Choroba alkoholowa może dotyczyć nawet miliona Polaków, co sprawie, że uzależnienie alkoholowe traktuje się jako poważny społeczny problem. Do tej pory nie opracowano w pełni skutecznej metody leczenia alkoholizmu. Z tego powodu działania przynoszące zadowalające efekty to działania kompleksowe i wielotorowe, bazujące na psychoterapii. 

Data dodania: 2021-05-03

Wyświetleń: 572

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Esperal – historia wszywki alkoholowej

Z tego powodu działania przynoszące zadowalające efekty to działania kompleksowe i wielotorowe, bazujące na psychoterapii. Z powodu skali problemu, coraz bardziej staje się popularna wszywka alkoholowa, która skuteczne wspiera wszelkie działania leczniczo-terapeutyczne, pomagające zachować abstynencję.

Historia wszywki alkoholowej jest dłuższa niż myślisz!

Pierwsze zastosowanie wszywki alkoholowej datuje się na połowę XX wieku, jednak sama substancja czynna, czyli Disulfiram, została wynaleziona wiele lat wcześniej, bo w 1881 roku. Przez następne kilka lat była wykorzystywana głównie podczas procesu wulkanizacji gumy. Z upływem czasu Disulfiram zaczęto stosować również na gruncie medycyny, ponieważ okazało się, że ma działanie przeciwpasożytnicze. Nad tym aspektem pracował Erik Jakobsen, lekarz pochodzący z Danii, który podczas swoich badań nad Disulfiramem odkrył jego kolejną właściwość. Stwierdził on, że substancja ta znacząco wpływa na sposób metabolizowania alkoholu. Po serii badań i testów, dopuszczono Disulfiram do leczenie choroby alkoholowej. W obecnych czasach Disulfiram można odnaleźć w gotowych wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu w handlu, jak np. tabletki Esperal.

Mimo udowodnionego działania, na temat wszywek alkoholowych z biegiem lat ich użytkowania, narosło wiele mitów. Tym samym posiada ona zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Taka sytuacja doprowadziła potencjalnych pacjentów do problemów z podjęciem decyzji dotyczącej włączenia Esperalu (Disulfiramu) do leczenia ich uzależnienia.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywką alkoholową nazywa się jedną z dwóch postaci leku o nazwie Esperal, który w swoim składzie posiada substancję czynną o nazwie Disulfiram. Druga postać tego leku przeznaczona jest do stosowania doustnego, jednak jest znacznie mniej skuteczna i mniej polecana. Esperal Poznań jest lekiem, który można nabyć w aptece jedynie po okazaniu recepty. Zdarzają się sytuacje, kiedy zdesperowany alkoholik szuka szybkiego źródła Esperalu, narażając się tym samym na placebo lub podróbki, kupując preparat z nieznanego źródła.

Należy podkreślić, że zastosowanie wszywki z Esperalem nie jest rozwiązaniem problemów z uzależnieniem. Bardziej zaleca się stosowanie tej formy terapii jako uzupełnienie innych oddziaływań terapeutyczno-leczniczych. Atutem wszywki jest reakcja awersyjna – w ten sposób dana osoba utrzymuje swoją motywację oraz dyscyplinę, co w konsekwencji prowadzi do unikania spożywania napojów alkoholowych.

Z czego wynika skuteczność wszywki?

Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa nie wykazuje działania obniżającego chęć konsumowania alkoholu. Tym samym, w kwestii tego, czy dana osoba będzie wykazywać ochotę na spożycie napoju procentowego, to w tym przypadku nie istnieje większe znaczenie, czy dana osoba posiada zaszytą pod skórą tabletkę z Disulfiramem, czy też nie. Esperal swoje działanie zawdzięcza substancji aktywnej. Uproszczając opis jej działania można stwierdzić, że organizm ludzki pod jej wpływem traci umiejętność tolerowania i trawienia alkoholu. W przypadku kiedy osoba uzależniona poddała się zabiegowi zaszycia alkoholowego i mimo znajomości jej specyfiki działania sięga po napoje wyskokowe, już po krótkiej chwili zaczyna odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które tożsame są z bardzo silnym zatruciem alkoholowym, które zazwyczaj utrzymują się nawet kilkanaście godzin, podczas których pojawia się duszność, ból głowy, wymioty, stany lękowe, skoki ciśnienia. Reakcja disulfiramowa (czyli połączenie działania wszywki alkoholowej ze spożytym alkoholem) może doprowadzić również do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych – najbardziej narażone na trwałe upośledzenie działania wykazuje wątroba, nerki, trzustka i mózg. W skrajnych przypadkach może również nastąpić zgon takiej osoby.

