Na prowadzeniu kancelarii prawnej, podobnie jak wielu innych biznesów skorzystają przede wszystkim osoby przedsiębiorcze. W takim przypadku ważne jest nie tylko posiadanie odpowiednich prawniczych umiejętności i wiedzy. Niezbędna jest także zdolność do radzenia sobie z kwestiami związanymi z prowadzeniem własnej działalności.

Data dodania: 2021-06-01

Wyświetleń: 443

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy warto prowadzić własną kancelarię prawną?

Komunikacja z otoczeniem w początkującej kancelarii prawnej

Kancelaria prawna, która dopiero co rozpoczyna swoją działalność na rynku usług prawniczych, powinna przede wszystkim zadbać o komunikację z otoczeniem, która jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Niezakłócona komunikacja powinna przebiegać nie tylko pomiędzy kancelarią i jej potencjalnymi klientami, ale również między współpracownikami i kontrahentami.
Pracownicy początkującej kancelarii prawnej powinni być dość aktywny w swoim środowisku zawodowym, między innymi poprzez udzielanie się na imprezach branżowych, angażowanie w lokalne inicjatywy związane z prawem czy zaistnienie w mediach społecznościowych. Choć social media w każdej dziedzinie stanowią dziś jedną z najużyteczniejszych form reklamy, to jednak w przypadku kancelarii prawnych należy zadbać również o posiadanie starych, dobrych wizytówek.

Dobra strategia to podstawa

Strategia jest niezwykle ważna w niemal każdym biznesie. Dobrze stworzony plan działania pozwala na szybkie osiągnięcie zamierzonych efektów, nawet w perspektywie kilku lat. Choć strategia musi być bardzo dokładnie przemyślana i uwzględniać wszelkie możliwe sytuacje, które mogą zaistnieć w czasie prowadzenia kancelarii, warto zadbać o to, by w miarę możliwości była dość elastyczna. Warto również zadbać o szczegółową analizę mocnych i słabych stron. Niezbędne będzie również poddanie analizie lokalnego rynku i konkurencji czy opracowanie analizy SWOT.

Wybór specjalizacji

Nikt nie może być dobry we wszystkim, szczególnie w tak obszernej dziedzinie wiedzy, jaką jest prawo. Dlatego też ważne jest, by prawnik posiadał specjalizację, w której posiądzie wszelką niezbędną wiedzę, pozwalającą mu na rozwiązywanie nawet najtrudniejszych spraw. W przypadku, gdy kancelaria prawna zakładana jest przez kilku wspólników, dobrym rozwiązaniem jest, gdy każdy z nich posiada inną specjalizację. Dzięki temu ze swoimi usługami będą mogli trafić do znacznie szerszego grona potencjalnych klientów.

Jakie znaczenie ma lokalizacja kancelarii?

W przypadku kancelarii prawnej tak jak przy innych działalnościach lokalizacja nie powinna być dziełem przypadku. W większości przypadków najlepszym miejscem na prowadzenie tego typu działalności są okolice, w których znajdują się sądy. Wbrew pozorom to dość dobre rozwiązanie, ułatwiające znalezienie kancelarii prawnej bez większego wysiłku i intensywnych poszukiwań. W przypadku obsługi dużych podmiotów gospodarczych zdecydowanie korzystniejszą lokalizacją jest umiejscowienie kancelarii blisko lokalnego business parku. Dzięki temu obieg dokumentów będzie szybki i prosty, a przy tym ewentualne wizyty nie będą okupione długimi wyprawami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena