Opracowany standard pozwoli na rozwój telewizji HD. Równocześnie nadal będzie możliwy odbiór obecnego DVB-T, ponieważ planowane jest przez okres przejściowy równoległe nadawanie w starym i nowym systemie.
W założeniu DVB-T2 ma służyć również do nadawania i odbioru na urządzeniach mobilnych, jednak w pierwszej wersji nie będzie to możliwe. System DVB-H2 zostanie opracowany dopiero w przyszłości.
Jest to poważna wada, ponieważ możliwość odbioru naziemnych sygnałów cyfrowych na urządzeniach mobilnych będzie bardzo ważna dla inwestorów planujących budowę nowej sieci. Warto przypomnieć, że nowy standard chiński DMB-T/H pozwala już teraz na odbiór na urządzeniach mobilnych, jego drugą zaletą jest to, że został już praktycznie wdrożony na lokalnym rynku i kilku producentów dostarcza już sprzęt.
Krajem najbardziej zaawansowanym we wdrażaniu DVB-T2 jest Wielka Brytania. Sukcesem zakończyły się przeprowadzone w czerwcu testy nowej technologii.
W przyszłym roku na Grenadzie, zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii, ma zacząć się stałe nadawanie w technologii DVB-T2. Mistrzostwa Świata w 2010 roku w piłce nożnej mają być pierwszą dużą imprezą transmitowaną na terenie Wielkiej Brytanii w DVB-T2. Proces przechodzenia na nowy system nadawania cyfrowego na wyspach ma się zakończyć w 2012 roku.
Firma Pace przedstawiła na Konferencji IBC 2008 w Amsterdamie pierwszy na świecie tuner DVB-T2 w wersji produkcyjnej.
DVB-T2 ma docelowo umożliwiać odbiór programów telewizyjnych na telefonach komórkowych:
www.dipol.com.pl