Przebieg zabiegu wszycia Esperalu

Aby proces zaszywania alkoholowego był bezpieczny, konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca, oferującego higieniczne warunki, sterylne narzędzia, jałowe tabletki, a także profesjonalną opiekę.

Zazwyczaj tabletkę z lekiem umiejscawia się w okolicy pośladkowej, aczkolwiek na wyraźne życzenie Pacjenta, jeżeli będzie to możliwe, istnieje możliwość podania Esperalu w inne miejsce. Następnie Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, w ten sposób dana osoba jest całkowicie świadoma wszystkich działań. W momencie kiedy znieczulenie zaczyna działać, lekarz chirurgii rozcina skórę w wybranym miejscu i wprowadza Esperal pod skórę Pacjenta. Warto wspomnieć, że dawka ustalana jest przez lekarza na obowiązkowej konsultacji medycznej. Niezbędną ilość substancji określa się m.in. poprzez wagę Pacjenta, płeć, wiek, stan uzależnienia. Kolejnym działaniem w całej procedurze zaszycia jest zaszycie rany stosując szwy. Pacjenci mają do wyboru dwie wersje szwów – nierozpuszczalne, które należy zdjąć po wcześniejszym umówieniu się na kolejną wizytę kilka dni po zabiegu lub rozpuszczalne, które nie wymagają zdjęcia przez personel medyczny.

Jednorazowe zaszycie alkoholowe wystarczy na maksymalnie rok, jednak czas aktywności Disulfiramu zależny jest od czynników indywidualnych danego Pacjenta, na którą wpływa m. in. masa ciała, stopień aktywności fizycznej, a także ukrwienie organizmu. Jeżeli wystąpi taka potrzeba, po zakończeniu działania tabletki zabieg można powtórzyć.

Zalecenia związane z bezpieczeństwem

Tylko wtedy ma się gwarancję sterylnych i higienicznych warunków, narzędzi oraz odpowiedniej opieki lekarskiej. W ten sposób Pacjent unika ryzyka przyjęcia podrabianego leku.

Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest weryfikacja ze strony lekarza przeciwwskazań do zabiegu. Z tego powodu tak ważna jest szczerość z lekarzem na obowiązkowej konsultacji przedzabiegowej.

Dodatkowo przed zabiegiem lekarz weryfikuje znajomość konsekwencji jakie występują po połączeniu Esperalu z alkoholem, Pacjent zobligowany jest udzielić zgody na zabieg na piśmie z uwzględnieniem posiadanej wiedzy na temat działania reakcji disulfiramowej.

Podjęcie decyzji o zastosowaniu wszywki alkoholowej jest trudnym momentem. Należy tę opcję rozważyć jedynie w momencie posiadania pełni sił umysłowych, bez wpływu osób trzecich czy pojedynczego impulsu. Decyzja o tej formie leczenia musi wyjść od samej osoby uzależnionej, która szczerze dąży do wygrania z nałogiem.

Warto wiedzieć, że…

  • Esperal nie jest lekiem,
  • Disulfiram hamuje działanie enzymów trawiących alkohol,
  • Po spożyciu alkoholu ciało człowieka zostaje zatrute,
  • Esperal budzi wątpliwości natury etycznej przez występowanie reakcji disulfiramowej,
  • Esperal stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania abstynencji jest całkowicie bezpieczny i neutralny dla organizmu.
  • Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszywki alkoholowej to: brak zachowanej abstynencji przez minimum 48 godzin przed zabiegiem, ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na substancje zawarte w tabletce, choroby: serca, układu krążenia, zaburzenia psychiczne (w tym podejmowane w przeszłości próby samobójcze),
  • Jeżeli Pacjent wykazuje potrzebę zaszycia alkoholowego, a znajduje się pod wpływem alkoholu, kierowany jest on na wcześniejsze odtruwanie alkoholowe (detoks).
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena