Karmienie piersią to najlepszy sposób na dostarczenie noworodkowi i niemowlęciu wszystkich niezbędnych dla jego rozwoju składników. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią nie jest możliwe albo trzeba karmić malucha mlekiem naturalnym na przemian z mlekiem modyfikowanym. Radzimy, jakie mleko następne można wybrać i na co zwrócić uwagę.

Data dodania: 2022-01-04

Wyświetleń: 531

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Karmienie piersią na przemian z mlekiem modyfikowanym – co powinnaś wiedzieć?

Karmienie piersią – optymalne dla mamy i dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, żeby karmić dziecko wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Po tym czasie należy rozpocząć stopniowe rozszerzanie diety niemowlęcia, ale zaleca się dokarmiać je mlekiem mamy do 2. roku życia, a nawet dłużej. Kobiece mleko zawiera witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz naturalne probiotyki i prebiotyki. Karmienie piersią zapewnia zatem dziecku wszystkie składniki odżywcze potrzebne do rozwoju dziecka. Jego skład zależy w dużej mierze od diety karmiącej mamy, ale w każdym przypadku jest to optymalny sposób żywienia noworodka i niemowlęcia. Karmienie piersią jest też korzystne dla kobiety – przyspiesza regenerację organizmu w czasie połogu i skraca krwawienie po porodzie.

Dlaczego czasami potrzebne jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to opcja dla tych maluchów, których mamy z pewnych powodów nie mogą karmić piersią. Czasami przyczyną jest brak pokarmu lub skąpa laktacja. Warto jednak wiedzieć, że częste przystawianie dziecka do piersi pobudza laktację. W razie problemów z karmieniem można też zwrócić się po pomoc do położnej lub poradni laktacyjnej. Dylemat karmienie piersią czy mleko modyfikowane zawsze powinien być rozstrzygany na korzyść tej pierwszej opcji, jeśli tylko jest to możliwe. Czasami jednak są mocne przeciwwskazania do karmienia piersią. Dzieje się tak w przypadku niektórych chorób lub zakażenia wirusowego u matki, a także gdy musi ona w czasie laktacji przyjmować niektóre leki [1].

Mleko modyfikowane – czym kierować się przy wyborze?

Niemowlętom powyżej 6. miesiąca życia można podawać mleko następne Enfamil Premium MFGM 2*. Enfamil Premium ma unikalny skład wspierający odporność dziecka: zawiera kwas DHA, strukturę MFGM oraz prebiotyki. Wszystkie rodzaje produktów dostępne są w ramach Enfamama. Enfamama Klub to dobra opcja, zawsze aktualna oferta i korzystne promocje.

Karmienie piersią a mleko modyfikowane – zasady karmienia

Mleko modyfikowane podajemy dziecku w butelce. Bardzo ważne jest zachowanie higieny i dobór odpowiedniego rozmiaru smoczka. Pamiętajmy, by podawać maluchowi porcję mleka na raz i absolutnie nie podgrzewać ponownie wcześniej przygotowanej porcji. Nie należy jednak decydować się na nieuzasadnione dokarmianie mlekiem modyfikowanym, karmienie butelką może bowiem powodować osłabienie laktacji. Raz jeszcze podkreślmy, że karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt i zapewni Twojemu dziecku najwięcej korzyści.

Bibliografia

  1. „Żywienie niemowląt i małych dzieci” pod redakcją Haliny Weker i Marty Barańskiej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.

* Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

RB-M-88747

Licencja: Creative Commons
0 Ocena