Jesteś w ciąży, a może właśnie urodziłaś swoje maleństwo? Planujesz lub właśnie rozpoczęłaś swoją przygodę z karmieniem piersią? To świetnie! Na pewno wiesz, że podawanie mleka mamy to najlepszy sposób żywienia niemowląt. 

Data dodania: 2020-09-25

Wyświetleń: 698

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ile powinno trwać karmienie piersią?

Jednak, jak wiele innych kobiet, zapewne zadajesz sobie pytanie, jak długo powinnaś karmić dziecko, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Dowiedz się, ile powinno trwać karmienie piersią.

Mleko matki zawiera wiele cennych składników odżywczych oraz substancji, które pomagają budować odporność[1].  Karmienie piersią to wspaniały okres w życiu kobiety, jak również jej dziecka, który rzutuje na przyszły rozwój i zdrowie obojga. Sprawdź, jak długo powinnaś karmić piersią.

Jak długo kobieta powinna karmić swoje dziecko własnym pokarmem?

Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatryczna i inne środowiska medyczne są zgodne co do tego, że niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do 6. miesiąca życia, jeśli jest taka możliwość i warunki. To jak długo powinno trwać karmienie piersią, zależy tylko od kobiety i jej maleństwa.

Niektóre mamy decydują się skończyć karmienie wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków i gryzieniem sutków przez niemowlęta. Inne czekają, aż dziecko samoistnie przestanie domagać się piersi. Żaden ze specjalistów nie postawił górnej granicy, do której należy skończyć karmienie. Dlatego może być ono kontynuowane do 2. roku życia lub nawet dłużej.

Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Zastanawiasz się, ile powinno trwać karmienie piersią? W normalnej sytuacji nie istnieją żadne medyczne przesłanki do tego, aby zakończyć podawanie dziecku piersi. Inaczej wygląda to w przypadku, gdy musisz przyjmować leki, które są zabronione podczas laktacji lub idziesz do szpitala. Wtedy koniecznie odstaw malucha, a w zamian podawaj mu odpowiednią mieszankę dostosowaną do jego wieku i potrzeb. Jeśli chcesz, możesz utrzymać laktację – wystarczy, że regularnie będziesz odciągać pokarm laktatorem.

Jakie są zalety karmienia piersią?

O tym, jak bardzo karmienie piersią jest ważne dla zdrowia i życia malucha, z pewnością słyszałaś w szkole rodzenia, podczas wizyt u ginekologa i położnej. Bardzo dużo informacji na ten temat znajdziesz także na blogach i stronach poświęconych zdrowiu kobiet i dzieci.

Największą zaletą karmienia piersią jest oczywiście lepszy rozwój maluszka oraz mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych jak np. cukrzyca czy otyłość[2]. Podczas podawania piersi trzymasz dziecko bardzo blisko siebie – to wspaniały moment na budowanie naprawdę bliskiej relacji. Co więcej, dzięki karmieniu piersią łatwiej przejdziesz połóg, szybciej wrócisz do dawnej figury oraz zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika.

Jak wzmocnić laktację?

Zależy Ci na tym, żeby jak najdłużej karmić piersią? A może masz problemy z niedoborem pokarmu? W takiej sytuacji sięgnij po specjalne preparaty, takie jak Femaltiker, których składniki aktywne pomagają zwiększyć ilość pokarmu, wydłużyć czas karmienia i przez to zwiększyć przyrost wagi malucha.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/84217,mleko-matki-to-fenomen-natury

[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/52442,dlaczego-warto-karmic-piersia

Licencja: Creative Commons
0 Ocena