Wyświetleń: 344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co musisz wiedzieć o długu komorniczym.

Na pewno warto z komornikiem rozmawiać i negocjować. Jeśli stać Cię na większą część spłaty długu warto to zrobić od razu a resztę kwoty spłacić w terminie późniejszym albo rozłożyć na regularne raty. Dzięki temu nie zabiorą oni Twoich rzeczy, a Ty unikniesz dodatkowych opłat. Można też całość rozłożyć na raty i ustalić warunki spłaty. Jeśli komornicy wejdą do Twojego domu, a Ty nie możesz sobie pozwolić na spłatę długu, będziesz musiał zawrzeć umowę o dobrach kontrolowanych. Oznacza to, że zgodzisz się na plan spłaty i zapłacisz niektóre opłaty komornicze. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, komornik musi zapewnić Ci dodatkowy czas i wsparcie, abyś mógł poradzić sobie z długiem. Dotyczy to sytuacji, gdy jesteś niepełnosprawny lub poważnie chory, masz problemy ze zdrowiem psychicznym, masz dzieci lub jesteś w ciąży, masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 65, znajdujesz się w stresującej sytuacji, takiej jak niedawna żałoba lub bezrobocie. Zaciągnięty dług można zapłacić kartą bankową lub gotówką od ręki. Pamiętaj tylko, aby poprosić komornika o przesłanie pokwitowania w momencie dokonywania płatności - jest to ważne na wypadek, gdybyś później musiał udowodnić, że wpłata została dokonana. Dane kontaktowe komornika znajdziesz w każdym liście, który wysłał do Ciebie w sprawie długu.

Oczywiście nie proponuj, że zapłacisz więcej niż możesz sobie pozwolić żeby nie pogorszyć swojej sytuacji, jeśli nie będziesz w stanie nadążyć z płatnościami. A co możesz zrobić żeby polepszyć swoją sytuację finansową? Dowiedz się czy w jakiś sposób możesz zwiększyć swoje dochody lub zwiększyć liczbę godzin pracy, co pomogłoby w szybszej spłacie długu. Powinieneś również sprawdzić, czy otrzymujesz wszystkie świadczenia, do których jesteś uprawniony. Następnie wyślij komornikowi swój arkusz budżetowy wraz z krótkim listem wyjaśniającym, dlaczego nie możesz spłacić długu w całości i warto również wysłać takie informacje do wierzyciela ponieważ to on poprosił komornika o ściągnięcie długu. Informacja kto jest Twoim wierzycielem również powinna znaleźć się w liście zawiadamiającym o egzekucji. Użyj tych danych, aby wyszukać w Internecie ich adres. Jeśli możesz, wyślij informację listem poleconym lub poproś o bezpłatny dowód nadania. Zachowaj kopię swojego listu i każdej otrzymanej odpowiedzi na wypadek, gdybyś potrzebował jej później. Jeśli wolisz, możesz wysłać informacje pocztą elektroniczną.  Jeśli komornik zgodzi się na Twoją ofertę zapłaty, poproś go o przesłanie pisemnej umowy. Upewnij się, że zarówno Ty, jak i on podpisaliście umowę - dzięki temu będzie jasne, jakie warunki zostały ustalone.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena