Prace wysokościowe to zadania które mogą podejmować się jedynie firmy dysponujące odpowiednią kadrą doświadczoną pod kątem pracy w trudnych warunkach oraz pouczonych w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Data dodania: 2022-04-26

Wyświetleń: 354

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie firmy mogą wykonywać prace wysokościowe?

Do prac wysokościowych nie można podnajmować pracowników jeżeli nie posiadają oni odpowiednich badań z zakresu medycyny pracy na podstawie których mogą wykonywać takiego rodzaju prace. Zatrudniając firmę zewnętrzną do umycia okien w biurowcu, odśnieżenia dachu, montażu reklam etc. gwarantujemy sobie profesjonalnie wykonaną pracę i minimalne ryzyko nieszczęśliwych wypadków. 

Należy pamiętać że wynajmowanie do takich prac swoich własnych pracowników bez odpowiednich uprawnień może skutkować ogromnymi karami. Zatrudniając firmy zewnętrzne płacimy za wykonanie wysoko jakościowej i bezpiecznej pracy zgodnej z literą prawa. Zatrudnianie do takich prac podwykonawców stanowi pewien koszt dla firmy, jednak jest również bardzo wygodne pod kątem organizacyjnym i szybkie w realizacji w porównaniu do organizowaniu takich zadań samodzielnie.

Jakie obowiązki ma pracodawca, kierujący pracownika na pracę na wysokości.  

Do obowiązków pracodawcy wysyłającego swojego pracownika do pracy na wysokości tj. powyżej 3 metrów jest oczywiście zapewnienie mu odpowiednich badań pod katem medycyny pracy. Poza badaniami które są podstawą należy pracownikowi zorganizować odpowiednie szkolenie BHP gwarantujące znajomość ryzyka i zasad bezpieczeństwa. Pracodawca ma obowiązek również zaopatrzyć pracownika w środki ochrony osobistej takie jak specjalne uprzęże, kaski, asekuracje i nadzór na ziemi, oraz instruktarz stanowiskowy przed rozpoczęciem pracy. 

Dlaczego warto jest zatrudniać profesjonalne firmy? 

Zatrudnienie profesjonalnych firm wykonujących prace wysokościowe przekłada się nie tylko na jakość samej pracy ale również na czas jej trwania, Firma specjalizująca się w pracach wysokościowych posiada nie tylko ekipę pracowników którzy szybciej wykonają daną pracę ale również zrobią ją dokładniej. Warto zauważyć że przy dużych kontraktach cenę gra również czas wykonania który jest istotny z punktu widzenia klienta jak i wykonawcy. Firmy wykonujące takie zadania na co dzień oferują również zdecydowanie niższe ceny w stosunku do kosztów przeszkolenia pracowników i dopełnienia wszystkich obowiązków prawnych. Wybierając firmę specjalizującą się w pracach na wysokości zapewniamy sobie i naszej firmie bezpieczeństwo i profesjonalizm w oczach kontrahentów.

Kiedy warto zatrudnić odpowiednią firmę do pracy na wysokości?

Tego rodzaju firmy powinno się najmować do pracy w momentach regularnych konserwacji i czyszczenia powierzchni zewnętrznej budynków biurowych do których nie ma dostępów ze środka budynku, do prac na dachach budynków narażonych na zasypanie zbyt dużą ilością śniegu a także do malowania czy zakładania reklam w wysoko położonych miejscach. Warto zwrócić uwagę że wynajęcie ekipy to pewien spory koszt który jednak jest przewidywalny w czasie i w miarę regularny, więc każda firma planująca budżet jest w stanie uwzględnić go w swoich wydatkach.  

Do prac na wysokości nie należy zatrudniać firm nie będących w stanie przedstawić żadnych dokumentów potwierdzających uprawnienia do wykonywania swoich usług. Przed podpisaniem umowy należy zweryfikować wszystkie niezbędne dokumenty i sprawdzić je pod katem formalnym. Wybierając firmę zwracajmy uwagę na opinie w Internecie, łącznie z portalami dotyczącymi oceny pracodawców przez samych pracowników. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena