Magazyn SENS - przeczytaj, aby poznać samego siebie. Znajdź swoje "ja", popracuj nad samooceną i zastanów się co jeszcze może w życiu Cię czekać. Taki jest SENS.

Data dodania: 2008-11-11

Wyświetleń: 5222

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

"SENS" jest to magazyn, dwumiesięcznik, poradnik psychologiczny. Pierwszy raz sięgnęłam po niego jakiś rok temu, poleciła mi go koleżanka. We współczesnym świecie pełnym szarości, życia w biegu, stresie, magazyn SENS jest jak drogowskaz, który sprawia, że zatrzymujemy się w tym pędzie, skłania do refleksji, samooceny, bezwarunkowej odpowiedzialności. Uspokaja... W pewien sposób daje poczucie bezpieczeństwa, prowadzi przez zagmatwane zakamarki naszego umysłu, podsuwa rozwiązania wielu piętrzących się problemów. Dla mnie magazyn ów jest "wyciągniętą ręką..." w moją stronę, kryją się pod nim osoby, które nie oceniają, nie moralizują, nie szufladkują... Artykuły, które się w nim znajdują - skłaniają mnie do zastanowienia się nad sobą.


Pamiętam ten jeden artykuł, który swojego czasu wywarł na mnie wielkie wrażenie: "W pułapce krzywego zwierciadła" Jak sprawiedliwie ocenić samego siebie? Czy obiektywizm w tym przypadku wogóle jest możliwy? Te i wiele innych pytań zadaje autorka, rozmawia z psychologami, socjologami, pedagogami, odpowiada na nurtujące pytania. Samoocena zakłamana w górę albo w dół daje nieprawdziwy obraz tego, kim jesteśmy. Jednak prawidłowo ukształtowana potrafi być naszym największym sprzymierzeńcem, pozwala dokonywać właściwych życiowych wyborów, często "postawić się" światu, wytrwać przy swoich planach i zamiarach, nawet jeśli wszyscy dookoła uważają, że nie damy sobie rady.




"Ujarzmij wewnętrznego krytyka": w głowie każdego człowieka pojawia się od czasu do czasu myśl "jestem beznadziejny" lub "ja zawsze wszystko psuję". U osób o niskim poczuciu własnej wartości takie negatywne opinie towarzyszą większości podejmowanych działań. To często komunikaty, które słyszeliśmy w dzieciństwie, a które teraz bezwiednie powtarzamy. Należy sobie je uświadomić i wyzbyć się ich. Negatywne opinie pojawiają sie w naszych głowach automatycznie. Należy przeciwstawić sie wewnętrznemu krytykowi poprzez wymyślenie prawdziwego zdania pozytywnego na swój temat. Zdanie to będzie stanowić przeciwwagę dla zdania krytycznego. Wewnętrzny krytyk odzwierciedla to, jak traktowano nas w przeszłości. Dlatego kolejnym krokiem powinno być lepsze traktowanie siebie samego. "Możesz być ofiarą wydarzeń, albo ich pełnoprawnym uczestnikiem." tak mówi redaktor prowadząca - Manana Chyb.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena