Tylko niewielka liczba osób może nabyć wymarzone lokum bez zaciągania zobowiązania finansowego. Nieruchomości dostępne na rynku polskim są sprzedawane w cenach, które znacznie przewyższają możliwości wielu Polaków. Niektórzy decydują się na wzięcie kredytu hipotecznego nawet w sytuacji, gdy dysponują odpowiednią gotówką. 

Data dodania: 2021-06-15

Wyświetleń: 673

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt na mieszkanie – czy to popularna opcja finansowania zakupu nieruchomości?

Część osób woli przeznaczyć posiadane oszczędności na inny cel. Dlaczego taka forma finansowania nieruchomości zyskuje wciąż na popularności?

Formalności przy zakupie mieszkania na kredyt

Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonych czterech kątów, powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Banki chętnie udzielają kredytów zwłaszcza osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. Istotne znaczenie ma również staż pracy oraz wysokość zarobków netto. Oprócz tego instytucja finansowa bierze pod uwagę liczbę osób na utrzymaniu i inne zobowiązania typu zaciągnięte pożyczki. Z reguły bank sprawdza też historię kredytową w BIK.

W przypadku nabycia mieszkania z rynku pierwotnego, wymagane jest sporządzenie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Wnioski kredytowe można złożyć w kilku bankach. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, trzeba podpisać finalną umowę zakupu oraz dokonać wpisu do księgi wieczystej. Po czym należy dostarczyć do banku akt notarialny. Zakup nieruchomości z „drugiej ręki” oznacza konieczność opłacenie podatku PCC. Zazwyczaj jego wysokość wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania. Poza tym wymagane jest sporządzenie umowy cywilnoprawnej.

Kredyt hipoteczny – wady i zalety

Musimy pamiętać, że to zobowiązanie finansowe na długi okres czasu. Choć obecnie stopy procentowe utrzymują się na dość niskim, trudno przewidzieć, co będzie za kilka lat. Ulokowanie kapitału w nieruchomościach bywa jednak bardzo opłacalne. Nowe lokum można nie tylko sprzedać z dużym zyskiem, ale też tymczasowo wynająć. Wówczas czynsz opłacany przez lokatorów pokryje koszty rat, więc kredyt hipoteczny będzie się spłacał niejako sam.

Deweloperzy wciąż realizują kolejne inwestycje mieszkaniowe. W związku z tym, że chętnych na nowe mieszkania nie brakuje, ceny nieruchomości wciąż kształtują się na wysokim poziomie. Wiele osób nie dysponuje odpowiednią gotówką na zakup wymarzonego M i decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Z jego pomocą można też sfinansować kupno działki budowlanej czy budowę domu jednorodzinnego. Kredyt hipoteczny to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą wydawać całych oszczędności na nieruchomość. Kupujący mogą przeznaczyć jedynie część pieniędzy na wkład własny lub wcześniejszą spłatę kapitału.

Kredyt hipoteczny jest popularnym rozwiązaniem i formą finansowego wsparcia ze strony banku. W zależności od zdolności kredytowej, można uzyskać od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów złotych. Spłata kredytu hipotecznego zwykle rozłożona jest na 30 lub 35 lat. Najczęściej jego oprocentowanie bywa zmienne i zależne od zmieniających się stawek WIBOR 3M bądź 6M. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kredyty na zakup nieruchomości komercyjnej. Dzięki nim można nabyć lokal usługowy, biurowiec czy magazyn.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena