Strony internetowe w dzisiejszych czasach stały się bardzo powszechne, zakładają je niemal wszystkie firmy, ale też prywatne osoby, chcące dzielić się swoimi zainteresowaniami. Strony internetowe, blogi, fora czy w końcu sklepy www, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT, są co raz bardziej przyjazne dla zwyklego śmiertelinika.

Data dodania: 2021-10-11

Wyświetleń: 506

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kreatory i aplikacje do tworzenia stron www

Kreator stron internetowychA co jeśli owy "śmiertelnik" nie posiada się żadnej wiedzy na temat zakładania i prowadzenia stron? Co, jeśli się było się słabym z informatyki? Czy witryny www, sklepy, blogi są zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych webmasterów? Otóż nie!

A wszystko dzięki rozwojowi branży IT i coraz większemu zapotrzebowaniu na strony internetowe. W ostatnim dziesięcioleciu powstały rozwiązania skierowane właśnie dla osób początkujących i nieposiadających zbyt dużej wiedzy informatyczne. Te rozwiązania to specjalne aplikacje (CMS) i kreatory do prostego tworzenia stron internetowych.

Kreatory stron www są aplikacjami dostępnymi na wykupionym hostingu ( serwerze), którą nie musimy w żaden sposób instalować czy konfigurować. Są też usługi "kreator stron", które kupujemy u wybranego usługodawcy. Mamy wówczas dostęp do kreatora niejako bezpośrednio, nie musimy oddzielnie zakupić hostingu i nie musimy administrować swoim serwerem, gdyż to mamy już w planie owego kreatora. Kreator stron to najprostszy sposób na stworzenie swojej pierwszej witryny internetowej. Charakteryzuje go intuicyjność i brak zaawansowanych funkcji, w których zwykły użytkownik mógłby się pogubić. Jednak mimo tego, możemy stworzyć ładne, nowoczesne i w pełni funkcjonalne witryny. Co ważne kreatory są ciągle rozbudowywane i coraz lepsze. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do stron firmowych.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są aplikacje do tworzenia stron zwane Systemami Zarządzania Treścią ( z ang. CMS). Obecnie jest ich całe mnóstwo, a najbardziej popularnymi są Joomlai WordPress. Na bazie tychże CMS-ów może stworzyć już zaawansowane projekty z wieloma funkcjami i właściwościami. Joomla! To klasyczny CMS, natomiast WordPress to najpopularniejsza na świecie aplikacja blogowa, choć obecnie tak rozwinięta, że może posłużyć do tworzenia sklepów czy serwisów internetowych. Tego typu skrypty wymagają instalacji na serwerze. Przeraża Cię to? Znowu nie potrzebnie! Większość usługodawców oferuje w swoich planach hostingowych tzw. automatyczny instalator skryptów i aplikacji, co w praktyce wygląda tak, że wybieramy interesującą nas aplikacje i klikamy „instaluj” - i już mamy zainstalowaną aplikację na swojej domenie.

Wybierając firmę hostingową, szukamy takiej, która w ofercie ma zarówno kreator stron internetowych, jak i instalator skryptów, dzięki czemu wybierzemy rozwiązanie optymalne dla siebie. Systemy Zarządzania Treścią (CMS) są w pełni darmowe, choć dodatki do nich mogą być już płatne, tak samo, jak profesjonalne szablony do zmienia wyglądu. Jednak jest masa darmowych szablonów i dodatków w szczególności do WordPress.

Również aplikacje sklepowe są darmowe. Najpopularniejsze to Prestashop, MagentoeCommerce. Są w pełni profesjonalne skrypty do prowadzenia dużych sklepów www. Przy wdrożeniu i dostosowaniu najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, ale w przypadku tego typu aplikacji nie płacimy co roku za licencję, tak jak to bywa z komercyjnymi platformami do prowadzenia sklepu.

Zatem do dzieła, zakładaj swoją pierwszą stronę www!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena